Para Piyasaları

Kripto Paralar Avrupa’da “Acil Konu” Koduyla Masaya Yatırıldı! Karar Her An Açıklanabilir!

Kripto para piyasaları 2021 yılında görülen büyük rallinin ardından hükümetlerin ve merkez bankalarının ana gündem maddelerinden biri haline geldi. ABD’den Avrupa’ya, Türkiye’den Ortadoğu’ya kadar dünyanın birçok yerinde ele alınmaya başlayan ve çoğu bölgede endişe ile karşılanan kripto paralara ilişkin Avrupa’dan yeni bir çıkış geldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Fransa Merkez Bankası üyesi olan yetkili ismin gündeminde yer alan kripto paralar “Acil konu” başlığında değerlendirildi.

Kripto Para Piyasaları Sallantıda

Nisan ayı başlarında kripto para piyasalarının toplam değeri 2,1 trilyon doları aşıyordu ancak Mayıs ayı ortalarından itibaren bu seviye 1,2 trilyon dolara kadar geriledi. Başta UST olmak üzere kripto para piyasasında sabit coin’ler ile ilgili yaşanan gelişmelerden sonra piyasada toparlanma mücadeleleri görülmeye devam ederken, Avrupalı finans yetkililer de çeşitli açıklamalarda bulundu.

Villeroy’dan “Acil Konu” Açıklaması

ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau, kripto paraların gözetim ve denetiminin “acil konu” olduğunu ve Avrupa’nın kripto paralar ile ilgili yeni kuralları bu yıl belirlemesi gerektiğini dile getirdi. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Villeroy açıklamasında “Yüksek getiri ve düşük risk ile bir yatırım yapabilmek bir illüzyon. Kripto varlıklar regüle edilmeli. Bu ayrıca bir kara para aklama ile mücadele olayıdır” dedi.

“Sırf İsminde ‘Coin’ Geçiyor Diye…”

Kripto varlıklara ilişkin düzenleme ve denetimlerin acil bir konu olduğunu vurgulayan Villeroy “Avrupa’da bu düzenlemeleri yapabileceğimizi güçlü şekilde ümit ediyorum” sözlerini dile getirdi. Bir diğer yandan ECB Başkanı Christine Lagarde da kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu ve Lagarde, kripto para birimlerinin hiçbir dayanağının olmadığını, piyasadaki riskleri anlamayan ve her şeyini kaybedebilecek insanlar adına endişeli olduğunu ifade etti. Lagarde ayrıca sırf isminde “coin” (madeni para) geçiyor diye Bitcoin’in (BTC) “para” olmadığını da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.