Para Piyasaları

Kripto paralarda Fed kararının negatif etkisi siliniyor: BTC ve ETH’de son durum ne?

Kripto para piyasalarında uzun süredir takip edilen düşüş eğilimi, Bitcoin’in (BTC) dar aralıkta aşağı yönlü yaşadığı konsolidasyona paralel şekilde devam ediyor. Kripto paralarda aylardır görülen bu eğilimin kırılıp kırılmayacağı, Bitcoin’in yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği merak ediliyor. Bu süreçte Bitcoin ve diğer kripto paralar, genel olarak dar bir aralıkta çift yönlü hareket ediyor. Bu hareketlilik, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklamasıyla birlikte yeniden aşağı yönlü gerçekleşmişti. Ancak kripto paralarda Fed kararı sonrası gelen düşüşlerin izlerinin silinmeye çalışıldığı görülüyor.

Kripto para piyasasının toplam değeri, Fed’in faiz kararını açıklamasıyla birlikte gelen sert satış dalgasının ardından 880 milyar dolara kadar gerilemişti. Bu süreçte Bitcoin, Ethereum (ETH) ve diğer altcoinler genelinde sert değer kayıpları da yaşanmıştı. Ancak Fed’in faiz kararı sonrası toparlanma yaşayan kripto para piyasasının toplam değeri, yeni günde bir kez daha hafif yükselişler sergiledi. Piyasanın toplam değeri, Fed’in kararı açıklamasından önce 950 milyar dolar seviyelerindeydi ve karar sonrası yüzde 7’lik bir düşüş yaşanmıştı.

DOLAR ENDEKSİ VE BITCOIN

Kripto paralarda Fed kararı sonrasında düşüşler ön plana çıkarken, dün kapanışa doğru son olarak Temmuz ayında görülen dip seviyelerde başlayan alımlar yeni günde de devam etti ve dolar endeksi 22 Eylül’de 111,8 puan seviyesinden yüzde 0,6 oranda gerileyerek 110 puan bandına döndü. Öte yandan dolar endeksine ek olarak ABD vadeli endeksleri de piyasa açılışı öncesinde hafif pozitif seyirde hareket etti. Dolar endeksi ile ters korelasyon çizdiği görülen kripto para piyasası, son dalgalanma ile algıda önemli bir değişiklik yaratmadı. Kripto para korku ve risk iştahı bir önceki güne göre 1 puan gerileyerek 22 puan seviyesinde, aşırı korku bölgesinde kaldı.

BITCOIN SON DURUM

Lider kripto para birimi Bitcoin, 22 Eylül’de yaklaşık %5 oranda değer artışı yaşadı ve 19 bin 200 dolar seviyesine geri döndü. Fed’in faiz kararıyla birlikte BTC 18 bin 400 dolar seviyesine kadar gerilemiş ve burada destek bularak, hafta başında gelen düşüş ivmesindeki yerel dip bölgeyi test etti. Bitcoin’deki düşüş sonrası gelen tepki alımları, fiyatın kritik destek üzerinde kalmasını sağladı. Bunun yanı sıra uzmanlar, Bitcoin fiyatının bu aşamada 19 bin 250 dolar seviyesinde bir dirençle karşılaştığını ifade ediyor.

ETHEREUM SON DURUM

Bitcoin yeni günde kayıplarının bir kısmını silerken, en büyük altcoin Ethereum (ETH) ise yeni günde Bitcoin’den ayrık hareket ediyor. Fed kararıyla 1.240 dolar seviyesinde destek bulan ve düşüş sonrası alım tepkisiyle karşılaşarak fiyatını %5 oranda artıran Ethereum, 1.300 dolarda denge buldu. Dünkü destek bölgesi olan 1.320 doların altında hareket eden Ethereum, henüz son 24 saatteki kayıplarını telafi edemedi ve yazım sırasında günlük %3,5 oranda değer kaybıyla hareket ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.