Kripto Para Birimleri ile Ödemeler Yaygınlaşıyor

Kripto para ile ödeme sistemleri yaygınlaşmaya devam ediyor. Son olarak Pundi X, dünyaca ünlü POS cihazı üreticisi VeriFone tarafından yapılan cihazla kripto para ile ödeme alternatifini hayata geçirdi.

0
100
Perakendeci mağazalarda kullanılacak
Perakendeci mağazalarda kullanılacak

Kripto para birimlerinin geleceği tartışma konusu haline gelmişken dünyanın önde gelen finansal kuruluşları da kripto para piyasalarında birikimleri bulunan yatırımcıların dikkatini çeken gelişmelere imza atmayı sürdürüyor. Son olarak Pundi X, kripto para ile ödeme alternatifini geleneksel satış merkezlerine entegre etmeye başladığını duyurdu. Kripto para birimi ödemeleri başlatıcısı olan Pundi , kripto para ile ödeme sistemini Amerikan Satış Noktası (POS) sistemleri üreticisi VeriFone tarafından piyasaya sürülen bir cihaza entegre ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde dünya kamuoyuna basın açıklaması ile duyurulan bu gelişme, kripto para piyasalarında aktif rol üstlenen yatırımcıları tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Dünyaca ünlü POS sistemleri üreticisi VeriFone şirketi tarafından üretilen X990 Android tabanlı XPOS kripto para ödemeleri modülü, mevcut durumdaki POS terminaline entegre edildi. Bilindiği üzere dünyanın önde gelen satış – POS cihazı üreticilerinden biri olan VeriFone’un bu hizmeti ile daha geniş bir perakendeci ağının kripto para birimleri cinsinden ödemeleri kabul etmesinin sağlanması amaçlanıyor. Pundi X tarafından geçtiğimiz günlerde basına yapılan duyuruda bu doğrultuda açıklamalarda bulunuldu.

Perakende Satış Mağazalarında Kullanılacak

Kamuoyuna yapılan duyuruda bu entegrasyon sayesinde VeriOS’u XPOS modülüyle etkinleştirilmiş VeriFone X990’ı kullanan mağazalar ve perakende satış mağazalarının artık geleneksel işlemlerinin yanı sıra kripto para birimi ödemelerini de işleme koyabileceği açıklandı. Bu tip cihazların Bitcoin (BTC), Erthereum (ETH), Binance Coin (BNB) KuCoin Shares (KCS), Kyber Network (KNC), Nem (XEM) ve Pundi X (NPXS) gibi para birimlerinin ödemelerini desteklediği belirtildi. Entegrasyonu tamamlanan cihazlar, Pundi XPASS kartları veya Xwallet uygulamasıyla yapılabilecek işlemler sırasında itibari para ve kripto para birimlerini otomatik olarak değiştirecek.

Öte yandan kamuoyuna yapılan açıklamada dünyaca ünlü VeriFone şirketinin, 150’den fazla ülkede 35 milyondan fazla cihaza sahip olduğuna dikkat çekildi. Her ne kadar söz konusu şirket tarafından resmi olarak açıklanmış olmasa da Crunchbase, firmanın mevcut gelirinin yıllık 1.8 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Geçtiğimiz senenin haziran ayı itibarıyla Pundi X, Endonezya’daki kripto para birimi POS cihazlarını piyasaya sürmeye başlamıştı. Bununla birlikte merkez bankasının üç yıl içinde kripto para birimi karşıtı duruşunun son bulacağı iddia edildi.

Geride bıraktığımız hafta başında Amerika Birleşik Devletleri merkezli ödemeler sistemi Ford, Lightning Network ödemelerini Amazon (AMZN) Starbucks (SBUX) Uber, (UBER) ve diğer büyük marka perakendeci mağazalarda mümkün kıldı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here