Para Piyasaları

Kripto piyasasında tüm gözler Fed’in faiz kararında: Fed kararını ne zaman açıklayacak?

ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 yılı itibariyle para politikasında radikal ve agresif kararlar uygulamaya başladı. Bu kapsamda Fed, pandemi döneminde yükselmeye başlayan enflasyonu önlemek adına 2022 yılından itibaren harekete geçeceğinin sinyallerini 2021 sonlarında vermeye başlamıştı. Fed’in, Aralık 2021 Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları Ocak 2022’de açıklandı ve bu tutanakların açıklanmasıyla birlikte kripto paralarda ve teknoloji hisselerinde düşüş süreci de derinleşti. Bu nedenle Fed’in para politikası kararlarının, kripto paraları etkilediği düşünülüyor.

Fed’in Aralık 2021’deki toplantısında da sinyalini verdiği 2022 yılı faiz artırma misyonu, Bitcoin (BTC) ve kripto paraları etkiledi. Uzman ve ekonomistlere göre bu durum, yüksek büyüme kaydeden teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri ile kripto para piyasasında kayıplara neden olan likidite sistemini değiştirmeyi hedefliyor. Bu nedenle de Fed’in faiz kararları ve parasal sıkılaştırma adına atmaya devam ettiği adımlar, kripto para piyasalarında da yakından takip ediliyor. Fed, 21 Eylül Çarşamba günü akşam saatlerinde Eylül ayı faiz kararını açıklayacak. Kripto paralar karardan nasıl etkilenir?

KRİPTO PARALARDA FED ETKİSİ

Lider kripto para birimi Bitcoin, son düşüş dalgasıyla birlikte 19 bin dolar seviyesindeki kritik kontrolünü kaybederken, son 7 günlük süreçte Bitcoin fiyatında görülen %6,5’lik düşüşle birlikte fiyat 18 bin 870 dolar seviyesinde dengelendi. 2021 yılsonu itibariyle %70’ten fazla, 2022 yılbaşı itibariyle ise %50’den fazla değer kaybı yaşayan Bitcoin, fiyat pozisyonunu kalıcı şekilde 20 bin dolar seviyesinin üzerine tutamadı.

Bitcoin’in dalgalı ve düşüş eğiliminde seyrettiği süreçte en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) ise geçtiğimiz hafta %16’lık değer kaybıyla 1.320 dolar seviyesinde denge buldu. Ethereum fiyatındaki düşüşleri derinleştiren en büyük etkenlerden birinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in yapmış olduğu açıklamanın olduğu düşünülüyor. Gensler, Howey testinden yola çıkarak, Merge güncellemesinden sonra Ethereum’un bir menkul kıymet olduğunu ima etmişti.

FED KRİPTOLARI NASIL ETKİLEDİ?

Gündeme gelen açıklamalara ve ekonomist yorumlarına göre Fed, enflasyonla mücadele kapsamında artık kararlarını daha da sıkı hale getiriyor. Ekonomistler ve uzmanlar, Fed’in bu tutumunun artık kripto paralar ve Bitcoin üzerinde daha büyük bir etki gösterebileceğini öne sürüyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Atlanta bölgesindeki Merit Financial Advisors Portföy Stratejisti Direktörü Caleb Tucker, “Hisse senedi ve kripto para piyasaları ileriye dönük, bu nedenle sadece artan faiz oranları beklentisinin büyük bir etkisi oldu” sözlerini dile getirdi.

FED FAİZ KARARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Fed 20 Eylül Salı günü, Eylül ayı FOMC toplantısını başlattı ve toplantı 21 Eylül Çarşamba günü sonlanacak. Fed, faiz kararını TSİ 21.00’da açıklayacak ve Fed Başkanı Jerome Powell da TSİ 21.30’da kameraların karşısına çıkarak soruları yanıtlayacak. Fed’in, Eylül ayında en az 75 baz puanlık faiz artışı uygulamasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.