Gündem

Kuyumcu firması esnaf kuyumcuları dolandırdı kayıplara karıştı: 100 milyon TL zarar sonrası mahkeme süreci başladı!

İstanbul Kuyumcukent’te akılı olmaz bir olay yaşandı. 9 tane kuyumcu altın alışveriş yapmış oldukları bir kuyumcu firması tarafından dolandırıldı. Toplam mağduriyet tutarı 100 milyon TL’yi aştı. Altınları alan kuyumcu firması ortadan kayboldu. Zarara uğrayan kuyumcular ise suç duyurusunda bulundu.

Yaşanan olayda en ilginç olan durumsa dolandırıcılık yapan kişinin aslında aynı bölgede 3 yıldır esnaflık yapıyor olmasıydı. Yapılan röportajda 8 yıllık arkadaşını da dolandırdıkları ortaya çıkarıldı.

DOLANDIRICI 3 YILLIK KUYUMCU ÇIKTI!

İstanbul’un Kuyumcukent bölgesinde 3 yıldır aktif kuyumculuk işletmeciliği yapan firma bulunduğu bölgede 9 farklı kuyumcuyu dolandırarak 100 milyon TL ile kayıplara karıştı. 9 farklı mağdur kuyumcu bir araya gelerek suç duyurusunda bulundu. Mağdurlar basın açıklaması yaparak sürecin daha temkinli bir şekilde yürütülmesini talep etti.

GÜVEN VERİP MAĞDUR ETTİLER!

Mağdurların avukatı: “Şüpheliler müvekkillerimizin itibarını zedeledi ve onları dolandırdı. 9 farklı mağdurumuz var. Süreçte haciz işlemi gerçekleştikten sonra pek çok mağdur burada bize ulaştı ve kendilerinin de dolandırıldığını ifade ettiler. Şüphelilerin Almanya’da para aktarma işlemlerinde aktif olarak faaliyette bulundukları da söyleniyor.” açıklamasında bulundu.

DOLANDIRAN TANIDIKLARI KİŞİYDİ!

Konu üzerine alınan bilgilere göre; şüphelilerin aile oldukları ve organize şekilde bu süreci yürüttükleri söylendi. 100 milyon liralık bir zarar söz konusuydu. Altınları çalındığı için zor durumda kalan kuyumcu aslında bu kişiyle 8 yıldır tanışıklıklarının bulunduğunu söylüyor. Elde edilen bilgilere göre kısa süre önce kendi içlerinde problemler yaşamaya başladılar. Aldıkları madenleri eriterek birbirine karıştırıyor ve farklı şekillerde yeniden bir diğerine aktarıyorlardı.

Altınları alıp kayıplara karışan kişilerin taktiği ise dolandırılan kuyumculardan birine göre şu şekildeydi: “Çok sayıda ürün alışverişi yapıldı ve ürün alındığı anda parası ödeniyordu. Son olarak 10 milyon TL’ye yakın bir ürün alımı gerçekleştirildi ve borç hanesine yazıldı. Ancak kayıplara karışmaları ile beraber kuyumcular uğradıkları zararla baş başa kalmış oldu.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.