Konut Kredisi Daha Nereye Kadar Düşecek? Konut Kredisi Çekmek İçin En Doğru Zaman Ne?

Bankaların konut kredisi faiz oranı indirimleri devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimin daha ne kadar süreceği merak konusu oldu? Konut kredisine başvurmak için en doğru zaman ne zaman? Detaylar haberimizde...

0
115
Konut Kredisi Faiz Oranları
Konut Kredisi Faiz Oranları

Her yıl binlerce kişi bankaların sunduğu konut kredisi kampanyalarından yararlanarak hayallerini kurdukları evleri satın alabiliyor. Bankaların bu konuda sundukları konut kredisi ürünlerini kullanmak isteyen vatandaşlar yüksek faiz oranları karşısında bu hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Ancak hayalindeki evi satın almak için konut kredisi kullanmak isteyenlere müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Özel bankaların ardından kamu bankaları da müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranlarında peş peşe indirim yapmaya başladı. Kredi faiz oranları düşme eğilimini sürdürürken en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu? Konut kredisi faiz oranlar daha nereye kadar düşecek? Konut kredisine başvurmanın en doğru zamanı geldi mi? Vatandaşların merak ettiği tüm bu soruların yanıtları yazımızın devamında yer alıyor.

Son yıllarda özellikle büyükşehirlerde hızla yükselen konut fiyatlarını karşılamak için vatandaşlar, bankaların sundukları konut kredilerine başvurmaya devam ediyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin yüzünü güldürecek gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Zira konut kredilerinde uygulanan yüksek faiz oranından şikayetçi olan vatandaşlar için müjdeli haberler geliyor. Son dönemde özel bankaların girdiği konut kredisi faiz oranı indirimlerine kamu bankaları da katıldı ve konut kredileri ortalaması 8 puanlık bir düşüş yakaladı.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Ülkemizde bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi kampanyaları göz önünde bulundurulduğunda faiz oranlarının peş peşe düşürüldüğü dikkatlerden kaçmıyor. Son zamanlarda uzun bir süreliğine %1.65 seviyesinde sabit kalan en düşük konut kredisi faiz oranı güncel durum itibarıyla %1.50 seviyesine geri çekilmiş durumda.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranları ise şu şekilde belirlendi:

  • T.C. Ziraat Bankası Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.50
  • Halkbank Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.54
  • ING Bankası Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.54
  • TEB Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.55
  • ICBC Bank Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.57
  • Vakıfbank Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.59
  • Akbank Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.64
  • Yapı Kredi Bankası Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.65
  • Garanti BBVA Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı: %1.65

En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Hesaplaması

Mevcut durumda en düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 100 bin TL değerinde konut kredisi kullanımında hesaplama yapılması gerekirse, aylık ödemeler bin 802 TL olurken, kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 217 bin 002 TL’ye denk geliyor. Pek çok banka sabit taksit ödemek istemeyen vatandaşlar için çeşitli özel koşulları uygulayarak kolaylıklar sağlıyor.

Kamu bankaları olan T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut sahibi olmak isteyenlere “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi” ürününü sundu. Bu konut kredisi kampanyası ile faiz oranları, yılda 3 kere olmak üzere 3, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki hareketliliğe göre değişkenlik gösterebilecek.

150 Bin TL Size Kalsın

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyonda 2020 hedeflerinin tutturulması halinde 250 bin TL değerinde 10 yıllık konut kredisi kullanımında aylık taksit oranı bin 600 TL azalmış olacak. Bu durumda da yaklaşık olarak 150 bin TL’lik faiz ödemesi vatandaşın cebinde kalmış olacak. Bununla birlikte müşterilere enflasyon bazlı krediden hiçbir koşul öne sürmeden konut kredisine geçiş imkanı sunulacak.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here