Gündem

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

Kredi kartı aracılığıyla SGK ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’ler aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Ayrıca, Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren PTT gişeleri de Kredi kartı ile SGK ödeme imkânı sağlamaktadır. Kredi kartları ile SGK ödemelerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesi ve e- Devlet portalı da kolay bir ödeme yöntemi olarak tercih edilmektedir. 

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

SGK Ödemeleri Sorgulama

SGK ödemelerini sorgulamak için e-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına sahip tüm vatandaşlar devlet hizmetlerinden kolay bir şekilde yararlanabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip sigortalı çalışanlar, hem prim günü sayılarına hem de prim borçlarına sistem üzerinden erişebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 4A-4B-4C gibi hizmetlere dair belge oluşturmak isteyen ya da hizmet dökümü bilgilerini görüntülemek isteyen vatandaşlar, işlemlerini e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. 

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

T.C. Numarası ile SGK Ödemeleri Sorgulama

T.C numarasıyla SGK borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, e-Devlet platformu ve Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesini kullanabilmektedirler. Her iki internet adresi de T.C. no ile prim borcu sorgulama imkânı tanımaktadır. Söz konusu internet adresleri vatandaşlar için en güncel prim borçlarını göstermektedir. SGK borçları konusunda herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmak istemeyen vatandaşların belirli aralıklarla borç sorgulaması yapmaları tavsiye edilmektedir.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

SGK İşveren İçin Borç Sorgulama

SGK işverenler için borç sorgulama işlemi iki şekilde gerçekleşmektedir:

 • E-Devlet SGK prim borcu sorgulama sayfası,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu e-SGK prim borcu sorgu
  sistemi.

İşverenlerin prim borçları konusunda en güncel bilgiye erişmek istemeleri durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi ya da e-Devlet SGK prim borcu sorgulama sayfasını kullanmaları gerekmektedir. Her iki internet sitesi de kredi kartı kullanarak SGK borcu ödeme imkânı tanımaktadır. Borç ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce T.C. kimlik numarası gibi temel bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir. Sisteme girilen bu bilgiler sonrası güncel borç durumu ve ödeme yöntemlerine dair ayrıntılı bilgi görüntülenebilmektedir.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

SGK İşveren Borcu Ödeme İşlemleri

SGK işverenler için borç ödeme konusunda çeşitli kolaylıklar tanımaktadır. SGK tarafından kullanıma sunulan e-SGK platformu aracılığı ile borç ödeme işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. E-SGK işveren kartta yer alan bilgiler aracılığı hızlı bir şekilde prim borcu ödenebilmektedir. Bu sayede iş yeri sahiplerinin ekstra bir işlem yapmalarına gerek kalmamaktadır. Buna ek olarak, banka şubelerinde hizmet veren gişelerden de faydalanmak mümkündür.

SGK Borcu Ödeme

SGK borçları ödemesi konusunda vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilen belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Kredi Kartı ile SGK Ödeme,
 • İnternet Bankacılığı ile SGK Ödeme,
 • Banka Şubeleri Aracılığı ile SGK Ödeme.

SGK ödemelerinin kredi kartı yoluyla gerçekleştirilmesi vatandaşlar için zaman tasarrufu açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hem e-Devlet hem de e-SGK uygulamaları, kredi kartı ile ödeme avantajı sağlamakta ve kurumlarda harcanan zamanı önlemeyi amaçlamaktadır. Vatandaşların SGK ödemelerini kredi kartı ile ödemek istemeleri durumunda kullanmakta oldukları banka ile iletişime geçmeleri ve bankalarının bu konuda yetkili olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir. Bankanın yetkili olduğunu öğrendikten sonra, söz konusu bankaya ait online uygulamalardan da faydalanmak mümkündür. Aynı zamanda, vatandaşların kullandıkları bankaların şubelerini ziyaret etmeleri durumunda gişe hizmetlerinden faydalanarak SGK ödeme işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlanabilmektedir.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

SGK Borcu Online Ödeme

SGK borçlarını internet yoluyla ödemek için internet bankacılığını kullanıma açmak gerekmektedir. Birçok banka kullanıcıları için çeşitli mobil uygulama fırsatları sağlamaktadır. İnternet bankacılığının aktive edilmesi ile uygulamaya giriş yapıldığında online ödeme imkanları kullanıma hazır hale gelmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalarda yer alan ödemeler sekmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu seçilerek ödeme işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İnternet bankacılığı sayesinde SGK borcu hem kredi kartı ile hem de banka hesabından çekilecek para miktarı ile ödenebilmektedir.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

E-Devlet ile Ödeme

E-devlet yoluyla ödeme yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait nüfus ve kimlik bilgilerine sahip olmak önemlidir. E-Devlet platformuna giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve PTT gişelerinden alınan E-Devlet erişim şifresine sahip olunması gerekmektedir. Şifre ile giriş yapıldığında sistemde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi seçilerek, “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama”  bölümüne giriş yapıldığında, ortaya çıkan sayfa ile ödeme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, internet sitesinin en üstünde yer alan arama çubuğu yardımıyla da “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bölümüne kolay bir şekilde giriş yapılabilmektedir.

7143 SGK Yapılandırma Ödeme

7143 SGK yapılandırmalı ödeme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları vergi dairelerine müracaat edebilmektedirler. Aynı zamanda, kullanıcısı oldukları bankalara ait şubeler aracılığı ile de ödeme yapılabilmektedir. Ödeme işlemlerini sıra beklemeden evlerinden halletmek isteyen vatandaşlar için
e-Devlet platformu da hızlı bir hizmet sunmaktadır. E-Devlet platformunda yer alan “7143 matrah artırımı ödeme” sayfası ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan ödeme sayfasına ulaşılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmette kredi kartı, banka kartı ya da hesap kartı ile ödeme seçenekleri yer almaktadır.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

7020 SGK Yapılandırma Ödeme

7020 SGK yapılandırmalı ödeme işlemleri beş şekilde yapılmaktadır:

 • İnternet Vergi Dairesi ile online ödeme,
 • E-Devlet Servisi,
 • Banka Şubeleri,
 • PTT Şubeleri,
 • Bağlı bulunan vergi dairelerine ait ödeme
  merkezleri.

7020 sayılı yasa ile yapılandırılan vergi borçlarını ödemek için tercih edilen birçok yöntem bulunmaktadır. Banka şubeleri, PTT merkezleri ve vergi dairelerinden sıra alınarak yapılan ödemelerin yanı sıra birçok online ödeme yöntemi vatandaşlara hizmet vermektedir. İnternet Vergi Dairesi ve E-Devlet gibi online hizmetler sayesinde kredi kartı bilgileri girilerek ödeme işlemi tamamlanabilmektedir.

Kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme nereden, nasıl yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümünü sorgulamak için www.turkiye.gov.tr ya da www.sgk.gov.tr gibi internet sitelerinden faydalanılabilmektedir. SGK hizmet dökümü sorgulaması için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının T.C. kimlik numaralarının yanı sıra PTT merkezlerinden alınacak e-Devlet şifrelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “SGK Hizmet Dökümü” yazıldığında ortaya çıkan ekran yardımı ile hizmet döküm işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet ve SGK internet adresleri sayesinde 4A, 4B ve 4C Hizmetlerine dair her türlü işlemi gerçekleştirmek son derece kolaydır. Hem SGK Hizmet Dökümü hem de SGK Borç durumu bilgileri sayesinde vatandaşlar için ortaya çıkabilecek sorunları engellemek mümkündür. Sorgulama sonucu ortaya çıkabilecek borç durumunda, söz konusu internet siteleri sayesinde Kredi Kartı ile SGK ödemesi yapmak mümkündür. Vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilen SGK sayfası, hem güvenli hem de pratik bir işlem olanağı sağlamaktadır. E-Devlet ve SGK internet siteleri ile 4A Banka ve Adres Değişikliği, 4A Emekli Aylığı Kesintileri, 4A Hizmet Dökümü, 4B Borç Durumu 4B Emekli Aylığı Kesintileri ve GSS Borç Durumu Belgesi Sorgulama gibi hizmetlere erişilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.