Kuveyt Dinarı nedir, hangi ülkenin para birimidir? Tarihçesi ve hakkında bilgiler

Kuveyt Dinarı nedir, hangi ülkenin para birimidir? Kuveyt Dinarı hakkında detaylı bilgiler yazımızda yer alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kuveyt Dinarı nedir, hangi ülkenin para birimidir? Tarihçesi ve hakkında bilgiler
Kuveyt Dinarı nedir, hangi ülkenin para birimidir? Kuveyt Dinarı hakkında detaylı bilgiler yazımızda yer alıyor.
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Kuveyt Dinarı (KWD), Kuveyt Devletinin ulusal para birimidir. Dinar adı, ''Roma Denariusu''ndan türemiştir. Kuveyt, Basra Körfezi'nde Irak ve Suudi Arabistan arasında yer alan küçük bir ülkedir.

KUVEYT DİNARI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI? TARİHÇESİ

İngilizler, 1959'da Körfez rupisi ile değiştirilmeden önce Hindistan rupisini tanıttı. 1961'de Kuveyt dinarı (KWD) Körfez rupisinin yerini aldı. Körfez rupisi,  Hindistan rupisine eşit olarak sabitlenmiş bir para birimiydi . 1959'da Hindistan hükümeti tarafından verilen Körfez rupisi, Hindistan dışında, özellikle Basra Körfezi bölgesinde kullanım içindi. Hindistan rupisi gibi, Körfez rupisi de İngiliz sterlinine (GBP) sabitlendi . 

1961'de Kuveyt, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisinden sonra yapılan anlaşmaların sona ermesiyle Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı. Kuveyt Para Birimi Yasası, bir Kuveyt para birimi oluşturmak amacıyla Kuveyt Para Kurulu'nu oluşturdu. Kuveyt Para Kurulu, Körfez rupisi yerine Kuveyt dinarını tanıttı. 1966 yılına kadar, her iki para birimi de dolaşıma girdi, ancak rupinin kullanımı, devalüasyonundan sonra sona erdi  .

1975 ve 2003 yılları arasında Kuveyt dinarı,  ağırlıklı bir döviz sepetine sabitlendi. Döviz sepetinin içeriği Kuveyt Para Kurulu tarafından zorunlu kılındı.

2003'te KWD, ABD dolarına (USD) 0,29963 dinardan dolara sabitlendi. Bu değerleme, resmi olarak açıklanmayan bir para birimi sepetine yeniden sabitlendiği 2007 yılına kadar devam etti. 

Mayıs 2019 itibariyle, Kuveyt dinarı yaklaşık 3,29 ABD doları değerindeydi ve bu onu dünyadaki en değerli para haline getirdi.

2016 ve 2019 arasında para birimi nispeten istikrarlıydı ve 3,27 ile 3,36 USD arasında dalgalandı.

Kuveyt Devleti, petrol endüstrisinden gelen hükümet gelirlerinin %80'inden fazlası ile petrol ürünlerine dayalı bir ekonomiye sahiptir. Kuveyt Devleti, dünyadaki en düşük işsizlik oranlarından birine sahip, vergiden muaf bir ülkedir . Kuveyt Yatırım Otoritesi  (KIA) dünyanın en eski hükümet fonu ve ülkenin yatırım sanayi Körfez Kooperatif Konseyi (GCC), bölgesel bir ekonomik ve politik birliğin herhangi başka bir üyesinden daha fazla varlıkları yönetir.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN