Kripto Para Fiyatları Ne Kadar, Kaç Dolar? (Tüm Kripto Paralar)

Kripto para fiyatları ne kadar? Bitcoin, Ethereum, Ripple ve diğer tüm coinlerin güncel fiyatlarını ve analizlerini aşağıdan takip edebilirsiniz. Son dakika kripto para fiyatları ve piyasa değerleri hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

KRİPTO PARA FİYATLARI (USD KURU)

KRİPTO PARA BİRİMİ NEDİR?

Bir kripto para birimi, kriptografi ile güvence altına alınan, sahteciliği veya çifte harcamayı neredeyse imkansız hale getiren dijital veya sanal bir para birimidir . Birçok kripto para birimi, blok zincir teknolojisine dayalı merkezi olmayan ağlardır.

kripto paralar
kripto paralar

KRİPTO PARA BİRİMLERİ HAKKINDA DETAYLAR

Kripto para birimleri, kriptografik sistemler tarafından desteklenen dijital veya sanal para birimleridir. Üçüncü taraf aracıları kullanmadan güvenli çevrimiçi ödemeler sağlarlar. “Kripto”, eliptik eğri şifreleme, genel-özel anahtar çiftleri ve karma işlevleri gibi bu girişleri koruyan çeşitli şifreleme algoritmalarını ve şifreleme tekniklerini ifade eder.

kripto paralar
kripto paralar

Kripto para birimleri, kripto para birimi borsalarından çıkarılabilir veya satın alınabilir . Tüm e-ticaret siteleri, kripto para birimleri kullanarak satın alma işlemlerine izin vermez. Aslında, kripto para birimleri, hatta Bitcoin gibi popüler olanlar bile perakende işlemler için pek kullanılmaz . Bununla birlikte, kripto para birimlerinin hızla yükselen değeri, onları ticaret araçları olarak popüler hale getirdi. Sınırlı bir ölçüde, sınır ötesi transferler için de kullanılırlar.

kripto paralar
kripto paralar

BLOK ZİNCİRİ NEDİR?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çekiciliğinin ve işlevselliğinin merkezinde blok zincir teknolojisi bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi, blockchain aslında bir dizi bağlantılı blok veya çevrimiçi bir defterdir. Her blok, ağın her bir üyesi tarafından bağımsız olarak doğrulanmış bir dizi işlem içerir. Oluşturulan her yeni blok, onaylanmadan önce her düğüm tarafından doğrulanmalıdır, bu da işlem geçmişlerini taklit etmeyi neredeyse imkansız hale getirir.

kripto paralar
kripto paralar

Çevrimiçi defterin içeriği, bireysel bir düğümün tüm ağı veya defterin bir kopyasını bulunduran bilgisayar tarafından kabul edilmelidir.

KRİPTO PARA BRİMİ TÜRLERİ NELERDİR?

Bitcoin en popüler ve değerli kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişi onu 2008 yılında icat etti ve bir beyaz kağıt aracılığıyla dünyaya tanıttı. Bugün piyasada binlerce kripto para birimi var.

kripto paralar
kripto paralar

Her kripto para birimi farklı bir işleve ve spesifikasyona sahip olduğunu iddia ediyor. Örneğin, Ethereum’un etheri, kendisini temel akıllı sözleşme platformu için gaz olarak pazarlar. Ripple’ın XRP’si, bankalar tarafından farklı coğrafyalar arasındaki transferleri kolaylaştırmak için kullanılır.

kripto paralar
kripto paralar

2009 yılında halka sunulan Bitcoin, en çok işlem gören ve kapsanan kripto para birimi olmaya devam ediyor. Kasım 2021 itibariyle, toplam piyasa değeri yaklaşık 1,2 trilyon dolar olan dolaşımda 18,8 milyondan fazla bitcoin vardı. Sadece 21 milyon bitcoin var olacak.