Gündem

KYK borçlarında son dakika gelişmesi: Kredi faizleri ne zaman silinecek? Kimlerin kredi borçları silinecek?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun karşılıklı ödeme hizmetlerinden olan kredi desteği, birçok gencin üzerinde faiz yükünün oluşmasına sebep oldu. Yeni dönemde faizlerin silineceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra faizlerin ne zaman sıfırlanacağı merak konusu oldu. KYK kredi borcu olan gençler, ilgili açıklamanın ne zaman yasaya dönüşeceğini ve söz konusu yasanın kimleri kapsayacağını araştırmaya başladı.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI!

18 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenmiş olan kabine toplantısından sonra toplantıda alınan kararları açıklamak üzere kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pek çok konu başlığı altında önemli noktalara değinmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması esnasında değinmiş olduğu başlıklardan birisi de KYK kredi borçları olmuştu.

18 Temmuz tarihinde düzenlenen kabine toplantısında milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren KYK kredi hizmetine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: “Kredi geri ödemelerinin bir enflasyon farkı ya da faiz uygulaması olmadan yalnızca alınan kredi tutarı üzerinden yapılmasına karar verdik. Yani burada kastımız anapara. Bu uygulama kararından halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz faydalanacak. Yapılan hesaba göre toplamda 26 milyar TL’nin üzerinde olan bir ekonomi yükü, gençlerin üzerinden kaldırmış bulunmaktayız. 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökünden çözdük. Önümüzdeki yıl itibari ile kredi hizmeti alacak olan öğrenciler artık yalnızca aldıkları kredi tutarının geri ödemesinden sorumlu olacaklar.”

KYK FAİZLERİ NE ZAMAN SİLİNECEK?

18 Temmuz tarihinde düzenlenen kabine toplantısı kapsamında alınan kararlardan birisi olan KYK kredi faizinin silinmesi, son dönemlerde borç yükü gidere artan gençler tarafından sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenmiş olan kredi faizlerinin silineceği haberinin ne zaman yasada yer alacağı, merak edilmeye devam ediliyor.

Temmuz ayında gerçekleşen kabine toplantısından çıkan KYK kredi faizi silme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasama döneminde gündeme gelmesi bekleniyor. Ekonomik bakımdan pek çok önemli düzenlemenin yer alacağı bir torba yasa teklifinin içerisinde yer alacağı tahmin edilen KYK kredi faizi kararında, toplamda 3 milyon 157 bin gencin yükü hafifletilecek. Ayrıca hazırlanması planlanan yasa teklifinde yeni kredi ödemelerine ilişkin de bir takım düzenlemeler yer alacak.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NE ZAMAN AÇILACAK?

KYK kredi faizleri ve daha pek çok ekonomik düzenlemenin yeni yasama döneminde Türkiye Büyük Meclisi’ne sunulacağı bilinirken Meclis’in ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Yapılacak düzenlemelerden etkilenecek olan vatandaşlar, Meclis’in ne zaman açılacağını araştırmaya başladı.

Şimdiye kadar yapılan resmi açıklamalara göre Türkiye Büyük Meclisi’nin yeni yasama dönemine 1 Ekim 2022 tarihi itibari ile başlayacağı bilgisine erişildi. Bu tarih ile birlikte öncelik sırasına göre teklifler sunulmaya başlanacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.