Konut Kredisi Faiz Oranları %1.5’e Kadar Düştü! Daha Düşecek Mi?

Kamu ve özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirim yapması vatandaşların yüzünü güldürüyor. 11 Temmuz Perşembe itibarıyla güncel konut kredisi faiz oranları ve detaylar haberimizde...

0
135
Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları
Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Özel bankaların birbiri ardına başlattığı konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş, kamu bankalarının da faiz indirimi ile hız kazanmaya başladı. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmelere göre en düşük tabela konut kredisi faiz oranı geride bıraktığımız gün itibarıyla %1.5’e kadar düşmüş oldu.

Konut kredisi kullanmak isteyen ancak yüksek faiz oranlarından çekinenlere sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu bankaları ve özel bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş, son haftalarda hız kazanarak devam ediyor. Dün itibarıyla T.C. Ziraat Bankası ve Garanti BBVA da faiz oranlarında indirim yapıldığını kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İlk Açıklamalar

Konut kredisi faiz oranlarında düşüş peş peşe hız kazanarak devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bundan sonraki süreçte ekonomi programlarına çok daha güçlü bir destek sunacağına dikkat çekerek, “Orada tıkanıklık vardı, bedelini tüm ülke birlikte ödüyorduk. Bundan sonraki süreçte faiz politikamızın hangi türde şekillendiğini de en kısa zamanda göreceksiniz.” dedi. Cumhurbaşkanının bu yöndeki açıklamalarının akabinde repo faiz indirimine yönelik beklentiler de arttı.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları (11 Temmuz 2019 Perşembe)

Bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi ürünlerinden yararlanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda konut kredisi faiz oranlarında peş peşe indirimler yapan kamu bankaları ile özel bankalar, müşterilerine cazip fırsatlar sunmayı sürdürüyor. Son olarak T.C Ziraat Bankası ile Garanti BBVA’nın da müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılmasının ardından gözler tüm bankaların konut kredilerinde uyguladıkları faiz oranlarına çevrildi.

11 Temmuz Perşembe günü itibarıyla bankların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranı ortalamaları %1.97’ye gerilemiş oldu. T.C. Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz indiriminin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı %1.5 seviyesine düşmüş oldu. Bununla birlikte en yüksek konut kredisi faizi ise %2.58 seviyesinde uygulanmaya devam ediyor.

T.C. Ziraat Bankası Konut Kredisi: Faiz indiriminin ardından 100 bin TL’ye varan konut kredisi kullanımlarında %1.5 oranında, 500 bin TL’ye kadar kullanımlarda %1.55 ve bu tutarın üzerindeki kullanımlarda ise %1.59 faiz oranı uygulanıyor.

ING Bankası Konut Kredisi: 10 yıl vadeli kullanımlarda +1.54 konut kredisi faiz oranı uygulanıyor.

TEB Konut Kredisi: TEB kampanyalı konut kredisinde faiz oranı %1.55 seviyesinden uygulanırken tabela konut kredisi faizleri için %2.58 oranı kullanılıyor.

Halkbank Konut Kredisi: Hesaplı Evim konut kredisi kapsamında 100 bin TL’ye kadar verilen konut kredilerinde %1.55 faiz oranı uygulanıyor. Bunun yanında 500 bin TL’ye kadar kullanımlarda da %1.65 konut kredisi faiz oranı geçerli.

ICBC Konut Kredisi: Yeni Evim konut kredisi kampanyası için 10 yıl vadede tüm tutarlarda %1.57 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Tabela konut kredisi ise %2.4 olarak belirlendi.

Vakıfbank Konut Kredisi: Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyasında 60 ay vadede %1.55, 60 ile 120 ay arası vadede ise %1.59 konut kredisi faiz oranı uygulanıyor.

Garanti BBVA Konut Kredisi: Dün konut kredisi faiz oranında güncelleme yapan banka 5 yıl vadede %1.75 oranında, 10 yıl vadede ise %1.65 oranında kullanımlar sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı: 10 yıl vadede %1.68 konut finansmanı katılım payı oranı uygulanıyor.

Akbank Konut Kredisi: 5 yıl vadede %1.68 konut kredisi faiz oranı sunan banka, 10 yıl vadede %1,69 oranından işlem yapıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here