Kedi maması içeriği nasıl olmalıdır? İyi bir kedi mamasında bulunması gerekenler!

Kedi mamalarının içeriği nasıl olmalıdır? Hangi vitamin, mineraller mama içeriğinde bulunmalıdır. Kedi maması standartları ve merak ettiğiniz diğer tüm ayrıntıları yazımızda bulacaksınız.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kedi maması içeriği nasıl olmalıdır? İyi bir kedi mamasında bulunması gerekenler!
Kedi mamalarının içeriği nasıl olmalıdır? Hangi vitamin, mineraller mama içeriğinde bulunmalıdır. Kedi maması standartları ve merak ettiğiniz diğer tüm ayrıntıları yazımızda bulacaksınız.
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Kedileri sağlıklı ve mutlu tutmanın en iyi yollarından biri onları iyi beslemektir. Kediler, büyümek, vücutlarını korumak, aktif olmak ve hastalık veya yaralanmalardan korunmak ve iyileşmek için doğru oranlarda tüm doğru besinlere ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı beslenme çok önemli olduğundan, evcil hayvan ebeveynlerinin besleyici bir kedi mamasına neyin girdiğini bilmesi gerekir. İşte kedi beslenmesi hakkında bilmeniz gerekenlerin dökümü.

Temel Kedi Besinleri Nelerdir?

Besinler, vücutta belirli işleri yapan diyetin bileşenleridir. Kediler ihtiyaç duydukları besinleri çeşitli malzemelerden alabilirler. Örneğin, kalsiyum (bir besin) kemik, kemik unu, süt ürünleri, organ dokuları, et, baklagil bitkileri ve bir mineral takviyesi gibi bileşenlerden gelebilir.

Besinler altı kategoriden birine girer:

 1. Protein
 2. Yağ
 3. Karbonhidrat
 4. vitamini
 5. Mineral
 6. Suçlu

Enerji teknik olarak bir besin maddesi değildir, ancak yine de bir kedinin diyetinin önemli bir parçasıdır. Kilokalori (kalori olarak da adlandırılır) olarak ölçülen diyet enerjisi, yağlardan, proteinlerden ve karbonhidratlardan gelir.

Hangi Kedi Mamaları Tüm Temel Besinlere Sahiptir?

Kedilerin ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini almalarını sağlamanın kolay bir yolu, yalnızca etiketlerinde Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği (AAFCO) beslenme yeterliliği beyanı bulunan mamaları satın almaktır .

Kedi Mamasındaki Protein

Kediler etoburdur ve diğer birçok hayvana kıyasla çok fazla protein yemeleri gerekir. Diyet proteini kas, deri, kürk, tırnak, tendon, bağ, kıkırdak, enzim, hormon, antikor ve daha fazlasını geliştirmek ve korumak için kullanılır. Kedilerde protein de önemli bir enerji kaynağıdır.

Bitki ve Hayvan Proteini

Kediler hayvansal proteine ​​ihtiyaç duyarlar çünkü vücutları onun sağladığı besinlere ihtiyaç duyar. Bir kedi protein yediğinde, sindirim sistemi onu amino asitler adı verilen yapı taşlarına ayırır ve bunlar daha sonra kedinin o sırada ihtiyaç duyduğu protein türüne yeniden birleştirilir.

Bir kedinin vücudu, ihtiyaç duyduğu amino asitlerin çoğunu (gerekli olmayan amino asitler) diğer amino asitlerden üretebilir, ancak kediler için bir kedinin diyetinde sağlanması gereken 11 temel amino asit vardır :

 1. arginin
 2. histidin
 3. izolösin
 4. lösin
 5. Lizin
 6. metionin
 7. fenilalanin
 8. taurin
 9. treonin
 10. triptofan
 11. valin

Bu esansiyel amino asitler ve kediler için diğer esansiyel besinler en iyi şekilde et ve diğer hayvan dokuları tarafından sağlanır, bu da düşündüğünüzde mantıklıdır. Vücut neden kedilerin yemek için evrimleştiği av hayvanlarında bol miktarda bulunan besinleri üreterek kaynakları israf etsin?

Ham Protein Ne Anlama Geliyor?

Protein, özellikle hayvansal protein pahalıdır. Bazı kedi maması üreticileri, kedilerin büyümesine yardımcı olmak için değil, yalnızca hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu minimum protein miktarını dahil ederek maliyetleri düşük tutar.

Bir kedi mamasının ham protein seviyesi, etiket üzerindeki garantili analiz bölümünde yer almalıdır. Ham protein, mevcut nitrojen miktarının ölçülmesiyle belirlenen bir diyetin protein seviyesinin tahminidir.

Ham protein seviyelerine bakarak, farklı kedi mamalarının ne kadar protein içerdiğini karşılaştırabilirsiniz. Ancak, kuru bir gıdayı ıslak bir mamayla karşılaştırmak için bazı hesaplamalar yapmanız gerekecektir. Ayrıca bir kedi mamasının bir kedinin ihtiyaç duyduğu protein miktarını karşılayıp karşılamadığını veya aştığını görmek için basit bir matematik yapmanız gerekecektir.

Kedimin Ne Kadar Proteine ​​İhtiyacı Var?

AAFCO, beslenme açısından eksiksiz ve dengeli olarak kabul edilmesi için, yetişkin bakımı için bir kedi mamasının kuru madde bazında minimum %26 ham protein içermesini zorunlu kılar. Büyüme ve üreme için minimum %30'dur.

Çoğu kedi maması etiketinde listelenen “beslendiği gibi” ham protein seviyelerini kuru madde seviyelerine dönüştürmek için biraz matematik yapmanız gerekecek:

Garanti edilen analizdeki nem yüzdesini bulun ve bu sayıyı 100'den çıkarın. Bu, gıda için yüzde kuru maddedir.

Ham protein yüzdesini gıdanın kuru madde yüzdesine bölün ve 100 ile çarpın.

Ortaya çıkan sayı, kuru madde bazında ham protein yüzdesidir.

Protein söz konusu olduğunda, minimum AAFCO'dan fazlası kediler için neredeyse her zaman daha iyidir . Araştırmalar , kalorisinin yaklaşık yarısını ham proteinden sağlayan bir diyetin, kedilerin kendi haline bırakıldığında aradıkları şeye uyduğunu göstermiştir.

Kediler Bazı Proteinlere Alerjik Olabilir mi?

Protein sorunlu olabilir; çok fazla protein, özellikle düşük kaliteli protein, kedilerde böbrek hastalığına bağlı semptomları kötüleştirebilir.

Proteinler ayrıca kedilerde gıda alerjilerinin birincil tetikleyicisidir. Kedinizin sağlık sorunları varsa, veterinerinizle hangi tür kedi mamasının en iyi olacağını tartıştığınızdan emin olun.

Kedi Mamasındaki Yağ

Proteinler kediler için önemli bir enerji kaynağı iken, yağlar diyetteki en enerji açısından zengin besindir. Yağlar ayrıca taşıma molekülleri olarak da işlev görür ve sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olurlar.

Esansiyel omega-3 ve omega-6 yağ asitleri de cilt ve tüy sağlığı, yara iyileşmesi ve iltihaplanma için önemlidir.

Yağ Kaynakları

Yağ ve esansiyel yağ asitleri, kedi mamalarında bulunan somon, tavuk, karaciğer veya sığır eti gibi bileşenlerin bir parçasıdır.

Bazen bir diyete ekstra yağ eklenir ve bu durumlarda, içerik listesinde özellikle belirtilen yağ kaynaklarını görürsünüz; örneğin sığır yağı, balık yağı veya soya fasulyesi yağı.

Ham Yağ Ne Demektir?

Bir kedi mamasının ham yağ seviyesi, paket üzerindeki garantili analiz bölümünde listelenir ve eter kullanılarak mevcut yağların çıkarılmasıyla tahmin edilir.

Kedimin Ne Kadar Yağa İhtiyacı Var?

Tüm kedi mamalarındaki yağ için minimum AAFCO kuru madde bazında %9'dur.

Oldukça aktif olan veya kilosunu korumakta zorlanan kediler için önemli ölçüde daha yüksek yağ seviyeleri uygun olabilir . Kilo kaybı için tasarlanmış diyetler , yetişkin bakım kedi mamalarına kıyasla genellikle daha az yağ içerecektir.

Kedi Maması daki Karbonhidratlar

Birçok hayvan için karbonhidratlar önemli enerji kaynaklarıdır, ancak enerjilerinin çoğunu protein ve yağdan almak üzere evrimleştikleri için kediler için bu daha az doğrudur.

Kediler az miktarda karbonhidratı sindirip enerji için kullanabilseler de, bir kedinin diyetinde sadece küçük bir rol oynamaları gerekir.

Karbonhidrat Kaynakları

Çok miktarda karbonhidrat içeren bir diyet kediler için doğal değildir ve kilo alımına ve diyabet gibi ilgili sağlık sorunlarına neden olabilir .

Araştırmalar, gıda alerjisi olan kedilerin de belirli karbonhidratlara karşı zayıf tepki gösterebileceğini göstermiştir, ancak bu durum sığır eti, tavuk veya balık gibi maddelere alerjiden daha az yaygındır.

Kedimin Ne Kadar Karbonhidrata İhtiyacı Var?

İdeal olarak, kediler kalorilerinin %10'undan daha azını karbonhidratlardan almalıdır.

Kuru diyetler, formlarını korumak için nispeten yüksek seviyelerde karbonhidrat gerektirir, bu nedenle bu seviye sadece ıslak yiyeceklerde karşılanabilir. Sadece ıslak mama vermek, kedinizin karbonhidrat alımını azaltmanın basit bir yoludur.

Kedi Mamasındaki Vitaminler

Vitaminler, diyette küçük miktarlarda gerekli olan organik bileşiklerdir (yani karbon içerirler). Vitaminler olmadan, normal kedi metabolizması için gerekli olan birçok enzim (kimyasal reaksiyonları destekleyen maddeler) işlev göremezdi.

Vitamin Kaynakları

Vitaminler, hayvan dokuları, sebzeler, meyveler, bitkisel yağlar, tohumlar ve tahıllar dahil olmak üzere birçok kedi maması içeriğinde doğal olarak bulunur.

Ancak bir kedinin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, üretim sürecine vitamin takviyesi eklemeden tam olarak doğru seviyelerde sağlamak neredeyse imkansızdır.

Kedilerin Hangi Vitaminlere İhtiyacı Var?

AAFCO'ya göre kedi mamaları aşağıdaki vitaminleri içermelidir:

 • A Vitamini : Görme, kemik ve diş büyümesi, üreme ve cilt ve mukoza zarlarının bakımı için önemlidir.
 • D Vitamini : Kemiklerin büyümesini ve bakımını desteklemek için kan kalsiyum ve fosfor seviyelerini arttırır.
 • E Vitamini : Önemli bir antioksidan
 • K Vitamini : Normal kan pıhtılaşması için gerekli
 • Tiamin : Karbonhidrat metabolizmasında rol oynar
 • Riboflavin : Karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden enerji açığa çıkarır.
 • Pantotenik Asit : Karbonhidratların, yağların ve bazı amino asitlerin metabolizması için gereklidir.
 • Niasin : Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin işlenmesi için gerekli
 • Piridoksin : Amino asitleri, glikozu ve yağ asitlerini metabolize etmeye yardımcı olur.
 • Folik Asit : DNA ve metiyonin amino asidinin sentezi için gerekli
 • Biotin : Yağ asitleri, bazı amino asitler ve DNA/RNA yapımına yardımcı olur
 • B12 Vitamini : Yağ ve karbonhidrat metabolizması ve sinir iletimi için gereklidir
 • Kolin : Bir nörotransmitter olarak, hücre zarlarının bir parçası olarak ve lipid taşınması için gereklidir.

Kedilerin Vitamin Takviyesine İhtiyacı Var mı?

Bir kedi sağlıklı olduğu ve beslenme açısından eksiksiz ve dengeli bir kedi maması yediği sürece, ek vitamin takviyesi gerekli değildir ve bazı durumlarda gerçekten tehlikeli olabilir.

Kedinizin bir vitamin takviyesinden fayda görebileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşun.

Kedi Mamasındaki Mineraller

Mineraller, vücudun normal çalışması için diyette gerekli olan inorganik bileşiklerdir (yani karbon içermezler).

Mineral Kaynakları

Kedilerin ihtiyaç duyduğu minerallerin bazıları hayvansal ve bitki bazlı içeriklerden (örneğin kemik unu) gelebilir, ancak beslenme açısından tam ve dengeli olmak için kedi maması üreticileri hemen hemen her zaman formüllerine mineral takviyeleri eklemek zorundadır.

Kediniz sağlıklı olduğu ve AAFCO beslenme yeterliliği beyanı ile etiketlenmiş bir mama yediği sürece, bunun üzerine ek takviye sağlamanız gerekmez.

Kedilerin Hangi Minerallere İhtiyacı Vardır?

AAFCO'ya göre, bir kedi mamasında aşağıdaki mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır:

 • Kalsiyum : Kemiklerin ve dişlerin büyümesi ve bakımı için ve hücre içi bir haberci olarak hayati önem taşır.
 • Fosfor : Kemiklerin ve dişlerin büyümesi ve bakımı için gereklidir ve normal metabolizma için hayati önem taşır.
 • Potasyum : Sinir fonksiyonu, kas kasılması ve kalp ritmi için önemli olan bir elektrolit
 • Sodyum ve Klorür : Hidrasyona, asit-baz dengesine, sinir uyarılarının iletilmesine ve kas kasılmasına yardımcı olan elektrolitler
 • Magnezyum : Enzim fonksiyonu ve karbonhidrat, protein ve yağların metabolizması için önemlidir.
 • Demir : Vücutta oksijen taşınması için gerekli
 • Bakır : Demir emiliminde ve taşınmasında, cilt pigmentasyonunda ve iskelet büyümesinde rol oynar.
 • Manganez : Metabolizma, bağışıklık fonksiyonu ve kemik oluşumu için önemlidir, ayrıca bir antioksidan görevi görür ve daha fazlası
 • Çinko : Karbonhidrat, lipid, protein ve nükleik asit metabolizması için gereklidir.
 • İyot : Tiroid hormonları yapmak için gerekli
 • Selenyum : E vitamini ile birlikte çalışan önemli bir antioksidandır.

Şelatlı Mineraller Nelerdir?

Mineraller, hayvanların yiyeceklerden emmesi bazen zor olan inorganik maddelerdir.

Şelasyon, bir minerali bir amino asit gibi organik bir maddeye bağlayan bir işlemdir. Şelatlı mineraller, kediler tarafından şelatlı olmayan minerallerden daha kolay emilebilir ve kullanılabilir.

Kedi Mamasındaki Su

Gelelim kediler için en önemli besine su.

Su, bir kedinin vücudunun çoğunu oluşturur ve hemen hemen her metabolik fonksiyon için gereklidir. Evcil kediler, suyunun çoğunu bir su kabından değil, yiyeceklerinden alacak şekilde evrimleşmişlerdir.

Kediler, bir içecek su aramadan önce, köpeklere (%4) kıyasla tipik olarak daha fazla susuz kalmalarına (%8) izin verirler.

Gazete Banka

 • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN