Para Piyasaları

Kırmızı bültenle aranan LUNA kurucusu Do Kwon’un kripto para varlıkları donduruldu!

Mayıs ayında kripto para piyasasında zincirleme bir çöküşü tetikleyen LUNA krizi, dünya genelinde yüz binlerce kripto para yatırımcısının zarar etmesine neden oldu. Çöküş sonrasında birçok kripto para odaklı şirket iflas bayrağını çekti ve Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri sert değer kayıpları yaşadı.

Yaşanan bu çöküş sürecinde sorumlu kişi olarak gösterilen LUNA kurucusu Do Kwon hakkında, geçtiğimiz günlerde Interpol tarafından kırmızı bülten kararı çıkarıldı. Kaçış planı için elindeki Bitcoin’leri sattığı ileri sürülen Kwon’un, Güney Koreli yetkililer tarafından kripto varlıkları donduruldu.

DO KWON’UN KRİPTO VARLIKLARI DONDURULDU!

News1’de yer alan habere göre Güney Kore’deki savcılar, Do Kwon’un kripto varlıklarını dondurdu. Terra krizinin sorumlusu olarak gösterilen Do Kwon’un kriz sonrası Singapur’a kaçtığı iddia edilmişti ancak Singapur Polis Gücü tarafından yapılan basın doğrulamasında Kwon’un ülkede olmadığı belirlenmişti. Singapur’da yapılan doğrulamanın ardından Güney Kore Interpol ile temas kurdu ve Kwon hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Yaşananlar sonrasında varlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Do Kwon, varlılarının dondurulmadığını açıklamıştı.

KUCOIN VE OKX BORSALARINA TALEP GÖNDERİLMİŞTİ

Yeni bir habere göre ise Do Kwon’a ait olduğu belirtilen 39,66 milyon dolarlık kripto para varlık donduruldu. Geçtiğimiz ayın sonlarında Güney Koreli yetkililer, kripto para borsaları OKX ve KuCoin’den Do Kwon’a bağlı yaklaşık 67 milyon dolarlık 3 bin 313 adet Bitcoin’leri dondurmalarını talep etmişti. Bunun üzerine OKX borsası, Do Kwon hakkındaki arama kararını gerekçe göstererek, hesaplarını dondurduğunu açıklamıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Do Kwon bir kez daha sosyal medyada ortaya çıkarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

DO KWON’DAN YANIT GELDİ

Do Kwon, kripto para varlıklarının dondurulduğuna ilişkin çıkan haberlerle ilgili bir Twitter paylaşımını alıntıladı ve kendi paylaşımında, “Bu yalanı yaymanın arkasındaki motivasyonu anlamıyorum. Kas esnetme mi? Ama ne amaçla? Bir kez daha söylüyorum, KuCoin ve OKX kullanmıyorum, ticaret yapmak için zamanım yok, fonlar dondurulmadı. Kimin fonunu dondurduklarını bilmiyorum ama aferin onlara, umarım iyilik için kullanırlar” ifadelerini dile getirdi. Ancak basında Kwon’un kripto varlıklarının dondurulduğu haberleri gündeme gelmeye devam ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir