Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Tek Seferde 6 Milyar Dolarlık İşlem!

Kripto para piyasalarında neler yaşanıyor? Özellikle en öne çıkan kripto para birimi Bitcoin piyasasında her geçen gün yeni bir hareketlilik yaşanırken, son günlerde tek bir blokta yapılan 6 milyar dolarlık işlem dikkatleri çekti.

0
110
bitcoin para piyasası
bitcoin para piyasası

Kripto para piyasalarında yaşanan hareketlilik her geçen gün artıyor. Özellikle kripto para birimleri arasında liderliği çeken Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişiklikler, yatırımcıların kafalarını karıştırmaya yetiyor. Son olarak oldukça hareketli dönemler geçiren Bitcoin piyasasında, tek bir blokta gerçekleştirilen 6 milyar dolarlık işlem, yatırımcıların kafalarındaki soru işaretlerine bir yenisini daha ekledi.

Bitcoin son dönemde tekrar yükselişe girdi derken bir anda düşüş trendine tutuldu. Ancak son günlerde her ne kadar Bitcoin kripto para piyasasında düşüş yaşandığı görülse de bazı uzman kripto para piyasası tahmincileri Bitcoin’in yıl sonunda 100 bin dolar seviyelerine çıkabileceğini öne sürüyor. Bu durumda gündeme gelen tahminlerde ele alınan verilerden biri de muhakkak Bitcoin’in global anlamda gördüğü ticaret hacmine işaret ediyor.

Bitcoin kripto para piyasasındaki dikkat çeken işlemleri resmi Twitter hesabı üzerinden dünya kamuoyuna duyuran Bitcoin Block Bot, geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı bir işlemi de gözler önüne serdi. Bitcoin Block Bot tarafından atılan tweet’te 30 Haziran tarihinde 583,139 blokta toplamda 6 milyar dolar değerinde 25 işlemin yer aldığı açıklandı.

25 İşlemin Tamamında Alıcı Olan Tek Cüzdan!

Bitcoin para piyasalarını yakından takip eden kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken ve pek çok soru işaretinin gündeme gelmesine neden olan işlem beraberinde birçok dedikodunun da ortaya atılmasına neden oldu. Nitekim işlemlerin yapıldığı bloklar, kripto para piyasalarında hesap defteri işlevi görüyor. Bu bağlamda blokların, bir defter sayfası gibi düşünebilmesi mümkün. Söz konusu bloklara yani defter sayfalarına kripto para yatırımcılarının kaç para alıp verdikleri yazılıyor. Kağıdın üzerindeki işlemi ve alışveriş hesabını yapan kişi ise, o işlemin sonunda hizmet bedeli olarak belirlenmiş tutar kadar Bitcoin yazıyor. Bu sisteme diğer bir deyişle “madencilik” adı veriliyor.

30 Haziran günü gerçekleşen ve Bitcoin Block Bot resmi Twitter hesabı üzerinden dünyaya duyurulan gelişmelerde, içinde 24.692,93 Bitcoin bulunan bir hesaptan başka bir hesaba yani cüzdana 24.392,93 Bitcoin gönderilirken, üçüncü bir cüzdana da 300 Bitcoin (BTC) aktarıldı. Toplamda 5800 Bitcoin alan üçüncü cüzdan, 25 işlemin tamamında alıcı olmasıyla dikkat çekti.

Söz konusu kafaları karıştıran işlemlerde kullanılan hesapların ilgili tweet’te duyurulan adresten gelen işlemde, “Bitcoinlerinizi satın alıyoruz. sell.buy.bitcoin@protonmail.com” ibaresinin yer aldığı aktarıldı. Toplamda gerçekleşen 25 işlemin sonunda alıcı olan cüzdanda, şu anda değeri 60 milyon dolara tekabül eden 5513 Bitcoin yer alıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here