KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

5
159
kosgeb kadın girişimci desteği ne kadar veriyor
kosgeb kadın girişimci desteği kaç tl veriyor?

KOSGEB’ten kadın girişimcilere destek kadınlara yapılan pozitif ayrımcılıkla devam ediyor. KOSGEB kadın girişimci desteği amacı olarak karşımıza kadınların iş hayatında daha çok ye alması ve bunun için teşvik edilmesi yer alıyor. KOSGEB vermiş olduğu desteklerin tümünde ülkenin ekonomisinin gelişmesini temel alıyor. KOSGEB destekleri sayesinde, ülkede üretim miktarı artıyor, dışarıya olan bağımlılık azalmış oluyor. Yeni istihdam alanlarının açılması ile birlikte ülkedeki işsizlerin sayısı azalıyor. Siz de koşulları yerine getirmeniz şartıyla bu desteğe başvuru yapabilir, devlet güvencesini arkanıza alarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Kapsamında Kadınlara Sağlanan Ayrıcalıklar Nelerdir?

KOSGEB’ten kadın girişimcilere destek ayrıcalıkları kadınların yüzünü güldürüyor. KOSGEB üretim aşamasından başlayarak yatırım aşamasına kadar kadınlara finansal destek sunuyor. Ar-ge faaliyetleri ile beraber yurt dışında gerçekleşen operasyonlar da desteklenmiş oluyor. Kadın girişimciler yeni bir iş kurmak ya da mevcut işlerini büyütmek istedikleri zaman KOSGEB’ten faydalanabiliyorlar. Geçtiğimiz sene KOSGEB tam 11 bin tane kadına 220 milyon TL değerinde destek yaptığını belirtmiştir. Şu an o 11 bin kadın, KOSGEB kadın girişimci desteği sayesinde kendi işlerinin patronu oldu.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019 Miktarları Ne Kadar?

KOSGEB’ten kadın girişimcilere destek miktarları geri ödemeli ve geri ödemesiz olması ile değişiyor. Geçmiş dönemde bakanlık tarafından açıklanan destek miktarı 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL de geri ödemelidir. Bu dönem bakanlık bu rakamların 360 bin TL’ye kadar artırılacağını duyurdu. Bu sayede yerli ve milli üretim desteklemiş olacak, KOBİ’ler arasında rekabet gücünün artmasına ve ürünlerin/hizmetlerin daha kaliteli olmasına yardımcı olacak. Söz konusu 360 bin TL ödemenin, geri ödemesiz olarak verileceği söylendi.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019 Oranları

KOSGEB’ten kadın girişimcilere destek oranları destek kalemine göre değişiklik gösteriyor. Yapılan 360 bin TL’ desteğin 300 bin TL’si makine ve teçhizat desteği olarak verilecek. İleri teknoloji seviyesinde olan işletmeler için yapılan yardım 260 bin TL, orta ve düşük teknolojili alanlarda ise 160 bin TL olarak belirlenmiştir. Girişim yapan kişinin kadın olması halinde kişiler artı 5 bin TL destek alabilecekler. Kadın girişimciler ekstra paraya ek olarak, ilave puan ayrıcalığından faydalanıyorlar. Destek kapsamında nitelikli eleman desteği de bulunuyor. Nitelikli eleman desteği kapsamında 50 bin TL destek var. Bu destek yalnızca yeni yapılan istihdamlarda geçerli oluyor. Eğer kadın istihdam edilirse, yapılan istihdam desteğine yüzde 20 ilave yapılıyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Amaçları

KOSGEB’ten kadın girişimci desteği amacı kadınları iş hayatına girmek için cesaretlendirmektedir. Kendi işlerini kurma fırsatı yakalayan kadınlar bu sayede, hem kendi ailelerinin ekonomisine hem de ülke ekonomisine destek olmuş olurlar.Bu kapsamda kadınlar için iki ağ bulunur: WES Network’ü ve Kadın Girişimciler için Mentörler Ağı.

WES Network’ü 31 ülkeyi kapsar. Bu ağın içinde ulusal kurum ve kuruluşlar bulunur. Politika ağı olan bu kuruluş kadın girişimcilerin desteklenmesinden sorumlu kuruluştur. Kadın Girişimciler için Mentörler Ağında kadınların işlerini kurması, büyütmesi ve yönetim aşamalarında yer alması için yönlendirme yapılır Türkiye de bu ağın bir parçasıdır.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketi

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketi desteği sayesinde kadın girişimcilere kredi veren bankalardan biridir. Bir iş fikri olan kadınlar, daha önceden iş kurmuş kadınlar, şimdi işini yeni kuracak olan kadınlar bu kredi destek paketinden faydalanabiliyorlar. Bu amaçla Halkbank KGF teminatlı kadın girişimci paketini oluşturmuştur. Bu kapsamda kadınlar kredi paketinin ayrıcalıklarından faydalanma imkanı bulurlar.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketi Ayrıcalıkları

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketi desteği ayrıcalıkları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gayri nakit kredi,
 • Ücretsiz danışmanlık hizmeti,
 • Ücretsiz eğitim hizmeti,
 • 6 ay süre boyunca KOBİ hesabından bankacılık tarifesi,
 • İndirimli faiz oranı,
 • Uygun vadeli geri ödeme,
 • Ödemesiz dönem seçenekleri bulunuyor.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketi Özellikleri Nelerdir?

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketi özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapan kadın girişimciler en fazla 1 milyon TL kredi kullanabilirler.
 • Kredi türü ödemesini 3 ayda bir eşit taksitli, aylık eşit taksitli olarak yapabilirsiniz.
 • Kredi vadesi en fazla 60 ay olabilir.
 • Vade hesaplanırken en fazla 1  yıl ana para ödemesiz dönem olarak işlem yapılır.

Krediden faydalanmaya hak kazanan kadın girişimciler aşağıdaki masraflardan 6 ay boyunca para ödemeden yararlanabilirler:

 • EFT,
 • Havale,
 • Çek karnesi,
 • Diğer bankalarda çek tahsilatı.

EFT işlemleri Halbank şubelerinden 5 tane, havale işlemi 10 tane, Çek karnesi TL cinsinden olmak üzere 1 tane, diğer bankalardan yapılacak olan çek tahsilatı ise sınırsızdır.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketinde Kadınlara Özel Hizmetler

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketi kadınlara özel hizmetler sayesinde, girişimciler kendilerini özel hissediyor. Bu kapsamda kadın girişimciler için özel hazırlanmış olan KOBİ mutlu kadınlar sigortası hediye ediliyor. Buna ek olarak kadınlar, ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmetinden faydalanmış oluyorlar. Hizmetten faydalanmak isteyen kadınlar, halkbank’ın resmi web adresini ziyaret ederek uzman danışmanlar ile iletişime geçebilirler. Eğitim almak isteyen kadınlar, aynı şekilde online başvurularını tamamlayarak para ödemeden eğitim haklarını kullanabilirler.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketinden Faydalanacak Kadınlar için Şartlar Nelerdir?

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketinden faydalanmak için koşullar mutlaka yerine getirilmelidir. Krediden faydalanmak isteyen kişiler:

 • Mal ve hizmet üretimi yapanlar,
 • İş fikrine dayalı olarak faaliyet gösterenler,
 • Gerçek ya da tüzel kişi olarak işletme sahipleri,
 • Serbest meslek ya da ticari faaliyete dayalı iş yeri açmak isteyen kişiler olmalıdır.

Buna ek olarak, başvuru yapan kişilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor:

 • Kadınların 55 yaşını aşmamış olmaları gerekiyor,
 • Hisse toplamı en az yüzde 50 olmalı (Tüzel işletmeler için),
 • Kadın girişimcinin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor,
 • Kredi  hakkından faydalanmak için kadınların işletmeyi kurmuş olması gerekiyor,
 • İşletmenin başvuru yapılan tarihte yönetim ve yönetim faaliyetlerine katılım göstermesi gerekiyor,
 • İş planında gösterilen projenin gerçekleştirilmesi için yürütme yeteneğine sahip olma şartı aranıyor.

Halkbank KOBİ’den Kadın Girişimci Kredi Paketi Komisyon Oranı Nedir?

Halkbank KOBİ’den kadın girişimci kredi paketi komisyon oranı azami yüzde 90 olarak belirlenmiştir. Banka başvuru yapan kişilerden tek sefer için, peşin KGF tutarı üzerinden onbinde 3 değerinde komisyon tahsil eder. Eğer kredi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 0 860 222 0 401 hatlı müşteri temsilcilerini arayabilirler. Kadın olmayan girişimciler bankanın genç girişimci kredi paketinden faydalanabilirler. Bu paket de KGF teminat koşulu ister. Krediden faydalanmak isteyen kişilerin en az 18 yaşını doldurmuş olmaları ve 30 yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir. Dileyen tüzel kişi işletmeleri bu koşullar altında başvuru işlemlerini tamamlayarak destekten faydalanabilirler.

KOSGEB iş yerinizi açtıktan sonra da desteğe devam etmektedir. Personel ihtiyaçlarınızda KOSGEB nitelikli eleman desteğinden faydalanabilirsiniz. Konu hakkındaki detayları ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.


5 YORUMLAR

 1. […] KOSGEB’ten kadın girişimcilere destek miktarları geri ödemeli ve geri ödemesiz olması ile değişiyor. Geçmiş dönemde bakanlık tarafından açıklanan destek miktarı 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL de geri ödemelidir. Bu dönem bakanlık bu rakamların 360 bin TL’ye kadar artırılacağını duyurdu. Bu sayede yerli ve milli üretim desteklemiş olacak, KOBİ’ler arasında rekabet gücünün artmasına ve ürünlerin/hizmetlerin daha kaliteli olmasına yardımcı olacak. Söz konusu 360 bin TL ödemenin, geri ödemesiz olarak verileceği söylendi. […]

 2. […] Kadın girişimcilere destek veren bankalar, ülkemizde faaliyet gösteren ve devlet destekli olarak kredilerini sunan bankalardır. Uygun faiz oranları ve geri ödeme planları ile sağlanan bu krediler sayesinde ülkemizde kadın girişimci sayısında ciddi bir artış olmuş ve bu sayı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Ülkemizde kadın girişimcilere finansman desteği sağlayan bankalar şunlardır; […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here