Gündem

Mağazalarda kışlık ürün satışı erken başladı: Yeni zam öncesi ürünlerin yüzde 40’ı tükendi!

Kışlık ürünler mağaza raflarında erkenden satışa sunuldu. Özellikle geçtiğimiz yıla oranla % 30 oranında oluşan fiyat farkı dikkatleri çekti. Kış sezonundan yaklaşık 2 ay daha erken başlatılan kıyafet alışveriş süreci mağaza indirimlerini de beraberinde getirdi.

SATIŞLARDA YABANCI ETKİSİ HİSSEDİLDİ!

Kışlık kıyafetlerin erkenden satışa sunulmasındaki en büyük etki yabancı turistlerin ülkeye olan yoğun ilgisi oldu. Pek çok müşteri fiyatların yeniden artabileceği kaygısı ile kışlık alışverişini erkenden tamamladı. Çok sayıda mont ve kaban satışı kışlık giyim alışverişinin daha erken tamamlanması ile sonlandı. Lüks giyim markaları segmentten kaynaklı olarak kategoriler arası kayma yaşandığını ifade etti. Pek çok marka ürün satışının yaklaşık %40’ın tamamlandığını tedarik sıkıntısı yaşanabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla ürün satışının yapıldığı bu dönemde popüler markalar tedarikte problem yaşanma olasılığını göz önünde bulundurarak farklı ülkelerden destek almaya başladı. Sektör temsilcileri ise bundan sonraki süreç için fiyatları oldukça sık aralıklarla ancak ufak miktarlarda artmaya devam edebileceğini dile getirdi.

HAZIR GİYİMDE KADEMELİ ARTIŞ DÖNEMİ BAŞLIYOR!

TÜİK tarafından açıklanan rakamlarda tüketici enflasyonu %80,21 üretici enflasyonu ise %143,75 oranına ulaştı. Hammadde fiyatlarında yaşanabilecek artış ürün fiyatlarına da doğrudan etkileyecek. Fiyat hassasiyeti bu dönemde daha da artmış durumda. Hazır giyim ürünlerinde kademeli fiyat artışı ön plana çıkıyor. Çok tercih edilmeyen ürünler fark edildiği anda anında indirime giriliyor. İç piyasalarda satış oranı çok yüksek gibi gözükse de kışlık ürünlerde tedarik sıkıntısı yaşanma ihtimali konuşuluyor.

“ERKEN ALAN KAZANIYOR”

Kışlık ürünlere yönelik talep bu yıl sektör temsilcilerine göre beklentinin üzerindeydi. Eylül ayına girilmiş olunmasına rağmen kışlıkların neredeyse yarısının satışı tamamlandı. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Hilal Suerdem “Kışlık ürünlerin Temmuz ayı itibariyle vitrinlerde yer almaya başladığını, özellikle yabancı turist yoğunluğunun bu duruma etki ettiğini” ifade etti.

“Var olan müşterileri daha alt segmente kaptırmamak amacıyla farklı kampanyalar ve outlet mağazalarımız ile farklı fırsatlar sunuyoruz.” diyen Suerdem: “Tedarikçilerimizi pandemi döneminde desteklemiştik, şimdi de onlar bizi destekliyor. Kışlık satışlar piyasalarda ön planda gözüküyor. Erken alan kazanıyor. Bundan sonraki dönemlerde alım gücünü etkileyecek yüksek fiyat artışları olmayacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerine ekledi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.