Ekonomi

Merkez Bankası anket sonuçlarında rekor dolar tahmini herkesi şaşırttı: Yıllık enflasyon beklentisi yüzde 70 sınırına dayandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketinin sonuçlarını açıkladı. Yıllık enflasyon yükseliş dikkati çekti. Yıl sonu enflasyon beklentisi %67,73’e dayandı.

2022 yılı Ocak ayı itibari ile yapılan ankette enflasyon, dolar kuru, faiz ve büyüme endeksleri oldukça düşüktü. Ağustos ayında yapılan yeni piyasa katılımcıları anketindeki rakamsal farklılık özellikle dolar/TL kurunda ön plana çıktı. Ocak ayında yapılan anket sonucunda enflasyon için beklenti %29,75, dolar için beklenti %16,13, faiz oranı için beklenti %14, yıl sonu büyüme beklentisi %3,7 idi.

Merkez Bankası anket sonucuna göre tüketici fiyat endeksindeki artış beklentisi oranı %67’yi aştı. Yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 19,51 TL oldu. 12 aylık dönem sonrasında oluşacak dolar/ TL beklentisi ise artış yaşadı. 22,03’ten 22,07 ulaşan yükseliş dikkati çekti. Anket sonuçları şaşırtıcıydı. Eylül ayına yönelik beklentiyi içeriyordu.

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ SONUÇLARI BELLİ OLDU!

Merkez Bankası finansal sektör temsilcilerinin ve personellerin bir araya gelerek katıldığı “Piyasa Katılımcıları Anketi”nin sonuçlarını yayınladığı Eylül ayı anket sonuçlarında 40 katılımcının fikirleri ortalama olarak endekse yansıdı. Geçtiğimiz ay TÜFE artışındaki beklenti Eylül ayına yönelik 3,28’di. Yapılan ankette ise gerileme fark edildi.

DOLAR / TL KURU, CARİ İŞLEMLER AÇIĞI VE GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA CARİ BÜYÜME BEKLENTİSİ NE OLDU?

Katılımcıların dolar TL beklentisi de soruldu. Yıl sonuna yönelik beklenti 19,51 TL oldu. Merkez Bankasının haftalık vadeli repo ihale faiz oranına yönelik beklenti %13 olarak belirdi. 3 aylık dönem sonrasında ise bu rakam %12,59 olarak tahmin edildi.

Yıl sonu cari işlemler açığı bir önceki döneme göre yükseliş gösterdi. 45,9 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki yıl cari işlemler açığı beklentisi ise 27,7 milyar doları gördü.

Gayri safi yurtiçi hasıla cari büyüme beklentisi yükselişle ankette yerini aldı. Önümüzdeki yıl için beklenti 3,8’den 4,5’e çıkarıldı. Yıl içi büyüme beklentisi ise %3,7 iken %4,8’e ulaştı.

OCAK VE AĞUSTOS AYI BÜYÜME BEKLENTİSİ

Ankette piyasaların yıl sonu enflasyon beklentisinde düşüş oranı dikkatleri çekerken piyasalarda yıl sonu dolar kuruna yönelik rekor bir artış bekleniyor.

40 katılımcı ile gerçekleşen ankette yılbaşında ve Ağustos ayında yapılan iki farklı anketin sonucundaki büyüme beklentisi de dikkatleri çekti. Yılbaşında yapılan ankette yıl sonu için büyüme beklentisi %3,7 oldu. Ağustos ayı anket sonuçlarında büyüme beklentisi %3,6’ydı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.