Para Piyasaları

Kripto para tarihinde bir devrim: Güneş enerjisiyle çalışan BTC madencilik tesisi kuruldu!

Kripto paralar genel olarak birçok açıdan uzun süredir eleştiri ve tepkilere maruz kalıyor. Bu konuda eleştirilerin büyük bir kısmını Bitcoin (BTC) üstleniyor olsa da kripto paralarla ilgili tepkiler bazen sert şekilde de gelebiliyor. Bu konunun en net örneklerinden biri geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yoğun olarak yaşanmıştı. Söz konusu dönemde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla’nın 1,5 ay önce kabul etmeye başladığı Bitcoin ödemelerini askıya aldığını duyurmuş ve bunun da nedeninin Bitcoin üretiminde kullanılan fosil yakıtların çevreye verdiği zarar olduğunu söylemişti.

Musk’ın bu açıklamaları piyasada bir FUD oluşturunca, kripto para madenciliğinde tüketilen enerjiyle ilgili eleştiri ve tepkiler de domino etkisiyle gelmeye başlamıştı. Elon Musk’ın dile getirerek başlattığı Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zarar ile ilgili FUD, ilerleyen dönemlerde daha ciddi tartışma konularını da gündeme getirdi ancak kripto para madenciliğine ilişkin tepkiler artık gündemden neredeyse hiç düşmüyor. Bu kapsamda, madencilik işlemlerine yönelik eleştirilere karşı başarılı bir hamle Avustralya’dan geldi. Güney Avustralya’da, güneş enerjisi ile çalışan BTC madencilik tesisinin ilk örneği faaliyete geçti.

MADENCİLİK SİSTEMLERİ “YEŞİL ENERJİYE” DÖNÜYOR!

Bitcoin’in veya genel olarak kripto paraların madencilik faaliyetlerinde kullanılan elektrik nedeniyle birçok ülkenin Bitcoin’e karşı olduğu biliniyor. Ayrıca bu konuda sadece ülkelerin değil, yukarıdaki örnekte de olduğu gibi Elon Musk gibi bazı isimlerin de karşıt görüşte olduğu biliniyor. Son dönemlerde madencilikte bu nedenle “temiz enerji” ya da “yeşil enerji” ile üretim çalışmaları hız kazanmaya başlamıştı. Birçok ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik ile Bitcoin veya kripto para madenciliği için altyapılar hazırlanıyordu. Bu yönde hazırlıklarını tamamlayan bir madencilik tesisi, Güney Avustralya’da faaliyete geçti.

“BİR DEVRİN BAŞLANGICI”

Elde edilen son bilgilere göre kripto para madencilik şirketi Lumos Digital Mining, Güney Avustralya’da güneş enerjisi ile çalışan bir Bitcoin madencilik tesisi kurdu. Güneş enerjisiyle çalışan bir madencilik tesisinin ilk kez randımanlı şekilde hayata geçirilmesi de haliyle kripto para sektöründe büyük ses getirdi. Bitcoin’in karbon ayak izini azaltma amacıyla hayata geçirilen bu tesis, güneş enerjisi ile yaklaşık 5 megavat elektrik üretebiliyor. ABC News Australia tarafından paylaşılan habere göre bu madencilik tesisi, kripto para sektörü için bir devrin başlangıcı olabilir.

“İHTİYACA GÖRE ŞEBEKELERDEN YARARLANABİLİRİZ”

Avustralya medyasına açıklamalarda bulunan Lumos Digital Mining şirketinden Angelo Kondylas, kurulan bu tesisin yılda en az 100 Bitcoin çıkarma potansiyelinin olduğunu söyledi. Kondylas açıklamasında, “Güneş enerjisi sayesinde yaptığımız Bitcoin madenciliği ile karbon emisyonunu kripto para sektöründe sıfıra indirmek için çalışıyoruz. Tesisimiz yılda en kötü ihtimalle 100 Bitcoin üretebilir ancak elektrik ihtiyacımız artarsa merkezi şebekelerden de enerji temin etmeyi düşünebiliriz” sözlerini dile getirdi.

Aslında yıllık 100 Bitcoin üretiminin bir madencilik tesisi için çok az bir miktar olduğu biliniyor. Ancak devrim niteliği taşıyan bu adımın ardından benzer sistemde çalışan madencilik şirketlerinin artmasıyla üretim sayısı da giderek artabilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.