Para Piyasaları

Kripto paralar sert çakıldı! Düşüşün sebebi neydi, Bitcoin nereye kadar düşebilir?

Kripto para piyasaları yeni haftaya dengeli bir seyirde başlamıştı ve Bitcoin (BTC) aşağı yönlü hafif fiyat hareketleri ortaya koyarken, piyasada ayrık yönde hareketler de kaydedilmişti. Ancak haftanın ikinci gününde, akşam saatlerinde kripto para piyasasında bir kez daha deprem etkisi yaşandı ve piyasaların toplam değeri 1 trilyon dolar sınırına ulaştıktan sonra gelen satışlarla birlikte 940 milyar dolara kadar geriledi.

Altcoin piyasasında da dün akşam sert düşüşler öne çıktı ve bu süreçte lider kripto para birimi Bitcoin, 19 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Bitcoin, gelen %5’lik geri çekilmenin ardından, 18 bin dolar bandında dengelendi ve bir süredir pozitif ivmeye sahip olan Ethereum (ETH) da yaklaşık %10 değer kaybetti.

KRİPTO PARALARDA SERT DÜŞÜŞ!

Kripto para piyasasında satış baskısının devam etmesi, genel tabloda makroekonomik faktörlerle açıklanıyor. Özellikle küresel piyasalarda doların güç kazanmaya devam etmesi ile baskının artması da belirgin şekilde görülebiliyor. Küresel piyasalarda dolar endeksi 110 seviyesine ulaştı ve ABD borsaları da dünkü işlemlerde negatif seyrini sürdürdü. Kripto paralar ile yüksek oranlı korelasyona sahip teknoloji ağırlıklı Nasdaq, dün %0,74 oranda gerileme yaşadı.

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞTÜ?

Kripto para piyasasında gözler bir süredir majör merkez bankalarının açıklayacağı faiz kararlarında. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yanı sıra Eylül ayında Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz kararını açıklayacak. Bazı yorumcular, kriptolardaki mevcut düşüşün, ECB’nin faiz artırımının fiyatlanmasına yönelik bir hareket olarak gerçekleşmiş olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca 13 Eylül tarihinde ABD’de enflasyon verilerinin açıklanacak olması da piyasalardaki endişeyi tetikleyen faktörler arasında gösteriliyor. Bir diğer yandan önümüzdeki hafta Ethereum ağındaki Merge güncellemesinin başlayacak olması da piyasaları hareketlendiriyor.

GÖZLER MERGE GÜNCELLEMESİNDE

Kripto para piyasasında yatırımcılar genel olarak Ethereum ağındaki Merge adımına odaklanmış durumda. Kripto ekosisteminde son derece önemli bir adım olarak ele alınan Ethereum ağ birleşmesindeki olası bir başarısızlık ya da aksaklık, piyasalarda mevcut düşüşlerden daha şiddetli düşüşleri tetikleyebilir. Zira birçok uzmana göre bu olası aksaklıklar, yatırımcıları hızla satışlara yönlendirebilir ve bu olası durumda ortaya çıkacak olan satış baskısı da sert fiyat düşüşlerine neden olabilir. Ancak diğer yandan ağ birleşmesinde bir sorunun çıkmaması, kripto para piyasalarında genel olarak tam tersi şekilde olumlu rüzgarların esmesini sağlayabilir.

BTC YENİ DİP BELİRLEYECEK Mİ?

Kripto paralarda düşüşler öne çıkmaya devam ederken, Bitcoin fiyatının nereye kadar düşebileceği de merak ediliyor. Mayıs ve Haziran aylarında gelen çöküşlerle birlikte Bitcoin 17 bin 600 dolar seviyesinde yerel bir dip bölgesi belirlemişti. Her ne kadar hızlı rallilerle Bitcoin 25 bin dolar seviyesini kalıcı şekilde aşamamış olsa da yatırımcılar, 20 bin dolardaki kritik desteğin üzerinde seyreden fiyattan dolayı bir nebze de olsa rahattı. Ancak son düşüşlerde 18 bin dolar bandının test edilmiş olması, yeni dip tahminlerini de gündeme getirmeye başladı. Birçok analist, bu olası geri çekilme ve yeni dip arayışı ihtimalinde, 16 bin doların takip edilebileceğini belirtiyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.