Ekonomi

Kıymetli metal ve tarım emtiaları umut vaat ederken; sanayi emtia piyasalarında gidişat kötü! İşte 30 Eylül 2022 emtia fiyatları…

Bu haftayı kayıplar haftası ilan etmiş olan emtia piyasalarında bugün itibariyle yükseliş başladı. Özellikle kıymetli metal ve tarım emtiaları güne yükseliş ile başlarken, sanayi emtialarındaki dalgalı seyir bugün de değişmedi.

Emtia piyasalarının bir süredir devam eden düşüşü, bugün itibariyle ani yükselişlerle geride kaldı. Kıymetli metal ve tarım emtiaları borsasında yükseliş başlayan yükselişle birlikte emtia ürünleri yavaş yavaş eski değerlerine doğru ilerlerken; sanayi emtia borsasında gün pek de parlak başlamadı. Bir kez daha değer kaybeden sanayi emtialarında kazandıran sadece bakır ve kalay ürünleri oldu.

KIYMETLİ METALLERİN YÜKSELİŞİ BAŞLADI

Güne güçlü bir yükseliş ile başlayan kıymetli metal emtiaları, bugün itibariyle eski seviyelerine geri dönmeye başladı. Ons altın, güne yüzde 0,69 oranında değerlenme ile başlarken; ons gümüş ise, güne yüzde 1,81 oranında değerlenme ile merhaba dedi. Saat11.30 itibariyle ons altının değeri bin 671,94 dolar olurken; ons gümüşün değeri ise 19,16 dolar olarak seyretmeye başladı. Öte yandan platin bugün yüzde 1,37 oranında değer kazanıp, 879,16 dolara ulaşırken; paladyum ise, güne yüzde 1,31 değerlenme ve 2 bin 232,02 dolar seviyesinden merhaba dedi.

TARIM EMTİALARINDA TEK DEĞER KAYBEDEN KAHVE

Kıymetli metal emtialarında olduğu gibi tarım emtialarında da bugün, genel olarak kazanç hakim geldi. Güne yüzde 0,49 oranında başlayan pamuk, saat 11.30 itibariyle 85,58 dolar bandına ulaştı. Güne yüzde 1,97 oranında değerlenme il başlayan kakaonun ulaştığı yeni seviye ise, 2 bin 327 dolar oldu. Öte yandan tarım emtialarında bugün tek kaybeden ürün kahve oldu. Güne yüzde 1,31 değerinde kayıp ile başlayan kahve, saat 11.30 itibariyle 225,70 dolar bandına geriledi.

SANAYİ EMTİALARINDA DALGA SEYİR DEVAM EDİYOR

Bir süredir dalgalı seyreden sanayi emtialarında gidişat bugün de değişmedi. Güne yüzde 0,92’lik bir kayıpla başlayan alüminyum, 2 bin 105,50 dolar bandına kadar gerilerken, güne yüzde 0,24 oranında değer kaybıyla başlayan çinko 2 bin 936 dolara; güne yüzde 1,02 oranında değer kaybıyla başlayan nikel, 21 bin 875 dolara; güne yüzde 1,24 oranında değer kaybıyla başlayan kurşun ise bin 753 dolara düştü. Öte yandan sanayi emtialarının kazandıranları bugün de bakır ve kalay oldu. Bakır güne yüzde 0,30 değerlenme ile başlayıp 7 bin 470 dolara kadar çıkarken; kalay ise, güne yüzde 1,29 değerlenme ile başlayıp 20 bin 850 dolara kadar yükseldi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir