Para Piyasaları

Kripto para borsasında oluşan hatadan faydalanan müşteriler 100 kat fazla para çekti!

Kripto para sektöründe yatırımcılar, kimi zamanlarda ortaya çıkan teknik aksaklıklar ya da dikkatsizlikler nedeniyle ciddi miktarlarda kayıplar yaşayabiliyor. Bazı zamanlarda kötü niyetli aktörler de yatırımcıların bu dikkatsizliklerinden yararlanmak için girişimlerde bulunabiliyor. Ancak bu durum her zaman dolandırıcılık girişimi ya da dikkatsizlik sonucunda değil, borsalarda görülen hata ve sorunlardan dolayı da yaşanabiliyor.

Bu kez benzer bir hata, yatırımcıların kayıp yaşamasına değil, tam aksine 100 katına kadar nakit kazanç sağlamalarına neden oldu. ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase’te yaşanan aksaklık, bazı yatırımların ciddi miktarlarda “havadan” kazanç elde etmesini sağladı. Söz konusu hata sonrasında kimi kullanıcılar fonlarının 100 katı kadar parayı hesabında buldu.

BİR HATA SONUCU 100 KAT FAZLA ÖDEME YAPILDI

Coinbase borsasının Gürcistan’daki bazı kullanıcıları, borsada görülen beklenmedik bir aksaklık sonrasında hiç beklemedikleri tutarlarda kazanç sağlayabildi. Paralarını yerel para birimine çevirmek isteyen Gürcistan’daki Coinbase kullanıcıları, bir fiyat hatası nedeniyle paralarının 100 katı kadar nakit elde etti. Bazı borsa kullanıcıları bu hatadan kısa sürede faydalanabildi. Coinbase borsasında yaşanan fiyat aksaklığı sonucunda, 2,90 dolar seviyesinde işlem görmesi gereken Gürcistan’ın para birimi GEL, bir anda 290 dolara yükseldi. Bu da bazı kullanıcıların fonlarının 100 katı kadar kazanç elde etmesini sağladı.

MÜŞTERİLER PARALARI BANKA HESAPLARINA ÇEKTİ

Coinbase borsasında, ondalık noktalama sisteminde oluşan söz konusu hatanın, üçüncü taraftan kaynaklanan teknik bir sorun olduğu belirtildi. Ancak bazı yatırımcılar çoktan bu hatadan faydalanarak tüm paralarını 100 katından çekti. Gürcistan’daki yaklaşık 1.000 Coinbase müşterisinin, ortaya çıkan bu hata ile birlikte fonlarını çekerek banka hesaplarına aktardıkları belirtildi. Yaşanan gelişmeler sonrasında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan bazı borsa kullanıcıları, borsadan banka hesaplarına çektikleri fonlara bankanın bloke koyduğunu aktardı.

COINBASE’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Aksaklık sonucu yüksek miktarlarda ve “havadan” gelir sağlayan birçok kullanıcının, Gürcistan’daki bankalar tarafından hesaplarının dondurulduğu belirtilirken, Coinbase borsasından da konuya ilişkin açıklama geldi. Bir Coinbase sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada ondalık noktalama sisteminde görülen sorunun çözüldüğünü ve uygunsuz şekilde çekilmiş olan fonların geri alınması için gerekli adımların atılacağını dile getirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.