Bankacılık

Kredilere Talep Azaldı; Bankalar Hemen Devreye Girdi: Tüketici ve Taşıt Kredilerinde Faizler Aşağıya Çekildi! İşte Banka Banka Kredi Faiz Oranları…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 8 Temmuz 2022 haftası itibariyle bankacılık sektörünün verilerini açıkladı. Bu verileri bir araya getirip, derleyen Dünya Gazetesi, kredi talebinde olan düşüşe dikkat çekti. Bireysel kredilerde başlayan talep düşüklüğü ise, kredi faizlerinde değişikliklerin ortaya çıkmasına neden oldu.

BDDK’nın Haftalık Bülteni Açıklandı; Krediye Talepler Azaldı

Bankacılık sektöründe kredi hacmi 8 Temmuz haftası itibariyle 69 milyar 935 milyon lira artarken, tüketici kredilerinde tutar 2 milyar 893 milyon lira azalış; ticari kredilerinde tutar 1 milyar 634 milyon lira artış gösterdi. 909 milyar 813 milyon liraya gerileyen tüketici kredilerinin 348 milyar 590 milyon lirası konut; 24 milyar 406 milyon lirası taşıt; 536 milyar 817 milyon lirası ise ihtiyaç kredisi adı altında kullanıldı.

Varlıklar Arttı

Kredilerde arz ve talep dengesi değişirken mevduat hesaplarında da belirgin bir değişiklik gözlendi. Bankalararası da dahil olmak üzere bankacılık sektöründeki toplam mevduat bu ay 196 milyar 282 milyon lira kadar artış gösterdi. Verilere göre yüzde 2,9 oranında artış gösteren bankacılık sektörü toplam mevduatı, rakamsal olarak bakıldığında ise, toplam 7 trilyon 81 milyar 894 milyon lira olarak kayda geçti.

Temmuz Ayında Banka Kredi Faiz Oranları Güncellendi

Değişen arz ve talep dengesinin ardından bankaların tüketici ve taşıt kredisi faiz oranları da güncellendi. Bu aydan itibaren Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı 1,79 iken, Halkbank’ın 1,89; Vakıfbank’ın ise 1,91 olarak güncellendi. Özel bankalarda da kredi faiz oranları değişti. TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı 1,95 olarak açıklanırken, Türkiye İş Bankası’nın 2,05; Akbank’ın 2,17; Garanti BBVA’nın 2,83; Yapı Kredi Bankası’nın 3,40 olarak güncellendi. Taşıt kredilerinde de değişikliler başladı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,59 olarak değişirken, ING Bank’ın 2,89; Türkiye İş Bankası ile Akbank’ın 2,05; Garanti BBVA’nın ise 2,29 olarak duyuruldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.