Ekonomi

Merkez Bankası 64 Milyar TL Değerinde Swap Anlaşması İmzaladı

Merkez Bankası Birleşik Arap emirliği ile 18 milyar dirhem ve 64 milyar TL’ye denk gelen yeni bir swap anlaşması imzaladı. Anlaşmayı Türkiye’yi temsilen Türkiye Merkez Bankası Başkanı Prof.Dr. Şahap Kavcıoğlu ile Birleşik Arap Emirliği Başkanı Khaled Mohamed Balama imzaladı. Karşılıklı olarak yapılan anlaşma gereğince ülkelerin finansal açıdan ekonomik araçları, nakit akışları değiş-tokuş sistemi ile sürdürülecek. 

Anlaşma Yapıldı Piyasalar Geriledi

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından ekonomik olarak dolar piyasalarında geri çekilme gözlendi. Güncel rakamı 13.60 olan dolar kuru 13.55'e kadar gerilediği fark edildi. Swap anlaşmasının genel hacmi 4.9 milyar doları buluyor.

Konu Üzerine İlk Açıklama Geldi

İlk açıklama Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapıldı. Karşılıklı olarak yapılan anlaşma gereğince; “BAE dirhemi ile yaklaşık 64 milyara denk gelen Türk lirası” kapsamda kullanılacak. Açıklamanın devamında; “Finansal işbirliği doğrultusunda her iki ülkenin ticaret alanında daha da gelişeceği ve güçlü hale geleceği” söylendi. Açıklamada yer alan 3 yıllık sürenin karşılıklı olarak anlaşıldığı takdirde gerekli görülürse uzatılabileceği de eklendi.

Geçmişte Farklı Ülkelerle de İmzalanmıştı

Merkez Bankası ile swap anlaşması kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri yeni bir sürece giriş yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri başkanı Khaled Mohamed Balama konu üzerine; “Her iki ülke için anlaşmanın finansal anlamda ikili ilişkileri daha da artıracağı ve kuvvetlendireceğini” söyledi. Yapılan bu anlaşmanın yanı sıra geçmişte de farklı ülkelerle swap anlaşması sağlanmıştı. Bu kapsamda Türkiye’nin 28 milyar dolara yakın para rezervi bulunuyor.

Türkiye merkez Bankası Çin ile yaklaşık 6 milyar dolara denk gelecek Türk lirası anlaşması bulunuyordu. Bir dönem Katar ile de yapılan bu anlaşma 15 milyar dolar karşılığında tekrarlanmıştı. Güney Kore merkez Bankası ile yapılan ve 2 milyar dolara denk gelen karşılıklı swap anlaşması da bulunuyordu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.