Editörün SeçimiEkonomiGündem

Kritik altın tahmini: 2000 dolar seviyesi öngörüldü! Altın ne olacak?

Altın madenciliği üzerine çalışmaları bulunan Avustralya merkezli şirketin kurucu başkanı önümüzdeki yıla yönelik akıl almaz bir rakam ortaya attı. Kurucu başkan Jake Klein’e göre enflasyon bu şekilde yükselmeyi sürdürdükçe Ons fiyatı 2000 doların üzerine çıkabilecek. Klein; her ne olursa olsun güvenli liman olarak görülen altına olan desteğin fiyat baskılamalara rağmen artmaya devam edeceğini öngörüyor.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

ALTIN MADENİ REVAÇTA!

FED faiz artışlarına yönelik erteleme ya da düşük düzeyde tutabilme ihtimalini hissettirdi. Bu da piyasalarda enflasyonun uzun bir süre daha yüksek olacağı anlamına geliyor. Bu durum altın madeni yönüyle bakıldığında oldukça olumlu gözüküyor.

RİSK AŞILABİLMİŞ DEĞİL!

FED’in gerçekleştirdiği son toplantı sonrasında tutanakları Çarşamba günü yayınlandı. Ortaya çıkan belgelerde faiz artırım hızında azalma ihtiyacı görüldüğü söyleniyor. Toplantıya katılanlar ise ülkenin ekonomisine zarar verebilecek bir sıkılaşma politikasına karşı risklere işaret ediyor.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

GELECEK YIL DENGELER DEĞİŞEBİLİR!

Öte yandan verilere bakıldığında her ne kadar FED’in agresif politikası piyasalara hakim olsa da altına yönelik yıl içerisinde sadece %4’lük değer kaybı yaşandı. Piyasa analistlerine göre ise FED önümüzdeki yıl gevşeme politikasına geçiş yaptığı anda fiyatlarda toparlama görülecek.

DOLARDAKİ ARTIŞ ALTINI BASKILIYOR!

ABD para piyasalarında tahvil getirilerindeki gerileme ve FED tutanaklarının açıklanması ile dolarda kuvvetli bir performans artışı görüldü. Bu da altının daha ileri boyutlu kazanımlarını sınırlandırıyor.

ALTIN PİYASALARINDA SON DURUM!

Altın piyasalarındaki son durum rekor seviyeleri konuşturuyor. Spot külçe altın sabah saatlerinde Ons başına 1.762 dolar seviyesini gördü. 2020 yılının aynı ayında Ons başına 2.075 dolarlık rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

Kapalıçarşı’da gram altının fiyatı bu sabah saatlerinde 1.018 seviyesini gördü. Çeyrek altın ise 1.672 TL ile alış ve 1.691 TL satış fiyatı ile piyasalarda yerini buldu. Cumhuriyet altının da son durum alış fiyatı 6.670 TL satış fiyatı 6.743 TL oldu.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.