Ekonomi

Küresel kriz endişesi petrolde düşüşü artırıyor: Son 3 aylık en büyük kayıp etkisini sürdürüyor! Akaryakıt fiyatları nasıl etkileniyor?

Küresel resesyon endişesi, döviz kurundaki durgunluk petrol fiyatlarını da geriletiyor. Henüz Avrupa’daki enerji fiyatlarına yönelik dalgalı süreç yeni başlamışken Çin’de devam eden kısıtlamalar etkisini özellikle dolar üzerinde arttırmaya devam ediyor. Haftalardır kayıpta olan Brent petrol düşüşle birlikte yeni haftaya girmeye hazırlanıyor.

KÜRESEL ENDİŞE ORTAMI DÜŞÜŞÜ HIZLANDIRIYOR!

Petroldeki düşüş özellikle talep endişelerinin artmasından kaynaklanıyor. ABD doları yükseldikçe ham petrole yönelik alım işlemleri daha pahalı hale geliyor. Bu da beraberinde kayıp sürecini tetikliyor.

FED’in faiz politikalarına yönelik şahin bir politika izlemesi, faiz arttırımına yönelik ihtimaller, resesyon riski petrol piyasalarını zor durumda bırakıyor. Enerji krizi de Avrupa’da durgunluğa neden oluyor. Çin’in ekonomik problemleri petrole yönelik talepte düşüş beklentisi de oluşturuyor.

BRENT PETROLDE 3 AYLIK EN BÜYÜK KAYIP SÜRESİ!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaş süreci sonrası petroldeki dalgalanmalar beklenmeyen seviyelere ulaştı. Son iki yıllık süreçte ilk kez 3 aylık bir kayıp yaşanan döneme giriş yapıldı. Savaşın başlangıcında 2022 Mart ayında petrol fiyatları 120 doların üzerindeydi. Zirve rakamlarda olan bu fiyatlar yıl içinde dipleri gördü. Gelinen noktada %30 değer kaybına uğradı. Uzman yorumlarına bakıldığında petrolün önümüzdeki aylarda daha da düşmesini beklediği ifade ediliyor. Arz kısıtlamaları ham petrole yönelik oluşan zorluk ve bu yıl içerisinde yaşananlar düşünüldüğünde uzmanlar önümüzdeki yıl tekrar edilebilir, yorumunda bulunuluyor.

ÜNLÜ BANKALAR PETROL TAHMİNLERİNİ GÜNCELLEDİ!

Brent petrolün varil fiyatı hafta kapanışını 91,1 dolardan gerçekleştirdi. Batı Teksas ham petrolü ise 85,33 dolardan işlem gördü. Küresel piyasalardaki emtia ve hisse senedi geri çekilmeleri de piyasalarda risk endişesini yükseltiyor. Öte yandan popüler bankalar küresel çaplı petrol fiyatlarına yönelik tahminlerinde gerilemeye işaret etti. Morgan Stanley petrolün varil başına 12 dolar azalacağını öngörüyor. 4. çeyrek tahmini 95 dolara kadar geriledi. Bu durum elbette ki akaryakıt fiyatlarına da yansıyor. Türkiye’de özellikle ham petrol değişimleri LPG, motorin ve benzin fiyatlarında düşüşü tetikliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.