Güncel Konut Kredisi Kampanyaları 2019 Yaz Dönemi Faizleri Ne Kadar Oldu?

0
110
güncel konut kredisi kampanyaları
yaz dönemi konut kredisi kampanyaları 2019

Güncel konut kredisi kampanyaları açıklamalarında bankalar adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Konut kredisi kampanyaları emlak piyasalarını canlandırabilir.

Güncel Konut Kredisi Kampanyaları Faiz Oranları

Konut kredilerinde en son belirlenen faiz oranları bankalara göre incelendiğinde görülenler şunlardır:

 • Ziraat Bankası  %1.55
 • Halkbank         %1.55
 • Vakıfbank        %1.55
 • Akbank            %1.66
 • Garanti BBVA    %1.85

Ziraat Bankası Konut Kredisi Kampanyaları

Ziraat Bankası konut kredilerinde yapacağı uygulamayı 10.07.2019 tarihi itibariyle açıkladı. Buna göre konut kredisi çekmek isteyen başvuru sahibi banka ile anlaştıktan sonra geri ödemelerinde ödeyeceği faizi enflasyon oranında her 6 ayda bir ya da her yıl bir kez olmak üzere (12 ayda bir) tekrar düzenleyecek.

Bu kredi ‘’Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’’ olarak adlandırılıyor. Bankanın açıklamasına göre 1 ila 120 ay arası vadelerde, geri ödemelerde TÜFE+ 0.19 oranında artış yapılması uygun bulunmuştur. Belirtilen rakam aylık TÜFE oranıdır.

Konut Kredilerinde Düzenleme Yapan Bankalar

Konut kredilerinde düzenleme yapan bankalar 01.07-07.07.2019 arasındaki süreçte yaptıkları değişiklikleri açıkladılar. Bu açıklamalara göre konut kredilerinde indirim yapan bankalar şunlardır:

 • Akbank,
 • Garanti BBVA,
 • ING,
 • HSBC,
 • Şekerbank,
 • ICBC’dir.

Yine aynı süreçte konut kredisi faiz oranını arttıran tek banka ise Denizbank oldu.

Vakıfbank Konut Kredisi

Vakıfbank konut kredisi hakkında yaptığı beyanatta kredi kullanıcılarına 2 ayrı seçenek öneriyor. Bu seçenekler şunlardır:

 • Birinci seçenekte kredi kullanacak kişi başlangıçta sabit daha sonra ise değişken faiz uygulamasına göre ödeme yapmayı kabul ediyor.
 • İkinci seçenekte ise kredi kullanacak kişi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’ye banka tarafından belirlenen sabit bir katsayının eklenmesi ile ortaya çıkan rakamı ödemeyi kabul ediyor. Bahse konu sabit katsayı banka ile yapılan sözleşmede belirtilmiş olan sayıdır. Anlaşılacağı gibi ikinci seçenek müşterinin ‘’Değişken Faiz Oranıyla’’ kredi kullanmasını sağlıyor.

Vakıfbank Konut Kredisi Ek Avantajları

Vakıfbank konut kredisi ek avantajları şunlardır:

 • Konut kredisi kullanacak olan vatandaşlar, istedikleri takdirde güncel oranlar üzerinden hesaplanmak şartıyla sabit faizli konut kredisi ödeme planına dönebilecekler.
 • Alınan kredideki faiz oranları piyasada oluşan yapılandırma koşulları göz ardı edilerek müşterinin tercihine göre 3,6 ya da 12 ayda bir olmak üzere güncellenecektir.
 • Faiz yükselmesinde kredi kullanan müşteri lehine koruyucu tavan olacaktır.
 • Kredi faizleri enflasyona endeksli olarak kendiliğinden düzenleneceği için, kredi kullanan vatandaşa ek bir maliyet olmayacak.
 • Kredi çekmiş olan vatandaş erken ödeme yaparsa, erken ödeme cezası uygulanmayacak. Kredi borcu kapatılacak

Halkbank Konut Kredisi

Halkbank konut kredisinde indirim yapan bankalar arasında bulunuyor. Halkbank konut kredisi kampanyaları uygulamasında müşterilerine 120 aya kadar uzanan geri ödeme vadesi teklif ediyor.

Halkbank, ‘’Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’’ geri ödemeleri sırasında faiz oranlarını müşterilerin isteğine bağlı olarak, her 6 ayda 1 ya da her yıl 1 (12 ayda 1) kez olmak üzere güncellemeyi kabul ediyor.

Faiz hesaplaması sırasına yapılacak işlemler Halkbank tarafından şöyle açıklandı. Buna göre; Faiz güncellemesi yapılacak aydan bir önceki aya ait TÜFE rakamı esas alınacaktır. Bu rakama bankanın belirleyeceği sabit bir katsayı eklenecek ve bulunan sayı üzerinden müşterinin ödemesi gereken faiz oranı oluşturulacak. Banka tarafından belirlenecek sabit katsayı en başta imzalanan sözleşmede yazılı bulunan sayı olacaktır. Bu sayı daha sonra banka tarafından değiştirilmeyecektir.

Konut kredisi Aylık Faiz Oranları

Konut kredisi aylık faiz oranları bankalar tarafından belirlendi. Belirlenen aylık faiz oranları şunlardır:

 • Halkbank konut kredisi için aylık faiz miktarı % 1.65 olarak açıklandı.
 • Vakıfbank konut kredisi kullanımında aylık faiz miktarı % 1.55 olarak açıklandı.
 • Ziraat Bankası  konut kredisi için uygulayacağı aylık faiz oranını %1.65 olarak açıkladı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut kredisi için müşterilerine geri ödeme vadesine göre faiz uyguluyor. Buna göre Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl içinde ödeme yapmayı taahhüt eden müşterisine %1.79, 10 yılda geri ödeme yapmayı taahhüt eden müşterisine ise % 1.84 oranında faiz uyguluyor.

Garanti BBVA Kredi Kampanyası

Garanti BBVA kredi kampanyası koşullarını açıkladı. Buna göre Garanti Bankası, müşterisinin kullanacağı kredi miktarı 750.000 TL’ye kadar ise ve müşterinin geri ödeme taahhüdü 5 yıl ise uygulayacağı faizi % 1.93, müşterinin geri ödeme taahhüdü 10 yıl ise uygulayacağı faizi % 1.85 olarak açıkladı.

TEB Konut Kredisi Kampanyası

TEB konut kredisi kampanyasına ait faiz oranını %2.04 olarak açıkladı. Fakat TEB’in uyguladığı tabela konut kredi faizi halen % 1.58 olarak devam ediyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi Kampanyası

Yapı Kredi kredi kampanyasında, müşterisinin geri ödeme için kullanacağı vade 5 yıl ya da 10 yıl ise %2.05 üzerinden konut kredisi kullandırıyor. YAPI Kredi Bankasının Uygulamasına göre kredinin geri ödenme süresinin uzaması faiz oranını yükseltmiyor.

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Denizbank konut kredisi faiz oranını en son açıklamalarına göre kampanyalı konut kredisi için% 2.05, tabela konut kredisi için ise % 2.15 olarak belirledi.

Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı

Türkiye Finans Katılım Bankası konut kredisi uygulamasında müşterinin geri ödeme süresine göre uygulayacağı faiz oranını değiştiriyor. Buna göre kredi geri ödemesi 5 yılda bitirilecek ise faiz oranı 51.78, kredi geri ödemesi 10 yılda bitirilecekse uygulanacak faiz oranı %2.06 olarak bildiriliyor.

Akbank Konut Kredisi Kampanyası

Akbank konut kredisi kampanyası için uygulayacağı faiz oranını geri ödeme süresi 5 yıl ise %2.08, 10 yıl ise %2.06 olarak  açıkladı ve uygulamaya geçti.

QNB Finansbank Konut Kredisi Faizi

QNB Finansbank konut kredisi faizinde alınan kredinin geri ödemesi 10 yılda ya da daha önce  yapılacak ise % 2.09 faiz oranı uyguluyor. Eğer geri ödeme vadesi 120 ay ile 180 ay arasındaki zaman dilimine uzayacaksa bu sefer banka faiz oranını % 2.77’ye çekiyor.

HSBC Bank Konut Kredisi Faizi

HSBC Bank konut kredisi kampanyası için uyguladığı faiz oranı 10 yıl geri ödeme süresi için %2.25 olarak açıkladı.

Şekerbank Konut kredisi Faizi

Şekerbank konut kredisi faizi indirim kampanyası kapsamında açıklama yaptı. Buna göre eğer müşteri aldığı krediyi 48 ay içinde ödemeyi taahhüt ederse uygulayacağı faizi % 2.25, eğer müşteri geri ödemeyi 60 ayda yapacağını taahhüt ederse uygulayacağı faiz oranını 2.39, eğer müşteri kredi geri ödemesini 120 ayda yapacağını taahhüt ederse uygulayacağı faiz oranını %2.42 olarak bildirdi.

Anadolubank Konut Kredisi Faizi

Anadolubank konut kredisi için yaptığı açıklamada, eğer alınan kredinin geri ödeme süresi 5 yıl ise uygulanacak faiz %2.32, eğer kredi geri ödeme süresi 10 yıl ise uygulanacak kredi faiz oranı %2.75 olarak açıkladı.

Konut kredileri kampanyaları hakkında bankaların yaptıkları en son güncel açıklama ve uygulamalar bunlardır. Yeni güncellemeler takip edilmektedir. Bankalar tarafından açıklanır açıklanmaz yayınlanacaktır. Güncel kampanayalar kapsamında Merkez Bankası tarafından yapılan hesaplamalara göre kampanya şartlarında açıklanan güncel faiz oranları üzerinden ödeme yapan vatandaşlar, faiz ödemelerinde 10 yıllık bir sürede 150.000 TL  tasarruf etmiş olacaklar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here