Para Piyasaları

Kurumsallar aşağılarda Bitcoin toplamaya başlamış olabilir!

Kripto para takip platformu Elliptic, son araştırma çalışmasında Luna Vakfı’nın, UST’nin sabitliğini sağlamak adına sattığı 80 bin Bitcoin’in (BTC) izini sürmüş ve bu Bitcoin’lerin Gemini ve Binance olmak üzere 2 farklı borsaya 2 farklı işlemde satıldığını ortaya çıkarmıştı. Kripto para piyasalarında derin bir sallantıya neden olan bu satışlar, Bitcoin üzerinde oluşturduğu satış baskılarından dolayı, Bitcoin fiyatının 25 bin dolar seviyelerine kadar düşmesine neden olmuştu. Kripto para veri analiz platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Luna Vakfı’nın sattığı Bitcoin’lerin, kurumsal yatırımcılar tarafından talep gördüğünü ve kurumsalların bu Bitcoin’leri almak için alış duvar fiyatını 25 bin dolara kadar çektiklerini dile getirdi.

Ki Young Ju’nun Açıklamaları

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, yaptığı açıklamada Luna Vakfı’nın sattığı Bitcoin’leri, kurumsal yatırımcıların aldığını öne sürdü. Ünlü CEO açıklamasında “Sanırım kurumsallar, 30 bin dolardan Bitcoin almaya çalıştılar ancak daha sonra Luna Vakfı kaynaklı gelen büyük düşüşle fiyat duvarlarını 25 bin dolar seviyesine kadar çekmek durumunda kaldılar. Coinbase’in satış baskısının büyük bölümünü sindirebilmiş olması, onlarla birlikte çalışan kurumsal yatırımcıların alım yaptıklarını gösteriyor” sözlerini dile getirdi.

Ju’ya Göre Kurumsallar Bitcoin Topluyor

Ju açıklamasında ayrıca kurumsal yatırımcıların Bitcoin satmadıklarını ve tam tersine piyasa yapıcılar aracılığı ile Bitcoin aldıklarını iddia etti. Ju konuya ilişkin açıklamasında “7 Mayıs Cumartesi gününden 10 Mayıs’a kadar Gemini borsasının piyasa yapıcıları, yaklaşık 84 bin Bitcoin’i Binance’a gönderdiler ve rekor kırdılar. 8 Mayıs Pazar günü ise Binance, çeşitli borsalarda Bitcoin satışına başladı. 4 gün boyunca 65 bin Bitcoin’i; Coinbase, Bitfinex, Kraken, OKX ve Huobi Global’e yolladırlar. 87 bin Bitcoin ise 8 Mayıs’ta piyasa yapıcılar için Gemini borsasına geldi” dedi. Ju, kurumsal yatırımcıların son düşüşlerde toplayabildikleri kadar Bitcoin toplamaya başladıklarını iddia ediyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.