Bankacılık

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile ödenen trafik cezaları sürücüler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Plakaya ya da sürücü belgesine yazılan trafik cezalarını kredi kartı ile ödemek için tercih edilen birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Kredi kartı ile trafik cezası ödemek isteyen sürücülerin öncelikle adlarına kesilen trafik cezalarını sorgulamaları ve güncel miktardan emin olmaları gerekmektedir. Sürücülerin trafik ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri için e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaralarını yanlarında bulundurmaları yeterlidir.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezaları
sorgulaması
üç şekilde
gerçekleştirilebilmektedir:

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) aracılığı ile trafik cezası sorgulama:

Emniyet
Genel Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan ve www.egm.gov.tr adresinden hizmet vermekte olan
internet sitesi, sürücülerin en güncel cezaları sorgulayabilmelerine imkan
sağlamaktadır. İnternet sitesinde yer alan “Trafik Sorguları” sekmesi aracılığı
ile sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen sürücülerin ad,
soyisim bilgilerinin yanı sıra T.C. vatandaşlık numaraları ve doğum tarihlerini
de girmeleri beklenmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi aracılığı
ile araç plakası cezaları, sürücü belgesi cezaları ve otoparka çekilen
araçların cezaların bilgileri görüntülenebilmektedir.

www.trafik.gov.tr internet sitesi aracılığı ile trafik cezası sorgulama:

Sürücü
ve sürücü adayları için hizmete sunulan www.trafik.gov.tr isimli internet sitesi, trafik
cezaları sorgulama işlemleri ile vatandaşlara hizmet vermektedir. EGM internet
sitesinin verilerini sunmakta olan web sitesinde aynı şekilde ad, soyisim, T.C.
Kimlik numarası ve doğum tarihi bilgisi istenmektedir.

www.turkiye.gov.tr e-Devlet aracılığı ile trafik cezası sorgulama:

Adlarına
trafik cezası işlenen sürücü ve sürücü adayları e-Devlet aracılığı ile borç
tutarını görüntüleyebilmektedir. PTT merkezlerinden alınan e-Devlet şifresi ve
T.C. kimlik numarası ile erişim sağlanan internet sitesinin arama çubuğuna
yazılacak “Trafik cezası sorgulama” metni sayesinde güncel borç tutarı takip
edilebilmektedir.

Araç Plakasına
Yazılan Ceza Sorgulama

Araç plakasına kesilen ceza sorgulaması için www.egm.gov.tr bağlantı adresini kullanmak gerekmektedir. EGM tarafından hazırlanan internet sitesinde “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesi seçilmelidir. Açılan ekranda istenen bilgiler sağlandığında sürücü adına yazılan tüm güncel borç bilgisine ulaşılabilmektedir. Sürücülerin mağduriyet yaşamamak adına sık sık sorgulama yapmaları tavsiye edilmektedir. Araç plakasına yazılan trafik cezalarının zaman kaybetmeden ödenmesi gerekmektedir.

Kredi kartıyla trafik cezalarınızı internetten ödeyebildiğiniz gibi kredi kartıyla SGK borcu ödeme de yapabilirsiniz. İnternetten SGK borcu ödeme işlemini nasıl yapacağınızı anlatan rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Sürücü Belgesine
Yazılan Ceza Sorgulama

Sürücü belgesine işlenen ceza sorgulaması için yeniden EGM internet adresi kullanılmaktadır. EGM internet sitesine giriş yapıldığında açılan sayfadan seçilecek “Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesi sayesinde sürücü ve sürücü adaylarının sürücü belgelerine işlenen tüm cezalara ait detaylara erişilebilmektedir.

Otoparka Çekilen Araç
Sorgulama

Otoparka alınan araç sorgulaması için tüm sürücülerin EGM internet bilgi servisine erişmeleri gerekmektedir. EGM internet sitesi diğer bilgi sorgulama türlerine benzer bir şekilde otoparka çekilen araçların hangi otoparklarda yer aldığı bilgisini sağlamakta ve bu işlem için ödenmesi gereken cezanın miktarını göstermektedir.

Trafik Cezası Nasıl
Ödenir?

Trafik cezalarının nasıl
ödeneceğine
dair
birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak trafik cezası ödeme işlemi öncesi
sürücülerin adlarına kesilen güncel ceza bedelini sorgulamaları gerekmektedir.
Trafik cezalarının ödenmesi cezanın sürücüye tebliğ edildiği tarihten sonra
gerçekleşmektedir. Trafik cezası ödeme yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Anlaşmalı
  bankalar yolu ile trafik cezası ödeme,
 • Gelir
  İdaresi Başkanlığı internet sitesi aracılığıyla kredi kartı ile trafik cezası ödeme,
 • PTT
  şubeleri aracılığı ile nakit olarak trafik cezası ödeme.

Anlaşmalı Bankalar Aracılığı İle Trafik Cezası
Borç Ödeme

Anlaşmalı bankalar ile trafik cezası ödeme yöntemi sürücüler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Adlarına ceza kesilen sürücü ve sürücü adaylarının kullandıkları bankayla iletişime geçmeleri ve bankalarının anlaşma kapsamında olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Anlaşma kapsamında olmayan bankalar aracılığı borç ödeme işlemi gerçekleştirmek zor bir işlemdir. Anlaşma dışındaki bankalara ait ATM’ler borç ödeme işlemini desteklememektedir. Ancak, tüm banka kullanıcıları bankaların gişe işlemleri sayesinde tebliğ kağıtlarını yanlarına alarak ödeme talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Trafik cezası ödeme konusunda yetkili bankalar şu şekildedir:

PTT Şubelerinden Trafik Cezası Borç Ödeme

PTT şubeleri ile trafik cezası ödemek isteyen sürücülerin adlarına tebliğ edilen resmi evrak ile birlikte yakınlarındaki PTT şubelerine ulaşmaları gerekmektedir. PTT şubelerinde hizmet veren gişeler sayesinde güncel borç miktarını ödemek mümkündür. Sürücü adaylarının ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce güncel borç miktarlarını bir kez daha kontrol etmeleri ve cezalarına faiz uygulanıp uygulanmadığına emin olmaları gerekmektedir.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İnternetten trafik cezalarını ödemenin en güvenilir yolu Gelir İdaresi tarafından hazırlanan www.gib.gov.tr internet sitesini kullanmaktır. İlk olarak, İnternet Vergi Dairesi sekmesi aracılığı ile seçilecek “Motorlu Taşıt Sorgulaması” bağlantısı kullanılarak “Kredi Kartı ile Ödeme” sayfasına giriş yapılmalıdır. Daha sonra açılacak sayfa, sürücülerin T.C. kimlik numarası, tescil tarihi ve plaka bilgilerini girmelerini talep etmektedir. Bilgilerin girilmesi sonrasında görüntülenen ekranın üst menüsünden “Beyanlı Trafik Cezası Ödeme” adımı seçilmeli ve yeniden sürücüden istenen bilgiler girilmelidir. Bu aşamanın ardından “Hesapla” butonu seçildiğinde güncel borç miktarı görüntülenmekte ve “Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneği kullanıma hazır gelmektedir. Kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirmek için sürücü adaylarının kredi kartlarını internet kullanımına açmaları gerekmektedir. İnternet kullanımını desteklemeyen kartlar aracılığı ile trafik cezası ödemesi mümkün değildir.

E-Devletten Trafik Cezası Borç Ödeme

E-Devlet trafik cezaları ödemesi sanılanın aksine sürücü adayları için mümkün değildir. Trafik cezaları hakkında sürücüleri bilgilendiren e-Devlet uygulaması, ödeme konusunda şu anlık hizmet verememektedir. Ancak, sürücü ve sürücü adayları, e-Devlet aracılığı ile araç plakası, cezanın yazıldığı lokasyon, cezanın kesim tarihi, cezanın kesildiği saat ve güncel ceza tutarı hakkında detaylı bilgi alabilmektedir. E-devlet aracılığı ile borç tutarına ulaşan sürücülerin daha sonrasında Gelir İdaresi tarafından oluşturulan www.gib.gov.tr adresi ile ödeme işlemlerini yapmaları tavsiye edilmektedir.

Trafik Cezasında İndirim

Trafik cezalarında indirim koşulları birçok farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Adlarına trafik cezası kesilen sürücülerin ilk olarak güncel borç tutarı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Trafik cezalarında indirim koşulları genel olarak erken ödeme koşullarına bağlı olarak sağlanabilmektedir. Erken ödemede bulunan sürücü ve sürücü adaylarının yaklaşık olarak yüzde 25 ödeme indirimi alabileceği bilinmektedir. Ancak, indirim imkanından yararlanmak isteyen sürücülerin cezanın kesildiği tarihi göz önünde bulundurarak en geç 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ödemenin 15 gün içinde gerçekleşmemesi durumunda kesin bir şekilde indirim uygulanmamaktadır.

Benzer bir şekilde, adlarına kesilen cezaları belirtilen dönemde ödemeyen ya da belirtilen dönemden çok daha ileri bir tarihte ödeyen sürücüler için yüzde 5 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Bu yüzden, ceza sahibi tüm sürücülerin belirtilen süre içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmesi son derece büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda trafik cezaları ödemesi konusunda sürücü adaylarına çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Günümüzde kredi kartı ile trafik cezası ödeme gibi sürücü adayları için hazırlanan farklı yöntemler bulunmaktadır.

Kredi kartınız yok mu? Kredi kartı başvurusu yaparak anında kredi kartı alabileceğiniz bankalar şu şekildedir:

 • İş Bankası kredi kartı başvurusu
 • Denizbank kredi kartı başvurusu
 • Akbank kredi kartı başvurusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.