Merkez Bankası Dijital Parasını Ne Zaman Çıkaracak?

Meclis'e sunulan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında dikkat çeken uygulamalardan biri de Merkez Bankası'nın piyasaya süreceği ulusal dijital para birimi oldu.

0
105
Merkez Bankası Dijital Para
Merkez Bankası Dijital Para

9 Temmuz Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşınan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında izlenecek 2019 – 2023 yılları arasındaki ekonomik yol haritasında Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir dijital para birimi de dikkat çekti. Zira Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın 11. Kalkınma Planı kapsamında “Blok zincir (blockchain) tabanlı dijital Merkez Bankası parası uygulanacaktır.” denildi.

Bu bağlamda Merkez Bankası’nın piyasaya süreceği dijital para birimine ek olarak söz konusu kalkınma planı kapsamında ulaşım ve gümrük operasyonlarında blok zincir sisteminin kullanılması da gündeme gelmiş oldu. Zira kamu hizmetlerinin ve yönetiminin, büyük veri, yapay zeka ve blok zincir gibi gelişme aşamasında olan teknolojiler tarafından daha da geliştirilebileceği belirtildi.

“Dijitalleşmeye Büyük Önem Veriyoruz”

Geçtiğimiz sene Al-Monitor adlı şirketin bir raporunda belirtilmiş olduğu üzere Türkiye, uzun bir süredir ulusal kripto para birimi çıkarmayı düşünüyor. Nitekim Şubat 2018 tarihinde yapılan bir röportajda, ekonomist ve daha sonra da Başbakan yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Şimşek, “Dijitalleşmeye büyük önem veriyoruz.” demişti. Dijital para birimleri üzerinde kendi çalışmalarımızı başlatmayı planlıyoruz diyen Şimşek’in bu açıklamaları, geçtiğimiz dönemden bu yana Merkez Bankası’nın planını da ortaya koyan en net açıklamalar olarak hafızalara kazınmıştı.

Cointelegraph tarafından daha önce kamuoyuna duyurulan ve son olarak Statistica’nın 2019 küresel tüketici anketinde yer alan verilere göre Türkiye’de yaşayan vatandaşların yaklaşık %20’sinin kripto para birimi yatırımcısı olduğu belirtiliyor. Ankete göre Türkiye, söz konusu ankete katılan diğer ülkeler arasında kişi başına düşen en yüksek kripto para birimi sahipliği ile dikkat çekmişti.

Blok Zincir Tabanlı Sistemler Gelişiyor

Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da blok zincir (blockchain) tabanlı alt yapı girişimleri artış gösteriyor. Bu gelişmelerde son olarak Güney Kore’de Seul Belediye Başkanı, mayıs ayından itibaren hükümetin vatandaş kimlik kartlarında blok zincir teknolojisini uygulayacağını açıkladı. Belediye başkanı da mevcut durumda mobil e-oylama ve araba satışları gibi faaliyetlerde blok zincir tabanlı idari hizmetlerin kullanıldığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da önümüzdeki süreçte blok zincir tabanlı kripto para birimini çıkararak idari hizmetlerde kullanması bekleniyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here