Para Piyasaları

Merge sonrasında Ethereum’un yerine o geldi! Bitcoin’in ardından artık listenin en başında o altcoin yer alıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında kripto para ekosisteminin temelini attı. Piyasa sürülen Bitcoin blok zinciri, ilk gününden bu yana Proof of Work (PoW / İş Kanıtı) mekanizmasında çalışıyor. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi konumunda bulunan Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) da 15 Eylül sabahına kadar PoW mekanizmasında çalışıyordu.

Ancak 15 Eylül’de gelen güncelleme adımından sonra Ethereum blok zinciri PoW mekanizmasından, Proof of Stake (PoS / Hisse Kanıtı) mekanizmasına geçiş yaptı. Ethereum’daki Merge güncellemesinin ardından, PoW sistemiyle çalışan en büyük kripto para birimi koltuğuna da sürpriz bir altcoin projesi oturdu. Bu gelişme ile birlikte kripto para piyasasının nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

ETHEREUM’UN YERİNDE ARTIK O VAR!

Bilindiği üzere 15 Eylül günü TSİ 09.43 itibariyle Ethereum blok zincirinde Merge güncellemesi başarıyla tamamlandı. Bu güncelleme öncesinde Ethereum blok zinciri PoW sistemindeydi ancak güncelleme sonrasında çok daha az enerji tüketen PoS sistemine geçti. Ethereum’da yaşanan güncelleme sonrasında Ethereum’dan boşalan koltuğa ise Dogecoin (DOGE) oturdu. Köpek temalı en büyük kripto para birimi konumunda bulunan Dogecoin, artık piyasa değeri ile en büyük ikinci Proof of Work blok zinciri konumunda bulunuyor.

Dogecoin’in toplamda 8 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve söz konusu PoW blok zinciri listesinde en tepede yer alan Bitcoin’in ise 380 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Bir diğer yandan Dogecoin’i listede üçüncü sırada Ethereum’un en büyük hard fork’u olan Ethereum Classic (ETC) izliyor ve ardından listede sırasıyla Litecoin (LTC) ve Monero (XMR) yer alıyor.

BUTERIN DOGECOIN TOPLULUĞUNA SESLENMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin geçtiğimiz yıl Eylül ayında Dogecoin topluluğuna seslenmiş ve blok zinciri konusunda tavsiyede bulunmuştu. Buterin, Dogecoin topluluğuna seslenerek blok zinciri PoS mekanizmasına geçirmelerini tavsiye etmişti ve Buterin’in tavsiyesi, toplulukta tartışmalara neden olmuştu. Daha sonra Dogecoin Vakfı Aralık 2021’de yol haritasına Proof of Stake’i ekleyerek, blok zincirindeki olası büyük değişimin ilk sinyallerini verdi.

Her ne kadar kesin olmasa da gelecekte, blok zincirinde DOGE yatırımcılarının token’larını stake etme imkanı sağlanabilir gibi görünüyor. Bir diğer yandan bilindiği üzere Buterin, Ağustos 2021’de Dogecoin Vakıf’nın danışma kuruluna da katılmıştı. Ayrıca piyasada benzer şekilde gizlilik odaklı kripto para projesi Zcash (ZEC) de Dogecoin’e benzer şekilde geçtiğimiz yıl PoW mekanizmasından PoS mekanizmasına geçiş planını açıkladı.

BITCOIN POS SİSTEMİNE GEÇEBİLİR Mİ?

Ethereum’un Merge güncellemesi ile PoS sistemine geçişi sonrasında Bitcoin’in de benzer şekilde PoS sistemine geçip geçemeyeceği konuşuluyor. Bilindiği üzere PoW konsensüs algoritması genel olarak harcadığı yüksek enerjiden dolayı eleştiriliyor. Bu nedenle de Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Greenpeace gibi isimler ve kuruluşlar, Bitcoin’in de PoS sistemine geçişini savunuyor. Ancak yakın vadede böyle bir geçiş mümkün görünmüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.