Gündem

Marketlerin satış hilesi ifşalandı: Gerekmeyen ürünleri satın almanın nedeni belli oldu!

İngiltere’de yapılan bir anket sonucuna göre alışveriş sürecinde satın alınan hiçbir ürün aslında kişinin isteği ile yaptığı bir eylem olmuyor. Özellikle daha çok para harcanmasını tetikleyecek özel bir sistemle market rafları diziliyor. Bunu anlayabilmek oldukça zor oluyor ve bu süreçte kişi marketten ayrıldığında istemediği pek çok şeyi de poşetine almış oluyor.

İngiltere’de yapılan anket sonuçlarında bir kişinin yıl içerisinde 221 kez süpermarkete gittiği fark edildi. Bu süreçte her markete gidildiği anda aslında ihtiyaç olunan ürünler alınmıyordu ankette bu durumu da yer verildi.

RAF DÜZENLEMESİ ÇOCUKLARA HİTABEN TASARLANIYOR!

Özellikle market içi raf sisteminde özel bir düzenleme yapılıyor. Bu kişinin daha çok harcama yapabilmesini tetikleyecek özel noktalarda belirli ürünlerin satışa konulması taktiği ile sunuluyor. Çocuklu aileler özellikle kasa yanında bulunan ürünleri daha çok satın alıyor. Yapılan anket sonuçlarında %83’e yakın çocuklu ailenin bu durumdan şikayet ettiği fark edildi. İster istemez bu ürünleri almak zorunda kalan aileler çocukların baskısına dayanamıyor. Bu da özel bir strateji ile çikolata, şekerleme ve benzeri çeşitli abur cuburların kasa yanına yerleştirilmesi taktiğini beraberinde getiriyor. Yalnızca burada değil yapılan araştırmada şekerlemeler ya da çocuk dergilerinin satışının kapının çıkış kısmına doğru konduğunda daha çok yapıldığı fark edilmişti.

TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ DAHA ÇOK GİRİŞTEN UZAĞA YERLEŞTİRİLİYOR!

Kişiler üzerinde uygulanan psikolojik bir başka taktik ise özellikle süt, süt ürünleri ya da ekmek gibi temel gıda ürünlerinin kapı girişlerinden oldukça uzak bölgeye yerleştirilmesiydi. Kişi aslında almak istediği temel gıda ürününe ulaşmaya çalışırken o süreçte farklı ürünlerle de karşılaşarak alma ihtiyacı hissediyor. Özellikle ihtiyaç duyulan ana gıdalar birbirinden uzak bölgelere yerleştiriliyor. Bu süreçte kişi daha çok alışveriş yapıyor.

Taktik olarak en çok kullanılan malzemeler en dip noktalara saklanabiliyor. Özellikle yumurta dükkanın arka kısımlarında yer alıyor. Bu nedenle kişi tüm süpermarketi dolaşmak zorunda kalıyor. Bu da daha fazla para harcamasına neden oluyor.

İNDİRİMLİ ÜRÜNLER HEP SONLARA KONUYOR!

İndirimli ürünlere yönelik talepte incelendikten sonra özel bir strateji ile markete yerleştiriliyor. Kişilerin daha çok marketin sonlarına doğru yapılmış indirimlere karşı yönelimi olduğu fark edildi. Bu nedenle özel promosyonlu bir ürün olduğunda genellikle marketin son kısımlarına doğru yerleştiriliyor.

GİRİŞE KONAN MEYVE VE SEBZELERİN BİR SEBEBİ VAR!

Süpermarketlerde dikkat çeken bir başka durum ise taze sebze ve meyvelerin hemen giriş kısmında satılıyor oluşudur. Bu daha çok kişiye sağlıklı yiyeceklerin varlığını zihninde oluşturarak satın alma duygusunda daha olumlu hisler beslemesini sağlıyor. Sağlıklı ürünleri ilk olarak gören kişi de zihnen modu yüksek bir süreci başlatıyor ve satın alma konusunda kişi kendini daha iyi hissediyor.

ÇALAN MÜZİK VE ZEMİN DÖŞEMESİ ALGIYI DEĞİŞTİRİYOR!

Sadece yiyeceklerin belirli noktalara yerleştirilmesinde planlama yapılmıyor. Etraftaki düzenlemeler de bununla beraber dikkate alınıyor. Market içinde hafif tonda bir müzik çalınması müşterinin kendisini rahat hissetmesini sağlarken daha uzun süre orada geçirmesini sağlıyor. Bu nedenle yavaş müzikler tercih ediliyor. Market zeminin küçük karo döşemelerden oluşması ise kişinin çok hızlı ilerlediğini düşünmesine neden oluyor ve zihnen yavaşlama isteği oluşuyor. Bu da her rafla daha çok vakit geçirilmesini sağlıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.