Para Piyasaları

Merge yaklaştıkça Ethereum, Bitcoin’e karşı giderek güçleniyor: İşlem çiftinde ATH sinyalleri görüldü!

Kripto para piyasalarının en büyük altcoini konumunda bulunan Ethereum (ETH), son günlerde Bitcoin (BTC) düşüş eğiliminde seyrederken bile yukarı yönlü atakları ile dikkat çekti. Bitcoin yukarı yönlü atak geliştirdiğinde yükselişlere ortak olan, Bitcoin aşağı yönlü hareket ettiğinde ise düşüşlerini son dönemlerde genel olarak daha sınırlı tutmayı başaran Ethereum’un ortaya koymuş olduğu bu grafik adına Merge güncellemesi işaret ediliyor. Birçok uzman ve analist, Ethereum fiyatında görülen bu pozitif ayrıklığın, yaklaşan Merge güncellenmesinden kaynaklandığını ifade ediyor.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in açıklamalarına göre Merge yükseltme adımı, 13-15 Eylül tarihleri arasında tetiklenecek. Bu gelişme için heyecanlı bekleyiş devam ederken, 9 Eylül Cuma günü kripto para piyasalarında sert bir yükseliş hareketliliği görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin yeniden 20 bin dolar barajını geçerken, Ethereum da 1.700 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Aynı zamanda bir kritik gelişme de ETH/BTC paritesinde yaşandı. Ethereum, Bitcoin karşısındaki yükselişlerinde ATH’ye yaklaştı.

ETH/BTC PARİTESİNDE KRİTİK SEVİYE!

Lider altcoin Ethereum’un, birçok kripto para biriminin Ağustos ve Eylül aylarında değer kaybettiği süreçte değerini %70’ten fazla artırması, beklentilerin de üzerine çıkıldığını gösterdi. Ayrıca Ethereum’un Bitcoin karşısındaki yükselişleri de farklı bir şekilde takip edilmeye devam ediyor. Uzmanlar ve analistler, Ethereum’un ABD doları karşısındaki rekor seviyesine kısa vadede ulaşmasını beklemiyor.

ETH, son olarak Kasım 2021’de 4 bin 850 dolar ile ATH belirlemişti. Ancak Ethereum’un Bitcoin karşısında kısa vadede zirve noktasını geçmesine çok az bir aralık kaldı. ETH/BTC işlem çiftinde ATH seviyesi 12 Haziran 2017’de 0,156357 ile kaydedilmişti. Paritede en yakın tepe seviyesi ise 0,088363 BTC seviyesinde bulunuyor.

ETH, BTC KARŞISINDA GÜÇ KAZANDI

ETH/BTC paritesi yazım sırasında 0,082 seviyesinde işlem görüyor ve Bitcoin’in Cuma günü güç kazanmasının ardından parite yaklaşık %2,3 oranda düşüş yaşadı. Ethereum’un Bitcoin karşısındaki bu denli güç kazanması, piyasaların dikkatini büyük oranda Ethereum’a çekti. Ethereum’un bu güç kazanışının, genel olarak yaklaşan Merge güncellemesi ile birlikte yeni yatırımcıların Ethereum’a sermayelerini getirmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Diğer taraftan aynı süreçte Bitcoin, sermayelerin kendisine gelmesini sağlayacak herhangi bir gelişme sunmadığı için, Ethereum’un Bitcoin karşısındaki rallisinin arkasında, zayıflayan Bitcoin pazar hakimiyeti de bulunuyor.

“DOLAR KARŞISINDAKİ ZİRVE İÇİN VAKİT VAR”

Her ne kadar Ethereum Bitcoin karşısında başarılı bir çıkış gösteriyor olsa da ETH, ABD doları karşısında benzer bir başarıdan şu an için oldukça uzak. Uzmanlar, Ethereum’un aynı başarıyı dolar karşısında da gösterebilmesi için henüz zamana ihtiyaç olduğunu ifade ediyor. Diğer taraftan uzmanlara göre Ethereum, 13-15 Eylül’de gerçekleşecek olan Merge güncellemesi yaklaştıkça çok kritik bir direnç seviyesi olan 1.700 dolar seviyesini üzerine çıkarak yükseliş hareketliliğini devam ettirmek istiyor. Ethereum, yazım sırasında 1.703 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum’un dolar karşısındaki ve Bitcoin karşısındaki performansı, Merge yaklaştıkça daha ilgi çekici hale geliyor. Ancak Merge güncellemesinden sonra fiyatın ya da BTC işlem çiftinin hangi yönde hareket edeceği belirsizliğini koruyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.