Gündem

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı! Memur Ve Emekliler Temmuz Ayında Ne Kadar Zam Alacak? Bu Rakamlarla Tarihi Zam Gelebilir!

Onlarca kişi emekli ve memurun Temmuz zammını bekliyordu. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla tablo biraz daha belirginleşti. TÜİK Mayıs ayı enflasyon rakamı %73.50 oranında artış gösterdi. Bu hesaplamaya göre emekli ve memur maaşları %35’i geçti.

Emekliler Net %35.64 Zam Alacak?

Emekli ve memurun gözü kulağı bu haberdeydi. Açıklanan son rakamlarla beraber %35 oranı geçildi. Önümüzdeki ay enflasyon rakamı 0 çıksa dahi emekliye uygulanacak zam net olarak %35,64 olacak. Haziran ayı enflasyon verileri açıklandığı anda Temmuz ayı emekli ve memur maaş zammı netleşmiş olacak.

5 Aylık Enflasyon Verisi Açıklandı!

Ocak ve Mayıs arası 5 aylık enflasyon rakamı netleşti. SSK ve Bağ-kur emeklileri için bu tutar %35,64 oldu. Memur zammı %35.14 olarak belirlendi. Sonuç olarak 5 aylık enflasyon farkı %28.14 olarak gündeme geldi.

Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?

Emekliler dışında memur ve memur emeklilerinin durumu da merak ediliyor. Temmuz ayında %7’lik toplu sözleşme zammı alacak olan memurlar 5 aylık enflasyon verisine göre %28.1 tutarında farkı ek olarak alacak. Haziran ayındaki verilerin açıklanması ile son rakam belli olacak.

Emekli ve Memura Tarihi Zam Gelebilir!

Emekli ve memur maaş zammı netleşmeye başlıyor. Tahminlere göre önümüzdeki ay açıklanacak verilerle beraber emekli zammı %40’ı bulursa 3 bin 292 TL olan emekli maaşı 4 bin 641 TL’yi bulacak.

Bu durumda en düşük memur maaşı 6 bin 429 TL’den 9 bin 033 TL’ye kadar yükselebilir.

En düşük esnaf maaşı 4 bin 156 TL, memur emeklisi maaşı ise 6 bin 26 TL’yi bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.