Para Piyasaları

Kripto borsaları tek tek dökülüyor! Önce Coinbase, şimdi Kraken! Kraken yaptırımları ihlal mi etti?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Kraken, ABD yaptırımlarını ihlal etme iddiası ile karşı karşıya! İddialara göre Kraken, İran ve başka yerlerdeki kullanıcıların kripto para alıp satmalarına izin vererek ABD yaptırımlarını ihlal etti.

Kripto borsalarının başı dertten kurtulmuyor. Coinbase ardından Kraken’in de farklı bir konuda ABD yargısı ile derde düştü. ABD merkezli kripto para borsası Kraken, iddiaya göre İran yaptırımlarını deldi.

2019’DAN BERİ KRAKEN ARAŞTIRILIYOR!

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, 2019 yılından bu yana Kraken’i araştırıyor. Şirketten gelebilecek misillemeye karşı kimliğini açıklamayan bazı kişilere göre ise Kraken bir para cezası ile karşı karşıya!

Eğer iddialar doğru ve Kraken İran yaptırımlarını ihlal ettiyse, OFAC’tan bir yaptırıma maruz kalacak en büyük ABD kripto şirketi olacak. 1979’dan bu yana İran’a ABD tarafından uygulanan yaptırımları delmenin faturasının ne kadar olacağına yönelik ise henüz bir rakam telaffuz edilmedi.

ABD’DE KRİPTO ENDÜSTRİSİNE BASKI ARTIYOR!

Federal Hükümet, büyüyen dijital para pazarına yönelik baskısının dozunu artırıyor. Stablecoin şirketi Tether, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından geçtiğimiz yıl yanlış rezerv beyanı nedeniyle para cezası almıştı. Öte yandan Ripple, kayıt dışı menkul satışı nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile mahkemelik durumda.

Son dönemde de ABD merkezli kripto para borsası Coinbase federal hükümetin radarına takıldı. Borsa iddialara göre kayıt dışı menkul kıymet listelediği gerekçesi ile araştırılırken, eski bir çalışanın insider trading (içeriden bilgi ticareti) nedeniyle de suçlu bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.