Gündem

Kırmızı bültenle aranan Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta yakalandı!

Dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aranan bir isim olan Thodex borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’un Vlora şehrinde yakalandı. Arnavutluk polisinin düzenlediği başarılı operasyon sonucunda yakalanan Özer, kripto para gündemine düştü. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Thodex” isimli kripto para borsası kurmasından sonra vatandaşları dolandıran, arından yurtdışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan Fatih Özer ile ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğini iletti” ifadeleri yer aldı. Özer’in 356 milyon liralık vurgun yaptığı tahmin ediliyor.

VURGUN SONRASI YURTDIŞINA KAÇMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında, kripto para piyasalarının en sıkı ralli dönemlerini yaşadığı süreçte birçok irili ufaklı dolandırıcılık girişimi yaşandı. Kimi girişimlerde kötü niyetli kişiler amaçlarına ulaşırken kimi girişimler başarısızlıkla sonuçlandı. Bu süreçte Türkiye’de bir dönem birçok ünlü isimle reklam yapan Thodex borsası da Nisan ayında Dogecoin (DOGE) çekim işlemlerinde başlayan aksamaların ardından borsanın tamamen kapanmasıyla yatırımcılarını dolandırdı. Borsanın kurucusu olan Faruk Fatih Özer de vurgun sonrasında yurtdışına kaçtı.

Vurgundan yaklaşık bir yıl sonra elde edilen bilgilerde, Thodex borsasının şirket sermayesinin 400 bin TL olduğu, sisteme girişin de bir referans kodu oluşturup arkadaşların da davet edilebileceği şekilde hazırlandığı tespit edildi. Söz konusu verilere göre sisteme girişlerde “Sizin referansınızla gelen her arkadaşınızın üzerinden anında komisyon geliri kazanın. Ne kadar çok kişi davet ederseniz, kazancınız o kadar fazla olacaktır” şeklinde motivasyon sağlandığı da ortaya çıktı.

VURGUN SÜRECİ NASIL BAŞLADI?

Thodex borsası, Nisan 2021’de ilk olarak Dogecoin çekim işlemlerini “sistem bakımı” gerekçesiyle bir süre askıya aldı. İlk başlarda şüphe uyandırmayan bu aksaklığın beklenenden uzun sürmesiyle şüpheler artarken, daha sonra borsada tüm çekim işlemleri askıya alındı. Borsadaki yatırımcılar artık endişelenmeye başlarken, borsanın kurucusu Faruk Fatih Özer, yatırılan paralarla birlikte borsayı kapatıp yurtdışına kaçtı. Özer’in Arnavutluk’a gittiği tespit edildi ve ardından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı.

3 SUÇTAN 40.364’ER YIL HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

Kırmızı bültenle aranan Faruk Fatih Özer’in yakalanması için İçişleri Bakanlığı, Arnavutluk ile iletişime geçti ve Özer bir yıldan uzun süredir aranıyordu. Binlerce yatırımcıyı mağdur eden Faruk Fatih Özer, 3 ayrı suçtan 40 bin 564’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Thodex’in kurucusu Özer’in, mağdurları 356 milyon lira dolandırdığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl İstanbul Havalimanı üzerinden Türkiye’den kaçan Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesinin ardından yargılanması başlayacak. Savcılık, Faruk Fatih Özer’in “Thodex” isimli firma adı altında dolandırıcılık suçu işlemek amacıyla çıkar amaçlı suç örgütü kurduğunu belirtmişti. Özer’in de bu örgütün lideri ve yöneticisi olduğu belirlenmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.