Para Piyasaları

Kritik tarihi veri öncesi BTC yükselişe geçti! Yarın verilerin açıklanmasıyla kriptolar nasıl şekillenir?

ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 yılında hızla yükselen enflasyon karşısında parasal sıkılaştırma adımları atmaya başladı ve bu kapsamda Ocak ayı haricinde 2022 yılındaki tüm FOMC toplantılarında faizleri artırdı. Fed’in faiz artırımları ve şahin tondaki para politikası adımları, başta teknoloji hisselerinde ve kriptolarda olmak üzere riskli varlıklarda düşüşleri derinleştirdi. Temmuz ayında ABD’de enflasyon verileri beklentilerin altında kaldı ancak yine de Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarına devam mesajları vermesi, Bitcoin’in (BTC) düşüş eğiliminden çıkamamasına neden oldu.

Son günlerde dalgalanan ve sert düşüşler yaşayan ancak buna rağmen 2 haftadır, haftaya yükselişlerle başlayan Bitcoin, kritik veriler açıklanmadan önce bir kez daha yeni haftaya yükselişle başlayarak bu serisini üçe çıkarmış oldu. Yatırımcılar, kritik veriler öncesinde Bitcoin’de gelen yükselişlerin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

GÖZLER ABD ENFLASYON VERİLERİNDE

Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni haftaya da yükselişlerle başladı ve 22 bin 375 dolar seviyesine kadar tırmandı. 22 bin dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olmaya çalışan Bitcoin’in eşliğinde altcoinler genelinde de bir yükseliş hareketliliği görüldü ancak altcoinlerde bu yükselişlerin ciddi ölçülerde olmadığı görülüyor. Elde ettiği son değer artışlarıyla ve altcoinlerin nispeten sessiz kalmasıyla birlikte piyasa hakimiyetini tekrar %41 seviyesine çıkaran Bitcoin’in, kritik veriler öncesinde elde ettiği değer artışlarını koruyup koruyamayacağı merak ediliyor. Bilindiği üzere yarın ABD’de Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri açıklanacak.

Bitcoin, yükselen enflasyon karşısında Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarının baskısı altında kalmış ve 2022 boyunca düşüş eğiliminden çıkamamıştı. Bu nedenle ABD’de enflasyon verileri, kripto para toplulukları tarafından da yakından takip ediliyor. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Fed’in para politikası adımlarında 2 kritik veriden yola çıktığını ve bunların da tarım dışı istihdam verileri ve enflasyon verileri olduğunu dile getirmişti. Bu nedenle de kritik veriler sonrasında Bitcoin’in gidişatı merak ediliyor.

ENFLASYON VERİLERİNE GÖRE PİYASA NASIL ŞEKİLLENİR?

ABD’de Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri 13 Eylül Salı günü TSİ 15.30’da açıklanacak. Veriler açıklanmadan önce, Ağustos ayı enflasyon beklentileri yıllık %8,1 seviyesinde ve bir önceki yıllık enflasyon da yıllık %8,5 seviyesinde kaydedilmişti. Kripto para piyasaları dışında tüm finans piyasalarının odaklandığı enflasyon verilerinin beklentinin altında kalması durumunda, piyasalarda bir rahatlama görülebileceği ifade ediliyor. Öte yandan enflasyonun beklentilerin üzerine çıkması durumunda ise baskının artacağı görüşü hakim.

Enflasyon verileri yarın beklentilere paralel şekilde gelirse, ABD’de enflasyonun zirve noktasına gördüğüne dair görüşler güçlenebilir. Uzmanlar, bu olası senaryoda yatırımcıların risk iştahının artabileceğini, teknoloji hisseleri ve kripto paralar gibi riskli varlıklara talep ve yatırımların artabileceğini, bunun da olası fiyat artışlarını tetikleyebileceğini ifade ediyor.

FED BAŞKANI “BİRKAÇ AY DAHA DEVAM EDEBİLİR” SİNYALİ VERMİŞTİ

Fed Başkanı Powell, Temmuz ayında beklentilerin altında kalan enflasyon verilerinin, parasal sıkılaştırmaya yeterli olmadığını söylemişti ve bu yöndeki adımların birkaç ay daha devam edebileceğinin mesajını vermişti. Bu nedenle de ABD enflasyon verileri piyasalar adına büyük önem arz ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.