Bankacılık

KYK harçlık avans nedir, nasıl kullanılır? Ziraat Bankası harçlık avans özellikleri ve geri ödemesi

KYK harçlık avans ve geri ödemelerine ilişkin merak edilen tüm detayları sizler için hazırladık. İşte harçlık avans nedir, nasıl kullanılır? Harçlık avans geçici kapatıldığında ne yapmalı? Geri ödenir mi? İşte detaylar…

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KKYK) tarafından verilen ve T.C. Ziraat Bankası tarafından dağıtılan harçlık avans, Genç BankKart sahiplerinin hesaplarında para olmasa bile kullanabilecekleri bir limit olarak tanımlanıyor. Alışverişlere özel tanımlanan bu limitle üniversite öğrencileri, hesaplarında bakiye olmasa bile harçlık avans limiti ile alışverişlerini tamamlıyor. Peki nedir bu harçlık avans, nasıl kullanılır? İşte merak edilenler!

HARÇLIK AVANS NEDİR?

Harçlık Avans, KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alan üniversitelerinin, sahip oldukları Bankkart Genç’lerine tanımlanmış alışveriş limitidir. Bu limit, kart hesabında para bulunmasa bile sadece alışverişlerde kullanılabilecek faizsiz ve masrafsız bir alışveriş limitidir.

HARÇLIK AVANS ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Harçlık Avans’ın üç özeliği şunlardır:

  • Harçlık Avans, Bankkart Genç’in bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığında yapılmak istenen alışverişlerde devreye girer.
  • Harçlık Avans’tan kullanılan tutar, yatırılan KYK burs veya öğrenim kredisinden otomatik olarak tahsil edilir.
  • Harçlık Avans’ın limiti her yıl güncellenir.

HARÇLIK AVANS NASIL AÇTIRILIR?

Harçlık Avans açtırmak isteyen Bankkart Genç sahipleri, en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat ederek işlemlerini yapabilirler. KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi alan fakat Bankkart Genç kullanmayan üniversite öğrencileri, ilk olarak kart başvurusunda bulunmalıdır.

HARÇLIK AVANS LİMİT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Harçlık Avans bakiye ve kalan limit sorgulamaları için aşağıda sıralanan Ziraat Bankası işlem kanallarını kullanabilirsiniz:

  • Ziraat Bankası ATM’leri,
  • Ziraat Bankası şubeleri,
  • 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri,
  • Ziraat Bankası İnternet/Mobil Bankacılık şubesi,
  • 4747’ye “HARCLIK AVANS BAKIYE” yazarak SMS ile harçlık avans limiti sorgulanabilir.

HARÇLIK AVANS NAKİT ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Harçlık Avans sadece alışverişler için tanımlanan bir limittir. Harçlık avansta tanımlı bakiyenizi nakit olarak çekemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.