Editörün SeçimiGündemPara Piyasaları

Kripto piyasasında köpek temalı coin rüzgarı esiyor! DOGE ve SHIB piyasa tersine hareket ediyor…

Kripto para piyasaları uzun bir süredir devam eden düşüş hareketliliğinin ardından geçtiğimiz haftalarda kısa ralliler ile toparlanma sürecine girdi. Bu süreçte Bitcoin (BTC), Haziran ayında gördüğü 17 bin 600 dolar bölgesinden uzaklaşmayı başararak 25 bin dolar seviyesinin üzerine kadar tırmandı. Bitcoin 25 bin dolar seviyesinin üzerini son olarak 13 Haziran tarihinde test etmişti. Uzun bir aranın ardından kritik bölgelere tırmanan Bitcoin, böylece piyasa genelinde de yukarı yönlü bir hareketliliği başlatmış oldu.

Ancak hafta başında, Pazartesi günü erken saatlerde gelen bu yükselişin ardından Bitcoin yeniden hafif oranlarda gerilemeler yaşadı. Haftanın ikinci gününe de düşüş hareketleri ile başlayan Bitcoin, yine piyasa genelini etkisi altına alarak düşüşleri tetikledi. Bitcoin ve Ethereum (ETH) ile birlikte altcoinler genelinde düşüşler görülse de şaka coin’ler genelinde yeşil grafikler dikkat çekiyor.

BITCOIN VE ETHEREUM ÖNCÜLÜĞÜNDE DÜŞÜŞLER

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatlik süreçte yaklaşık %1 oranda düşüş yaşadı ve yazım sırasında 24 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Hafta başında gelen yükselişlerle birlikte 25 bin 200 dolar seviyesinin hemen üzerini test eden Bitcoin, burada gelen reddedilme sonrasında düşüş yaşamaya başladı.

Bitcoin’e benzer şekilde 14 Ağustos tarihinde 2.000 dolar bölgesinde bir reddedilme ile karşılaşan Ethereum (ETH) da son 24 saatlik süreçte %1,5 oranında değer kaybı yaşadı. Yazım sırasında 1.882 dolar seviyesinde işlem gören Ethereum, Salı günü 1.851 dolar bölgesine kadar geriledi. Bitcoin ve Ethereum’daki gerileme, piyasa genelini de benzer şekilde etkisi altına aldı.

DOGECOIN VE SHIBA INU PİYASA TERSİNE HAREKET EDİYOR

Piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para birimi arasında bulunan, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın yerel token’ı Binance Coin (BNB), 10 Ağustos tarihinde 336 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı. Son 24 saatte piyasaya ayak uyduran BNB de 316 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak meme token’lar geneline bakıldığında bir yükseliş hareketliliği yaşandığı görülüyor.

Piyasa değeri ile en büyük meme token konumunda bulunan Dogecoin (DOGE), son 24 saatlik süreçte piyasa genelinin aksine yukarı yönlü hareket etti ve bu süreçte yaklaşık %5 oranda değer kazandı. Dogecoin’in en büyük rakibi olarak gösterilen ve piyasanın en büyük 2. meme token’ı olan Shiba Inu (SHIB) da son 24 saatlik süreçte %1,5 oranda değer artışı yaşadı. 14 Ağustos’ta DOGE 0,084 dolar seviyesine kadar, Shiba Inu da 0,000018 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

BITCOIN YÜKSELİŞE DEVAM EDEBİLİR Mİ?

Uzmanlar, şu an için Bitcoin’in yükselişler sonrasında bir fiyat sıkışması yaşıyor olabileceğini ifade ediyor. Bu fiyat sıkışmasının ya da dar alandaki konsolidasyonun hangi yönde kırılacağının ise bir sonraki yön ile ilgili olarak ipuçları verebileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bir süre konsolidasyon yaşadıktan sonra Bitcoin’in 24 bin dolar desteğini korumayı başarması halinde yukarı yönlü yeni bir hamlenin tetiklenebileceğini ve 32 bin dolar seviyesine kadar yükseliş elde edebileceğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.