Merkez Bankası Dijital Para Çıkarıyor!

Meclis'e sunulan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında yer alan düzenlemelere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, blok zincir (blockchain) tabanlı yerli ve milli dijital para birimini çıkaracak! Detaylar haberimizde...

0
105

Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında blok zincir (blockchain) tabanlı dijital merkez bankası parası hayata geçirileceği açıklandı. Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finans sektörünün meydana gelmesi için yeni enstrümanlar devreye girecek. Bu bağlamda blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. Meclis’e sunulan ve 2019 – 2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda güncel mali piyasalar hakkında hedefler ortaya konuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kendi adını taşıyan yerli ve milli kripto para birimini hayata geçirmek için düğmeye basacak. Türkiye’nin yeni teknolojilere uyum sağlama ve tüketme konusunda her zaman üst sıralarda yer aldığı biliniyor. Bu durum aynı şekilde son yıllarda giderek artan kripto paralar için de geçerli oluyor. Zira yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye’de yaşayan her 5 kişiden birinin kripto para birimlerine yatırım yaptığı görülüyor.

Merkez Bankası’ndan Yerli Kripto Para

Uzun bir süredir kripto para piyasalarında aktif rol üstlenen Türk yatırımcıların durumu ve piyasaların geleceği hakkındaki endişelerin yavaş yavaş ortadan kalkmasının neticesinde Merkez Bankası da bu alanda girişimlere başladığı görülüyor. Bu bağlamda geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan On Birinci Kalkınma Planı içinde Merkez Bankası tarafından çıkarılacak yerli ve milli kripto para birimi de gündeme getirildi.

Merkez Bankası tarafından alınan bu kararın Türkiye’de Fintech ekosistemini hareketlendireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan blokzincir (blockchain) tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulanmaya başlanması ve kripto para piyasalarında yer edinmesinin ardından, uluslararası kripto para yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgisini de artırması bekleniyor.

İç ve Dış Ticarette Aktif Olarak Kullanılacak

Dünyanın en çok kripto para kullanıcısı olan ülkeler arasında öne çıkan Türkiye’de Merkez Bankası da bu doğrultuda girişimler yapmaya başladı. Merkez Bankası’nın ilk ve yerli kripto para birimini piyasalarda kullanıma açmasının ardından, ulusal ve uluslararası ticaret sisteminde alternatif para ve ödeme sistemi olarak kullanılacak.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here