Bankacılık

Kredi kartı bildirimi yapan 24 saatlik harcamadan sorumlu olmuyor: Kayıp, çalıntı kredi kart bildiriminde bilinmeyen detay hayrete düşürdü!

Kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren haber detayları ile paylaşıldı. Kredi kartı sahibi olup kaybetme ya da çalınma vakalarında belirli bir zamana kadar yapılacak bildirim sayesinde kart üzerinden yapılacak harcamaların sorumluluğu alınmamış oluyor. Fakat o saat dilimi geçirildiği anda kişi tüm harcamadan sorumlu tutulabiliyor.

TEMASSIZ KARTLAR TEHLİKE SAÇIYOR!

Acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek için kredi kartı kullanımı son yıllarda gittikçe artıyor. Özellikle taksit avantajı tüketici için daha cazip hale geliyor. Oldukça yüksek fiyatlı olan ürünler taksit fırsatı ile kolaylıkla satın alınabiliyor. Buna ek olarak bankaların kampanyaları da destekliyor. Bireysel kart kullanımı her geçen yıl artarken kullanımda kolaylık sağlayacak yeni teknolojiler geliştiriliyor. Vatandaşın lehine gibi gözüken temassız kart kullanım özelliği kart kaybolduğu anda büyük tehlike oluşturuyor. Kartın asıl sahibi olmayan bir kişi saniyeler içinde tüm parayı temassız özelliği sayesinde harcayabiliyor.

KARTI ÇALINAN YA DA KAYBOLANLAR PANİK YAPMAYIN!

Kredi kartı kaybolma vakası ile karşı karşıya kalanlar ya da kısa bir süre önce kredi kartı çalınması durumuyla yüz yüze gelenler için paniğe kapılmadan uygulaması gereken belirli hamleler bulunuyor. Kredi kartı kaybolduğu anda ilk olarak kartın alındığı bankanın müşteri hizmetleri hattının aranması gerekiyor. Bankaların kaybolan ya da çalınan kartlarla ilgili bildirim yapılabileceği özel bir bağlantı hattı bulunuyor. Kişi bankayı arayarak bildirim yaptığı anda kart alışverişe kapatılıyor.

BİLDİRİMİ 24 SAAT İÇİNDE YAPILMALIDIR!

Kayıp kart ya da çalıntı kart bildiriminin 24 saat içerisinde yapılması gerekiyor. Tüketici yapılacak harcamalardan bu sayede sorumlu tutulmuyor. Ancak 24 saatlik süre bu konuda oldukça önem taşıyor. Kart üzerinde sigorta işlemi uygulanmışsa banka yapılacak harcamalar için en fazla 150 TL talep edebiliyor.

KART SAHİBİ SORUMLU TUTULMUYOR!

Banka kayıp ya da çalıntı kart bildirimi yapılmasından önce son 24 saatlik yapılan harcamalarda müşteriyi sorumlu tutmuyor. Bu her bankaya göre değişebiliyor. Kredi kartı iptali isteyen bir tüketicinin çalıntı durumunda karakola giderek konu üzerinde irtibatta kalması sürecin daha kontrollü şekilde ilerleyebilmesi için önemli oluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.