Gündem

Konut fiyatlarındaki artışta aracı oyunu bozuldu! Düşük ilanı görüp arayarak yükseltiyorlar

Konut kiralarında yaşanan artış ev sahiplerinin fırsatçılığı ile birleştiğinde kiracılar zor durumda kalıyor. Son olarak İstanbul gibi büyük şehirlerde ortaya çıkan taban fiyat fırsatçılığın tespit edildi. Her ne kadar hükümet tarafından %25’lik zam sınırı getirilmiş olsa da belirli bölgelerde ev sahipleri kendilerine özel bir taban fiyat belirliyor.

YÜZDE 25’LİK TABAN FİYAT YETERLİ GELMİYOR!

Küresel çaplı ekonomik kriz süreci enflasyonun etkileri ile beraber kurda yaşanan değişimler ve artan yüksek talep ile beraber özellikle iş yerleri ve konut kiralarında fahiş bir artış yaşandı. Hükûmet konuya el atarak yüzde 25’lik bir sınırlama getirdi Fakat fırsatçılar bu sınırı da aşarak fiyatları kendi oluşturdukları bir rakam üzerinden belirliyor. Hedefte nasıl konut satışının daha da yükselmesi ve kişisel kâr oranının artırılması yer alıyor. Özellikle İstanbul hedef bölge olarak seçiliyor.

DÜŞÜK FİYATLI EV İLANLARI ARANARAK YÜKSELTİLİYOR!

Konut satışında kişisel taban fiyat belirlemesi ile belirli bir bölgede alt limit oluşmasını engelleniyor. Konuyla ilgili gayrimenkul yatırım uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran şu sözleri paylaştı: “Herhangi bir konut kiraya konulduğu anda kişiler aranıyor. Bu ev için 5.000 TL çok düşük bir rakam 7.500 TL’ye verilir, deniyor. Bu bir süre sonra belirli bölgelerde fiyatların sürekli yüksek kalmasına neden oluyor. Rakamlar yükseldikçe pek çok ev aylarca boş kalabiliyor.”

ARACILARIN OYUNU KİRACI VE EV SAHİBİNİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR!

Piyasalarda belirlenmiş olan sabit zam oranına uymayan kişiler daha çok çantacı olarak adlandırılan aracı konumundaki kişiler olabiliyor. Özellikle yatırım uzmanı Başaran bu konuda insanları uyarıyor: “Pek çok kişi evi bile göstermeden kapora isteyebiliyor. Burada unutulmaması gereken yüksek rakamları ortaya koymaktan ziyade daha sürdürülebilir bir sonuç alabilmektir. Öte yandan kiralar çok yüksek olduğu için kiracı ödemeyi yapmakta zorluk çekebiliyor ve bu da kiracı ile ev sahibi arasında probleme neden oluyor. Bu konuda net bir denetim mekanizması yok” diyen Başaran:“Ev sahibi kendini özgür hissediyor ve rayiç fiyatlarda artıyor” dedi.

Uzman bu konuya da bir formül geliştirdi: “Yüksek rakamlardan evini kiraya vermek isteyen kişiler bir yıllık kirayı peşin alsınlar ve mağduriyet yaşamasınlar” diyerek öneride bulundu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.