Gündem

Kredi notu yükseltmek isteyenler dikkat! Uzmanlar kritik uyarılarda bulundu!

Bankalar verecekleri kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak için talepte bulunan kişilerin kredi notuna bakmaktadır. Düşük kredi notuna sahip olanlara bankacılık sistemi güvenmediği için taleplerine olumsuz dönüş yapılmaktadır.

0 ile 699 arasında kredi notuna sahip olanlar bankaların sisteminde en riskli grup olarak belirlenmektedir. 700 ile 1099 arasındaki grup riskli, 1100 ile 1499 arası az riskli, 1500 ile 1699 arası iyi ve 1700 ile 1900 arasında kredi notuna sahip olanlar ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Riskli grupta yer alanların kredi almaları oldukça zordur. Kredi notu düşük olanlar bu tavsiyeleri uygulayarak kredi notlarını yükseltebilirler. İşte uzmanların kredi notu yükseltme tavsiyeleri!

Gelirinize Göre Borç Miktarı

Çok dikkat çekmese de kredi notunuzu etkileyen temek faktör borç miktarınızdır. Kişiler ihtiyaç duydukları nakit desteğini kredi şeklinde almadan önce gerekli olan miktarı belirlemelilerdir. İhtiyaçtan fazla miktarda çekilen krediler geri ödeme aşamasında size sorun yaşatabilir. Ödemede zorluk yaşamanız kredi borcunuzu geciktirmenize ya da aksatmanıza sebep olabilir. Bu durum da sizin kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Gelirinizi aşan seviyede geri ödemesi bulunan kredilerin borç ödemesi bütçenizi sarsacağı gibi yeni bir kredi ihtiyacı da yaratabilir bu durum da zaten ödemede zorluk yaşadığınız borcunuza bir yenisi daha eklenebilir. Ayrıca bu gecikmelerden dolayı düşen kredi notunuzdan dolayı bankalardan yeni kredi almanız zorlaşabilmektedir. Kredi notunuzun düşmemesi için bütçenizi zorlayacak miktarlarda borç edinmemelisiniz.

Ödemelerin Aksatılmadan Yapılması

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız ya da var olan kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız en dikkat etmeniz gereken nokta ödemelerinizi geciktirmeden yapmanızdır. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı aksatmadan yapmanız hem kredi notunuzu yükseltecek hem de yeni kredi başvurusu yaptığınızda olumlu yanıt almanızı kolaylaştıracaktır. Borç ödemelerinizin son ödeme tarihine dikkat ederek bu süreyi aşmadan ödeme yapmanız kredi notunuzu yükseltecektir.

Borcun Tamamının Ödenmesi

Kredi notunuzu olumsuz etkileyecek faktörlerden biri olan kredi kartı borcunuzun sadece asgarisini ödemeniz banka tarafından olumsuz bir izlenim oluşturmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız var olan kredi kartı borcunuzun asgarisini değil tamamını ödemelisiniz.

Düzenli Fatura Ödeme

Kredi notunuzu yükseltecek bir hamle de faturalarınızı düzenli ödemek olacaktır. Kredi, kredi kartı ya da otomatik ödemede bulunan faturalarınızı düzenli ödemeniz banka siteminde sorumluluk sahibi olduğunuz izlenimini verecektir. Faturalarınızı düzenli ödemeniz kredi notunuzu yükselteceği gibi yeni kredi başvurusu yaptığınızda banka tarafından inceleme aşamasında ödemelerinizi düzenli yaptığınız için olumlu dönüş almanızı sağlayacaktır.

Sık Kredi Çekilmemeli

Düşük kredi notunuz yüzünden bir bankadan kredi başvurunuza red cevabı aldığınızda başka bankalara başvuru yapmaktansa kredi notunuzu yükseltmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Aksi takdirde birden fazla bankadan olumsuz cevap almanız diğer bankaya başvuru yaptığınızda yine olumsuz dönüş yapılmasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.