Para Piyasaları

Kripto para borsalarındaki Bitcoin arzı tarihi düşüş yaşadı! Bu ne anlama geliyor?

Kripto para piyasasında, sektörün seyrini öngörmek için çeşitli metrikler değerlendiriliyor. Söz konusu metrikler ve gelişmeler arasında genellikle ön plana balina hareketleri çıkıyor. Balina hareketlerinin ağırlık verildiği yönlere doğru piyasalar adına öngörüler belirlenirken, bunun yanında borsalardaki ve dolaşımdaki varlık arzı gibi veriler de piyasanın gidişatı hakkında ipuçları verebiliyor.

Örneğin balinaların ilgili varlığı yoğun şekilde biriktirmeye başlaması, balinaların “yükseliş” hazırlığında olduğuna işaret ederken, balinaların ellerindeki varlıkları borsalara yoğun şekilde aktarması da “satış” hazırlığı olarak yorumlanabiliyor. Balinaların doğrudan yoğun şekilde satışlara geçmesi ise genellikle “düşüş” hazırlığı olarak ele alınıyor. Bu noktada dikkat çeken bir veri de borsalardaki Bitcoin (BTC) arzıyla ilgili ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre borsalardaki Bitcoin arzı, 2018 yılından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Peki bu ne anlama geliyor?

BORSALARDAKİ BITCOIN ARZINDA ŞAŞIRTICI DETAY

Kripto para piyasaları son dönemlerde fazlasıyla volatil hareketler ortaya koyuyor. Dalgalı fiyat hareketliliği devam ederken, en büyük kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) de 20 bin dolar seviyesinin etrafında fiyat mücadelesi verdiği, bu bölgeyi yeniden güçlü bir destek noktası haline getirmeye çalıştığı görülüyor. Bu süreçte 19 bin 780 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin, dalgalı fiyat hareketlerinin gölgesinde, kripto para borsalarındaki hacmi bakımından 2018 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü.

KASIM 2018’DEN BU YANA EN DÜŞÜK ARZ

Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesinin altında işlem gördüğü bir süreçte, kripto para borsalarında Bitcoin arzında düşüş yaşandığı görülüyor. Bu, çok da beklenmedik bir durum olarak karşımıza çıkarken, Santiment tarafından sağlanan bilgilere göre kripto para borsalarında Bitcoin arzı son olarak Kasım 2018’de test edilen 1,74 milyon civarında seyrediyor. Kripto para borsalarında Bitcoin arzının azalması ve Bitcoin tutanların, varlıklarını soğuk cüzdanlara çekmesi, genellikle “yükseliş beklentisi” olarak yorumlanıyor.

Santiment, kripto para borsalarındaki Bitcoin arzında görülen tarihi düşüş raporu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin değerlendirmesinde Santiment, “2020 yılının başından bu yana yaşanan tüm oynaklık nedeniyle Bitcoin arzı borsalardan çekilmeye devam ediyor. Santiment, kriptonun 2022’si gibi düşüş trendlerinin görüldüğü sırada, uzun vadeli varlık sahiplerinin tutulan toplam arzın daha büyük bir yüzdesini oluşturduğunu görmek tanıdık” ifadelerini kullandı.

UZMANLAR BORSALARDAKİ ARZI DEĞERLENDİRİYOR

Her ne kadar fiyat ve kripto para borsalarındaki Bitcoin arzı arasında “şaşırtıcı” şekilde bir doğru orantı saptanmış olsa da uzmanlar, ortaya çıkan tablonun “mantıklı” olduğunu ifade ediyor. Kripto para borsalarında tutulan varlıkların piyasa duyarlılığındaki değişiklikler ile dalgalanma eğiliminde seyretmesi, uzmanlara göre bunun açıklamasını ortaya koyuyor.

Bu durum, daha anlaşılır bir tanımda da ele alınabiliyor. Örneğin daha fazla piyasa katılımcısı varlık satmak yerine varlığı satın almak isterse borsalardaki arz da azalır ve daha yüksek talepler de genellikle fiyat artışlarına neden olur.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.