Bankacılık

Kredi veya kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Yasal takip sayısı ilk 7 ayda 950 bini aştı!

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kredi kartı kullanımı çok hızlı şekilde artış gösterdi ve kredi kartı başvurularının ve kullanımlarının artmaya devam ettiği ifade ediliyor. Bilindiği üzere kredi kartları özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor ve diğer yandan bankaların kredi kartı harcamalarına karşı sunduğu kampanya ve fırsatlar da birçok tüketiciyi, kredi kartı kullanımına teşvik ediyor. Ancak kredi kartının bilinçsiz şekilde kullanılması, beraberinde başta mali bakımdan olmak üzere birçok zorluğu da getirebiliyor.

Bu kapsamda uzmanlar, tüketicilere sürekli olarak kredi kartının doğru kullanımı konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulunuyor ancak yine de kredi kartı kullanımlarından dolayı yasal takibe intikal etmiş olan kişilerin sayısında artış yaşandığı görülüyor. Elde edilen verilere göre yasal takibe intikal eden kişi sayısı, 2022 yılının ilk 7 aylık döneminde 966 bin kişiye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 741 bin seviyesindeydi. İşte detaylar…

YASAL TAKİBE İNTİKAL EDENLERİN SAYISI ARTTI

Bankalar uzun yıllardır potansiyel müşterilerine ulaşmak ve kendileriyle halihazırda çalışan müşterilerinin kendilerini tercih etmeye devam etmesini sağlamak adına çeşitli kampanyalar ve fırsat teklifleri sunuyor. Bu noktada, vatandaşların en çok kullandığı bankacılık ürün ve hizmetleri arasında kredi kartlarının olduğu da biliniyor. Bu nedenle de genellikle bankalar, en fazla fırsat ve kampanyasını da kredi kartı müşterilerine yönelik sunuyor. Özellikle internet alışverişlerinde ciddi anlamda kolaylıklar sağlayan kredi kartları, tüketiciler tarafından bu nedenle sıklıkla tercih edilebiliyor.

Ancak elde edilen veriler, kredi kartı kullanımının son dönemlerde vatandaşları daha fazla zor durumda bırakmaya başladığını ortaya koydu. Her ne kadar her fırsatta uzmanlar vatandaşları kredi kartının doğru kullanımı konusunda uyarıyor olsa da bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş olan kişi sayısında ciddi bir artış yaşandığı görülüyor.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınmış olan kişi sayısı Ocak – Temmuz 2022 döneminde 538 bin oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınmış kişi sayısı ise aynı dönemde 659 bin kişi oldu. Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamada “Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Temmuz 2022 döneminde 966 bin kişi oldu” ifadeleri yer aldı. Elde edilen verilere göre 2022 yılının ilk 7 ayında 966 bine yükselen bu sayı, 2021 yılının aynı döneminde 741 bin seviyesindeydi. Bu da bireysel kredi veya bireysel kredi kartı kullanımında yasal takibe alınanların sayısının 225 bin arttığını gösteriyor.

TEMMUZ 2022 NEGATİF NİTELİKLİ BİREYSEL KREDİ VERİLERİ

Bir diğer yandan Risk Merkezi verilerine göre Temmuz 2022 itibariyle bireysel kredi kartlarını da geçen bireysel kredilerde tasfiye olunacak olacaklar, bir önceki yıla göre %48 oranda artış ile 31,8 milyar lira olurken, tasfiye olunacak alacakların bireysel kredilere oranı da %0,1 artış ile yüzde 2,5 olarak kaydedildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.