Ekonomi

Lojistikte konteyner maliyeti yarı yarıya düşürüldü! Enflasyonun düşmesine katkı sağlayacak

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik hizmetlerinde kullanılan konteynerler geçtiğimiz yıla göre %50 düşüş yaşadı. UTİKAD Başkan Yardımcısı ve Kıta Lojistik CEO’su Emre Eldener: “Geçtiğimiz 3 ay 12.000 dolara ulaşan konteyner fiyatı şu anda %40’lık bir indirim ile 6.000 dolara kadar düştü” ifadesinde bulundu.

TAŞIMACILIKTA 12 BİN DOLAR OLAN RAKAM 6 BİNE DÜŞTÜ!

Lojistik hizmetlerinde görülen bu düşüşte en büyük payı dünya genelinde krize sürükleyen enflasyonun düşürülmesinde büyük bir adım olduğu söyleniyo. Emre Eldener: “Şangay ve İstanbul arasında taşımacılığı yapılan navlonu konteyner 12.000 dolarken şu an 6.000 dolara kadar indi ve önümüzdeki 5-6 aylık süreçte bu rakamın 4.000 dolara kadar düşmesi bekleniyor” dedi.

Taşımacılıkta bir adım olarak görülen ve fiyatların düşmesi ile beraber dünya ekonomisinde de etkisi olacak olan bu sistemde Emre Eldener’e göre enflasyon olumlu etkilenecek. Enflasyonun esas nedeni tedarik zincirin maliyeti olduğuna göre bu durum piyasalarda rahatlamayı beraberinde getirecek.

“TRANSİT SÜRELERİ OLDUKÇA UZUN!”

Rusya Avrupa’ya taşınamayan malların pek çoğunu Türkiye üzerinden taşıyabilmek için alternatif yollara ihtiyaç duyuyor. Özellikle demir yolunu tercih ediyor. Konu üzerine Eldener şu açıklamada bulundu: “Çin üzerinden Türkiye demiryolu hattı yer alıyor ve oldukça verimli. Bunu çalıştırmak gerek. Şu anda bu konuda pek de başarılı değiliz. Bu demiryolu üzerinde transit süreler oldukça uzun” dedi.

“RUSYA İLE OLAN SEVKİYATTA KÂR PAYI YÜZDE 130 ARTTI!”

Kıta Lojistik CEO’su Emre Eldener ve SGM Lojistik Direktörü Yalçın Dorman canlı yayına katılarak lojistik ve taşımacılık sürecinde yaşanan gelişmeleri ifade etti. SGM Lojistik Direktörü Yalçın Dorman: “Rusya olan ticaretimizde özellikle Ağustos ayı içerisinde %130’a yakın bir artış söz konusu. Bu yılın ilk 8 ayına bakıldığında geçtiğimiz yıla göre ise %30’luk bir artışı gösteriyor. Yoğun bir şekilde Rusya konteynerler ile sevkiyat yapıyor. Karayolu sevkiyatında hala sıkıntılar mevcut. Transit süreleri ise 25 ile 30 günü buluyor.” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.