Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

0
141
kredi kartı temassız özelliği kapatma
kredi kartının temassız ödeme özelliğini kapatma

Kredi kartının temassız özelliğini kapatma için bankanın size en yakın şubesini ziyaret edin ve bu özelliğin kapatılması istediğinizi belirtin. Temassız özelliği olmayan kredi kartı haberlerde duyduğumuz hırsızlık vak’aların artması ile birlikte daha çok tercih edilmeye başlandı. İnsanlar güvenlik önlemi olarak kartlarının temassız özelliğini kapatmak istiyorlar. Eğer kredi kartına daha yeni başvuruyorsanız, temassız özelliğinin kartta yer almasını istemediğinizi başvuru sırasında da belirtebilirsiniz. Ben bankanın şubelerine gitmekle uğraşamam derseniz, hangi banka ile çalışıyorsanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayın ve konu hakkında yardım isteyin. Müşteri temsilciniz sizi ilgili birimlere bağlayarak talebinizi alacaktır.

Temassız Kredi Kartı Kullanmak Güvenilir midir?

Temassız kredi kartı vatandaşlar tarafından güvenilir olduğu için tercih ediliyor. Temassız özelliği olan kredi kartlarından POS cihazı arasında temas gerçekleşmeden işlem almanız mümkün oluyor. Kartlar bu sırada NFC özellikli telefonlarını kullanabiliyorlar. Telefon işlem alındığı sırada cihaza en fazla 4 cm uzaklıkta olabiliyor. Ödeme bilgileri temas olmadan, radyo frekansları aracılığı ile iletilir. İnsanlar hızlı ve kolay şekilde alışveriş yaptıkları için temassız banka kartları revaçtaydı. Yalnızca kredi kartları değil, banka kartları da temassız özellikten faydalanarak işlem alabiliyor. Ne var ki temassız kartlarla birlikte hırsızlık olaylarının arttığının söylenmesiyle insanlar temassız özelliği olmayan kredi kartına yönelmeye başladılar.

Kredi Kartının Temassız Özelliğini Kapatma İşlemi Yapıldıktan Sonra Tekrar Açabilir miyim?

Temassız kredi kartı özelliğini kapadıktan sonra yeniden açmak mümkün. Bankalar müşterilerini hizmetleri ile memnun etmek için müşteri talepleri doğrultusunda hizmet verirler. Talebiniz olması halinde kapattığınız bir özelliği bankanız ile görüşerek yeniden açabilirsiniz.

Yapı Kredi World Card Temassız Özellik

World temassız kredi kartı sayesinde alışveriş esnasında bozuk para arama dersine son! Para üstü beklemeyin, anında ödemenizi tam miktarda yapmanın kolaylığını yaşayın! Kartınıza temassız özelliği tanıtmak için bankaya ekstra ücret ödemenize gerek yok. İşlemlerinizin hızlı, kolay ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlayan bu özellik, bütün Yapı Kredi kartlarında uygulanabilmektedir. Kartın temassız özelliğinden faydalanmak için alışverişinizde bir kereye mahsus olmak üzere şifrenizi girecek, bundan sonra diğer alışverişleriniz kartın temassız özelliğini doya doya kullanabileceksiniz.

Alışverişinizi yaptığınız noktalarda Visa Paywave ve Master Card okuyucusu olması gerekiyor. Kartın temassız özelliğinden faydalanmak isteyen müşterilerin tek seferde en az 90 TL’lik alışveriş yapması gerekiyor.

Yapı Kredi World Card Temassız Özellik için Başvuru Kanalları Nelerdir?

World temassız kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki kanallardan bir tanesini tercih etmesi gerekmektedir:

 • 444 0 444 numaralı Yapı Kredi telefon bankacılığı,
 • Yapı Kredi internet şubeleri,
 • Bütün Yapı Kredi banka şubeleri,
 • SMS.

SMS kullanarak başvuru yapmak isteyen kişiler büyük harflerle TMS yazdıktan sonra boşluk bırakmalı, TC kimlik numaralarını yazdıktan sonra mesajı 4454’e SMS olarak göndermeliler.

Yapı Kredi POS ile Temassız Kart Okuyucu Özelliği

Yapı Kredi POS temassız kart okuyucu kredi kartının belirli bir uzaklıkta tutulması ile kart işlemlerinin alınmasıdır. Bu sayede kart sahipleri hızlı şekilde ödemelerini gerçekleştirmiş olurlar. Temassız okuyucunun çalışıp çalışmadığını anlamak için banka yetkilileri POS cihazlarına okuyucu takarlar. Okuyucular yalnızca bankanın yetkili saha ekipleri tarafından takılır. Aşağıdaki mesajlardan bir tanesi karşınıza çıkmıyorsa, temassız okuyucunuz başarı ile takılmış demektir:

 • Temassız okuyucu ayarlarını kontrol edin,
 • Temassız okuyucu bulunamadı.

Eğer bu mesajları görüyorsanız, POS’un uygun biçimde takılı olup olmadığını kontrol edin. Hala sorun devam ediyorsa 444 0 448 nolu müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Yapı Kredi POS ile Temassız Okuyucu Kullanarak İşlem Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi POS temassız kart okuyucu işlemi yapmak için ilk olarak temassız okuyucunun aktif olduğundan emin olun. Daha sonra ekrana toplam işlem tutarını girin. Giriş sekmesine tıklayın. Müşterinizin kartını cihaza en fazla 4 cm uzakta tutmasını isteyin. POS ekranında onaylandı yazısının çıkmasını bekleyin. Bu mesajı gördüğünüzde işlem tamam demektir. Eğer temassız işlem onaylanmazsa POS ekranında mesajlar sizi işlemin onaylanmadığına dair yönlendirecektir.

Yapı Kredi POS ile Temassız Okuyucu İşlemini Nasıl İptal Edebilirim?

Yapı Kredi POS temassız kart okuyucu işlem iptali yapmak için POS terminalinden iptal tuşuna basın. Karşınıza sıra no giriş ekranı gelecek. Eğer slip çoktan gelmişse sıra no bilgisini girin. Slip henüz yoksa, işleme tabi tutulan kartı bu kez manyetik şerit kısmından okutun. İşlemler sliple karşınıza çıkacak. Ekranda karşınızda sıra no giriş ekranı hala görünüyor olmalı.

Temassız işlemlerde her zaman slip basılmaz, tercihe bağlı olarak verilir. Eğer slip alamadıysanız ve almak istiyorsanız ikinci kopya tuşuna basmanız size slipi çıkaracaktır. Hangi tutara kadar slip almanız gerektiğini belirlediyseniz müşteri temsilcisine bağlanarak talimat verebilirsiniz. Böyle slip, otomatik olarak basılmış olur.

Her Kredi Kartı ile Temassız İşlem Yapmak Mümkün müdür?

Kredi kartları ile temassız işlem yapma her kredi kartı için mümkün değildir. Kredi kartını temassız olarak kullanmak isterseniz bunun için ya başvuru sırasında ya da daha sonradan bankaya talimat vermeniz gerekir. Her kredi kartı siz talimat vermek isteseniz dahi temassız özelliği desteklemiyor olabilir. Bu özellikten faydalanmak için kart kullanacaksanız kartın bunu destekleyip desteklemediğini önceden öğrenmenizde fayda var. Çoktan kartı aldıysanız elinizdeki kartın üzerinde temassız kart sembolü olup olmadığını kullanabilirsiniz.

Temassız Kartlar Puan Kazandırır Mı?

Temassız kart kullanarak yaptığınız alışverişlerinizde de normalde olduğu gibi puan kazanmaya devam ederseniz. Fakat biriken puanlarınızı temassız özellikle harcamanız mümkün değildir. Aynı zamanda temassız özelliğini kullandığınız zaman alışverişlerinizde taksit yaptıramazsınız. Hangi banka ile çalışıyor olursanız olun, bankalar karta temassız özelliği yüklenmesi için ücret talebinde bulunmaz ya da karta ek maliyet yansıması yapılamaz.

Maximum Kart Hızlı ve Temassız Ödeme Özelliği

Maximum Kart ile temassız ödeme yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Temassız özelliğini kullanabileceğiniz Maximum kartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maximum Gold Card,
 • Maximum Standart Card,
 • Maximum Premier Card,
 • Maximum Platinum Card.

Temassız ödeme özelliğinden faydalanmak isteyen müşterilerin kart başvurusu yaptıkları sırada bunu talep etmeleri yeterli olacaktır. Bu sayede günlük alışverişlerinizi yaparken zaman kayıp etme derdinden kurtulabilirsiniz. Hem de temassız özelliğini kullanarak yaptığınız alışverişlerinizde puan kazanmaya devam edecek, kartın özellikleri dahilinde avantaj ve kampanyalardan faydalanabileceksiniz. 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen kişiler bankanın kendilerine en yakın şubelerini ziyaret edebilir, ben şubeye gidemem bulunduğum yerden başvuru yapmak istiyorum diyen kişiler ise SMS ile başvurularını iletebilirler:

 • Büyük harflerle TEMASSIZ MAXIMUM yazın,
 • Boşluk bırakın,
 • TC kimlik no yazın,
 • 4402’ye SMS gönderin.

Maximum Kart Hızlı ve Temassız Ödeme Özelliği Uygulama Koşulları Nelerdir?

Maximum Kart ile temassız ödeme uygulama koşullarını yerine getirdiğiniz takdirde temassız özellikten faydalanabiliyorsunuz. Her bir ödeme için temassız işlem başına 90 TL harcama gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Toplam temassız işlemlerde 100 TL üst sınır bulunuyor. 100 TL üzerinde olan harcamalarınızı gerçekleştirmek için cihaza şifrenizi girmeniz gerekiyor. Şifrenizi girdikten sona 100 TL limit daha gelir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here