Ekonomi

Kıymetli metal ve sanayi emtialarında atak görüldü; tarım emtialarının gidişatı hala belirsiz! İşte 21 Eylül 2022 emtia piyasaları…

Yaşanan son sert düşüşü hafta başında gören kıymetli metal ve sanayi emtiaları bugün itibariyle toparlanma eğilimine geçiş yaptı. Tarım emtiaları piyasaları ise, inişli çıkışlı seyrini sürdürürken; bugün de belirsizliğini korudu.

Son zamanlarda sert düşüşler yaşaması nedeniyle yatırımcılarını ürküten emtia piyasaları, bugün itibariyle umut vaat eden bir tablo çizmeye başladı. Özellikle bir süredir düşüşte olan kıymetli metal ve sanayi emtialarında başlayan yükseliş kazandıracak seviyelere ulaşmışken; sanayi emtialarının genel görünümü ise, pek de parlak bir şekilde gerçekleşmedi. Dün toparlanma eğilimine giren tarım emtia piyasaları, bugün yeniden bir düşüş ile karşılaştı.

KIYMETLİ METALLERDE TABLO UMUT VERİCİ

Bu hafta agresif düşüşler sergileyen kıymetli metallerde en çok değer kaybeden ürünlerden biri sarı metal (altın) olmuştu. Bugün itibariyle toparlanma sürecine giren altın, ons bazında güne yüzde 0,52 değerlenme ile başladı ve bin 673,62 dolara yükseldi. Altının yanı sıra ons bazında gümüş de bugün değer kazandı. Güne yüzde 1,05 oranında değerlenme ile başlayan gümüşün yeni seviyesi 19,4757 dolar oldu.  Öte yandan bugün platin yüzde 1,27 değerlenme ve paladyumun yüzde 0,33 değerlenme yaşarken; platinin yeni seciyesi saat 12.50 itibariyle 936,15 dolar, paladyumun yeni seviyesi ise 2 bin 178,02 dolar olarak gerçekleşti.

TARIM EMTİALARINDA KAYIPLAR ARTIYOR

Kıymetli metallerin aksine tarım emtialarında bugün hakim olan şey, kazanç değil; kayıp oldu. Güne yüzde 0,34 oranında değer kaybı ile başlayan kakaonun işlem gördüğü seviye, saat 12.50 itibariyle 2 bin 347 dolar bandına kadar geriledi. Güne yüzde 0,33 değer kaybı ile başlayan kahve ise, şimdilerde 224,40 dolardan işlem görmeye başladı. Öte yandan bugünün tek değer kazancı yaşayan tarım emtiası pamuk oldu. Yüzde 1,21 oranında değer kazanan pamuk, şimdilerde 94,46 dolardan işlem görür hale geldi.

SANAYİ EMTİA PİYASALARINA KAZANÇ HAKİM

Bugün itibariyle kazancın belirginleştiği bir diğer piyasalar sanayi emtiaları oldu. Bakır güne yüzde 0,32 oranında değer kazancı ile başlarken, alüminyum güne yüzde 0,63; çinko güne yüzde 1,78; nikel güne yüzde 0,53; kalay ise güne yüzde 3,90 oranında değer kazancı ile başladı. Bu hareketliliğin ardından bakır 7 bin 795 dolardan işlem görmeye başlarken, alüminyumun yeni seviyesi 2 bin 245 dolar; çinkonun yeni seviyesi 3 bin 200,50 dolar; nikelin yeni seviyesi 24 bin 730 dolar; kalayın yeni seviyesi ise 21 bin 195 dolar oldu. Öte yandan bugün tek değer kaybı yaşayan sanayi emtiası yüzde 0,43 kayıp ve bin 872 dolarlık yeni seviyesi ile kurşun oldu.

 

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.