Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını saat kaçta açıklayacak? TCMB faiz kararı açıklamasında son durum…

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı merakla bekleniyordu. Uzun bir aradan ardından Ağustos ayı faiz kararı 100 baz puan düşürülerek %14’ten %13’e çekilmişti. Alınacak yeni faiz kararı ile ilgili süreçte neye karar verilecek ve bu durum piyasaları nasıl etkileyecek? merakla beklenmeye başlandı.

TCMB FAİZ KARARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Merkez Bankasının Ağustos ayında almış olduğu düşüş kararının ardından uzun aradan sonra yaşanan bu gelişme Temmuz ayı faiz kararında nasıl bir hamle uygulayacağını merak ettirmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası PPK toplantısı bugün yapılacak toplantı ile gerçekleştirilecek. Kararın açıklanması ise bugün saat 14.00’da gerçekleşecek.

FAİZ KARARI TAHMİNEN NE OLUR?

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı tarafından faiz kararına yönelik şu açıklamada bulunulmuştu: “Kimse bizden faizin arttırılmasını beklemesin. Faizi düşürmeye devam edeceğiz. Bu açıklama düşünüldüğünde Eylül ayı için alınacak faiz kararında sabit kalma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor.”

AVRUPA BANKALARI ARTIŞ KARARI ALIYOR!

Avrupa’daki Merkez bankalarının faiz kararına bakıldığında ise aksine sürekli bir artırım söz konusuydu. Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz gün yapılan toplantı ile 75 baz puanlık faiz artırımına gittiğini açıklamıştı. “Enflasyonla kararlılıkla mücadele edeceğiz” dendikten sonra bu hamlede bulunulmuştu. Öte yandan Amerika’nın Merkez Bankası FED enflasyonu düşürmeye yönelik faiz kararında risk almaya devam edileceğini süreç tamamen vatandaşın lehine oluncaya dek gevşeme politikalarına karşı güçlü bir duruş sergileneceğini ifade etmiştir.

FED İSTİKRARI BOZMADI!

FED dün gerçekleşen toplantı sonucunda faiz artırımına gitme kararı aldı. Amerika’nın popüler Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell istikrarı bozmadı. 3. ayda da politika faizinin 75 baz puanlık artırılışa gidilmesini istedi. %3 ile %3,25 aralığında düzeltme yaşandı. Bu artış yıl sonuna kadar devam edecek ve beklentiye bakıldığında %4,54 oranı ifade ediliyor.

TCMB REPO FAİZİNDE DÜŞÜŞE GİTTİ!

Merkez Bankasının toplantıları sonucu almış olduğu son kararlarda raporlanarak paylaşıldı. Haftalık gösterge repo faizinde indirim yapıldı. Haftalık repo faizi %14 seviyelerinden %13’e kadar çekildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.