Gündem

Kredi faizlerinde düşüş sinyali! Merkez Bankasının sürpriz faiz kararı beklentiyi yükseltti

Merkez bankası faiz politikasını güncelledi. 7 aylık sürecin sonunda %14’lük faiz %13’e düşürüldü. Sonuç olarak politika faizi ile kredi faizi arasında makas aralığı açıldı. Bu gelişme üzerine “yeni adımlar atılacaktır” söylentisi üzerine beklenti oluştu. Kredi faizlerinin daha da düşürülmesine yönelik uygulanacak adımlar için 3 farklı karar konuşuluyor.

TCMB FAİZ ORANLARINI 7 AYIN ARDINDAN GÜNCELLEDİ!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Perşembe günü açıkladığı karar ile 7 aydır sabit şekilde kaldığı faizde düşüşü öngördü. 100 baz puanlık düşüş ardından güncel faiz oranı %13’ü gördü.

Politika faizi ile kredi faizi arasındaki makas aralığı finansal olarak aktarım etkinliğini azaltma gerekçesiyle yeni formüller düşünülüyor.

3 FARKLI İHTİMAL ÜZERİNDE DURULUYOR! KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK!

Alınacak kararlar arasında en güçlü olan ihtimal kredi faizlerinin aşağı çekilmesi oldu. Bankacıların gündeminde ise krediye yönelik tahvil karşılığı adımı ön plana çıkıyor. Bu sayede kredi verilmeyen kaynaklar yeniden hazineye ulaşabilecek. Düşünülen kararlar arasında Türk lirasının daha çok kullanılması ön plana çıkarken; uzun vadeli sabit kuponlu tahvil kullanımı fikri de yer alıyor. Süreçte repo vadelerinin uzatılması da alınacak tedbirler arasında çalışmalar içerisinde yer alıyor.

TİCARİ KREDİYE YENİ DÜZENLEME!

Alınacak tedbirler arasında ihtimal olarak görülen kredi faizlerindeki sınırlama uygulaması da gündemde yer alıyor. Bu ihtimal içerisinde ticari kredi faizleri tek bir limitte toplanacak. Getirilen sınırlama üzerinde kredi veren bankalar belirli bir orana kadar uzun vadeli tahvil tutma zorunluluğu getirecek. Bu da Merkez Bankasının ifade ettiği amaca da hizmet edecek.

HÜKÜMET ADIMLARINI GENİŞLETTİ!

Enflasyonda yaşanan düşüş cari odaklı politika ile daha sonra dengelendirilmeye çalışılacak. İhracat ve döviz satışı odaklı krediler ise politika faizine yakın fiyatlandırılacak. Bu gibi kurumlar için krediler %40, bireysel kredileri için ise %50 civarında maliyeti kapsıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.