Para Piyasaları

Merge tamamlandı, madenciler akın akın Ethereum Classic ve Ravencoin’e yöneldi: ETC ve RVN fiyatları uçuşa geçti!

Ethereum (ETH) ağında beklenen Merge güncellemesi 15 Eylül Perşembe sabahında ağ güncellemesi ile birlikte tamamlandı. ETH ağı böylece enerji yoğunluğu olan İş Kanıtı (PoW) sisteminden Hisse Kanıtı (PoS) sistemine geçti. Ethereum ağındaki bu güncelleme, kısa sürede Ethereum Classic ve Ravencoin ağına olan ilgiyi artırdı. Son dönemlerde madencilik işlemlerine devam etmek isteyen Ethereum madencileri, güncelleme sonrasında rotayı Ethereum Classic ve Ravencoin ağlarına çevirdi. Merge güncellemesinin başlamasıyla birlikte ETV ve RVN ağlarında çok ciddi bir hashrate artışı yaşandı.

Ethereum ağı PoW sisteminden PoS sistemine geçti. Ancak Ethereum Classic (ETC) ağı ise PoW sisteminde çalışmaya devam ediyor. PoS sisteminde madencilere ihtiyaç duyulmamasından dolayı madencilerin ilgisi de ETC ağında kalmaya devam ediyor. ETC ağında, Investing.com verilerine göre hash oranı son 24 saatte 64 TH/s değerinden 183 TH/s değerine çıkarak yaklaşık %280 oranlık bir artış yaşadı. Diğer taraftan son 1 aylık süreçte ise ETC hashrate %500’lük bir artış gördü.

MADENCİLERİN İLK DURAĞI ETHEREUM CLASSIC OLDU

Ethereum ağında başarılı bir geçiş yapıldığını gören madenciler, haliyle Ethereum Classic ağındaki ani hashrate yükselişinin en etkin aktörleri oldu. Ethereum ağından 2016 yılında bir hard fork ile ayrılmış olan Ethereum Classic ağının madencilik algoritması Ethash, Ethereum madenciliği için kullanılan cihazlarla uyumlu olduğu için, ETC blok zinciri ağı Ethereum madencilerinin yöneldiği ilk adres oldu. Bu durum, ETC fiyatının da hızlı bir şekilde yükselmesini sağladı. ETC fiyatı, Temmuz ayından bu yana ciddi yükselişler elde etti.

RAVENCOIN YOĞUN İLGİYLE KARŞILAŞTI

Ethereum ağındaki Merge güncellemesinden etkilenen bir diğer blok zinciri ağı da Ravencoin ağı oldu. Ravencoin ağı da Ethereum Classic ağına benzer bir şekilde ani hashrate artışıyla karşılaştı. Investing.com verilerine göre RVN ağı hashrate’i 8 TH/s değerinde iken son 24 saatte yaklaşık iki katına çıktı ve 15,52 TH/s değerine ulaştı. Öte yandan Eylül ayına bakıldığında, Ravencoin hashrate’i ise Ethereum Classic ağındaki yükselişe benzer şekilde %500’ün üzerinde bir artışla karşılaştı. RVN ağına yönelen madenci ilgisi, beraberinde RVN fiyatında da artışları getirdi.

Ravencoin blok zinciri ağının yerel token’ı olan RVN fiyatı, madencilerin artan ilgisinden olumlu şekilde etkilendi ve varlık, Eylül ayında 0,028 dolar seviyesinden 0,077 dolar seviyesine kadar yükselerek %170în üzerinde değer artışı gördü. Ravencoin ağının, Merge güncellemesinden sonra da ilgi görmeye devam ettiği görülüyor. RVN, 15 Eylül’de, yani Merge güncellemesinin gerçekleştiği tarihte Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere birçok önde gelen kripto para birimini geride bırakarak, kripto para izleme sitesi CoinMarketCap’te trendlerde en üstte yer aldı.

MADENCİLER NEDEN RVN VE ETC’Yİ TERCİH ETTİ?

Ethereum ağında Merge güncellemesi ile birlikte, PoW sisteminden PoS sistemine geçildi ve bilindiği üzere PoS mekanizmasında madencilere ihtiyaç duyulmuyor. Bu nedenle de Ethereum madencilerinin önünde, para kazanabilmeleri için bazı seçenekler bulunuyordu. Madenciler ya ETH madenciliğine uygun cihazlarla faaliyetlerini devam ettirebilecekleri farklı blok zincirlerine yönelecekti ya da cihazlarını satmak durumunda kalacaktı. Bu nedenle de RVN ve ETC ağları madenci akınına uğradı.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.